اخبار

ایران دو پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق را هدف حمله موشکی قرار داد

سپاه پاسداران ایران بامداد چهارشنبه چند موشک بالستیک به پایگاه عین اسد عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی است شلیک کرد. سپاه پاسداران ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام در پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی بوده است.

این بیانیه که با «بسم القاصم الجبارین» آغاز شده عملیات موشکی با نام «شهید سلیمانی» را «تحقق وعده صادق» خوانده است.
به گزارش یورونیوز، هنوز تعداد دقیق موشک‌ها اعلام نشده اما بیانیه سپاه آن‌را «ده‌ها» فروند اعلام کرده است. برخی رسانه‌های آمریکا اعلام کرده‌اند که ۵ تا ۶ راکت و حدود ۳۰ موشک به پایگاه عین الاسد شلیک شده است.
در این بیانیه همچنین به آمریکا «هشدار» داده شده که هر «تحرک دیگر» پاسخ «دردناک و کوبنده‌تر دیگری» خواهد داشت و نیروهای نظامی ایران هر سرزمینی را که «به هر ترتیب مبدأ اقدامات خصمانه و تجاوزگرانه علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد» هدف حمله قرار خواهند داد.
در آخرین بخش بیانیه سپاه به مردم آمریکا «توصیه» شده است که برای پیشگیری از خسارت‌های بیشتر، سربازان آمریکایی را از منطقه فراخوانده و اجازه ندهند…جان نظامیان آن کشور بیش از این به خطر افتد.»
این حمله علیه پایگاه عین الاسد انجام شده که به گفته رسانه‌های ایران بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق است.

در همین حال شبکه المیادین از شنیده شدن صدای انفجار در تاسیسات نظامی متعلق به آمریکا در نزدیکی فرودگاه اربیل خبر داد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون حمله به دو پایگاه نظامی آمریکا را تایید کرد. در بیانیه پنتاگون آمده است که ایران «پایگاه نظامی عین السد و اربیل را که محل استقرار نیروهای نظامی آمریکا و کارکنان ائتلاف بین المللی است را هدف قرار داده است.»

سخنگوی این وزارت‌خانه اعلام کرد که پنتاگون در حال بررسی میزان خسارت‌ وارده به تاسیسات نظامی آمریکاست.

مایک پمپئو و مارک اسپر، وزیران خارجه و دفاع آمریکا برای بررسی اوضاع وارد کاخ سفید شده‌اند.

یک منبع دیپلماتیک نیز گفته است که دقایقی پس از حمله آقای پمپئو با نخست وزیر عراق گفتگوی تلفنی داشته است.

استفانی گریشام، مدیر روابط عمومی کاخ سفید گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در جریان حمله قرار گرفته و گزارش‌ها را از نزدیک دنبال می‌کند.

به گزارش شبکه سی ان ان، یک نماینده کنگره آمریکا گفته است نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور پس از شنیدن خبر به نمایندگان گفت که «دعا کنید». به گزارش این شبکه رای‌گیری در مجلس نمایندگان برای محدود کردن اختیارات رئیس جمهور جهت آغاز جنگ به هفته آینده موکول شد. این طرح قرار بود این هفته به رای گذاشته شود.

خانم پلوسی همچنین با انتشار توییتی نوشت: «پس از حمله به نیروهایمان در عراق، به دقت اوضاع را دنبال می‌کنم. ما باید از امنیت کارکنانمان در عراق اطمینان حاصل کنیم، از این جمله برای پایان دادن به خشونت‌ها باید به اقدامات تنش‌زای و بی مورد دولت خاتمه داد و از ایران خواست تا به خشونتش پایان دهد. آمریکا و جهان تاب جنگ دیگری را ندارد.
سعید جلیلی، دبیر سابق شورای امنیت ملی دقایقی پس از حمله توییتی با پرچم ایران منتشر کرد. به نظر می‌رسد این واکنشی به توییت دونالد ترامپ پس از حمله به کاروان حامل قاسم سلیمانی باشد.

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای رسماً هدف قرار گرفتن دست‌کم دو پایگاه در عراق که میزبان نیروهای آمریکا و ائتلاف است (عین‌الاسد و اربیل) را تأیید کرد.

به گزارش اسپوتنیک، جاناتان هافمن معاون وزیر دفاع آمریکا، در روابط عمومی گفت: ایران موشک های بالستیک را به یک پایگاه آمریکایی در عراق شلیک کرده است.

حدود ساعت ۵:۳۰ بعد از ظهر به وقت واشنگتن در ۷ ژانویه، ایران بیش از ده ها موشک بالستیک را علیه پایگاه های نظامی آمریکا و ائتلاف در عراق شلیک کرد.
واضح است که این موشک ها از ایران پرتاب شده و هدف آنها حداقل دو پایگاه نظامی در اسد و اربیل عراق بود که در آن نیروهای مسلح آمریکا و کارمندان ائتلاف قرار دارند. ما در حال کار بر روی ارزیابی های اولیه آسیب هستیم.

وی قول داد که ایالات متحده “تمام اقدامات لازم” را برای محافظت از ارتش، شرکاء و متحدان خود در منطقه انجام خواهد داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا