از هر دری سخنی

آیا هواپیمای اوکراینی در ایران مورد هدف قرار داده شده است؟

بر اساس تصاویر منتشر شده از لاشه هواپیمای اوکراینی آثار گلوله بر روی بدنه هواپیما قابل مشاهده است.
به گزارش اسپوتنیک، بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی اوکراین با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پس پرواز از فرودگاه امام خمینی تهران دچار نقص فنی شد و سقوط کرد. در پی این حادثه تمامی سرنشین ها و خدمه این پرواز جان خود را از دست دادند.

بنا به اعلام رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه ایران علت سقوط هواپیمای اوکراینی در نزدیکی شهر جدید پرند، آتش سوزی در قسمت موتور هواپیما بوده است.

از سوی دیگر بر طبق تصاویر منتشر شده از جمله در ایسنا و رویترز، آثار گلوله بر روی بدنه هواپیمای سقوط کرده قابل مشاهده است.
***
آثار گلوله بر روی بدنه هواپیمای ساقط شده+تصاویر
سقوط یک هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ۷۳۷ پس از بلند شدن از فرودگاه خمینی تهران منجر به مرگ تمام ۱۷۶ سرنشین این هواپیما از جمله تعدادی از دانشجویان ایرانی که راهی کانادا بودند، شد.

بنا به اعلام مقامات در تهران علت سقوط هواپیمای اوکراینی در نزدیکی شهر جدید پرند، آتش سوزی در قسمت موتور هواپیما بوده است.

این در حالیست که براساس تصاویر منتشر شده از جمله در ایسنا و رویترز، آثار گلوله بر روی بدنه هواپیمای ساقط شده قابل مشاهده است. (تصاویر زیر)

شمار زیادی از مسافران این هواپیما هموطنان ایرانی و تعدادی هم مسافر از سایر ملیت‌ها بوده‌اند و همه مسافران این پرواز جان باخته‌اند.

این هواپیما از تهران عازم کیف، پایتخت اوکراین بود که دقایقی پس از برخاستن از باند فرودگاه سقوط کرد. گزارش های اولیه علت سقـوط هواپیما را نقص فنی عنوان کرده‌اند.

برخی رسانه های خبری می گویند که این هواپیما در اثر اصابت موشکی که از جانب سپاه پاسداران شلیک شده بود منهدم گردید و همه مسافران آن کشته شدند.

به گزارش رادیو یپام اسرائیل، با آن که ممکن است سقوط هواپیما به علت نقص فنی بوده، و تاخیر یک ساعته در آغاز پرواز نیز به هدف بازرسی و معاینه دقیق تر هواپیما رخ داده، ولی احتمالی که بیشتر مطرح می گردد آن است که پایگاه های ضد هوایی رژیم ایران که در انتظار واکنش ایالات متحده نسبت به حمله موشکی به سمت عراق بودند، اشتباها و به صورت غیرعمد به سوی هواپیما موشک شلیک کرده اند، چنین احتمالی را تقویت می کند.

روزنامه دیلی میل چاپ لندن در شماره امروز خود (چهارشنبه) از احتمال سقوط هواپیما در اثر اصابت موشک ضد هوایی سپاه پاسداران خبر داد. در برخی شبکه های اجتماعی نیز این حمله به پدافند هوایی سپاه پاسداران نسبت داده شده که به علت نداشتن تجربه کافی، چنین تشخیص داده که ظاهرا هواپیمای مسافری اوکراینی، یک هواپیمای دشمن بوده است.

وزیر امور خارجه اوکراین چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه اعلام کرد ۸۲ ایرانی، ۶۳ کانادایی، ۱۱ اوکراینی، ۱۰ سوئدی، چهار افغان، سه شهروند آلمانی و سه شهروند بریتانیایی در میان کشته‌شدگان بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که صبح امروز در نزدیکی فرودگاه خمینی سقوط کرد، حضور داشته‌اند.

اسامی ۱۳دانشجوی جانباخته دانشگاه شریف

دانشگاه صنعتی شریف تهران نام ۱۳ دانشجوی این دانشگاه را که راهی کانادا بوده‌اند و در سقوط هواپیمای اوکراینی جان باخته‌اند،‌ به شرح زیر اعلام کرد:

۱.حمیدرضا ستاره کوکب ورودی ۱۳۸۹کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک
۲.مهدی اسحاقیان درچه ورودی ۱۳۹۲ کارشناسی مهندسی مکانیک
۳.پونه گرجی ورودی ۱۳۹۱ کارشناسی مهندسی کامپیوتر
۴.ایمان آقابالی ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی مهندسی برق
۵.آرش پورضرابی ورودی ۱۳۹۱ کارشناسی مهندسی کامپیوتر
۶.محمد الیاسی ورودی ۱۳۸۹کارشناسی مهندسی مکانیک
۷.میلاد قاسمی ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی ارشد مدیریت /۱۳۸۴ کارشناسی مهندسی برق
۸.الناز نبی ورودی ۱۳۹۲کارشناسی ارشد مدیریت
۹.محمد امین بیروتی ورودی۱۳۹۲ مهندسی کامپیوتر
۱۰.زهرا حسنی سعدی ورودی ۱۳۹۲ کارشناسی فیزیک
۱۱.امیر اشرفی حبیب آبادی ورودی۱۳۹۲ کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک
۱۲.محمد صالحه ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی ارشد مهندسی برق
۱۳.غزل نوریان ورودی ۱۳۹۱ کارشناسی مهندسی علم مواد

ایران پرس نیوزایران پرس نیوز

ایران پرس نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا