گوناگون

بیانیه سفارت اوکراین از روی سایت آن حذف شد

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران گفت: جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراینی را به کشور سازنده آن ارائه نخواهیم داد….

به گزارش بهار نیوز، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: هواپیمای سقوط کرده هواپیمای ۷۳۷ مکس نبوده چون این تایپ هواپیما اجازه پرواز در دنیا ندارد و ما اجازه پرواز این نوع هواپیما را از آسمان ایران نداده ایم. به گفته عابدزاده خلبان بیش از وقوع سانحه تماسی با برج نداشت و اعلام سانحه نکرد. وی تاکیدکرد: اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما پس از بازخوانی به سازمان هواپیمایی کشوری داده می‌شود.

عابدزاده در پاسخ به پرسش مهر درباره اینکه جعبه سیاه هواپیماها برای بازخوانی به کشور تولیدکننده ارسال می‌شود آیا قرار است جعبه سیاه این بوئینگ در آمریکا بازخوانی شود، گفت: جعبه سیاه را به شرکت سازنده و آمریکایی‌ها نخواهیم داد. فعلاً معلوم نیست جعبه سیاه برای بازخوانی به کدام کشور می‌رود. معاون وزیر راه در خصوص تأثیر اتفاقات اخیر و پاسخ کوبنده موشکی ایران به ارتش تروریستی آمریکا در امنیت آسمان کشور گفت: فضای کشور هیچ مشکلی ندارد و آسمان ایران کاملاً امن است. ولی مسیرهای پروازی جابجا شده است. وی خاطرنشان کرد: اظهارنظری در خصوص تروریستی بودن سقوط هواپیمای اوکراینی نشده است.

اما روزنامه ایندیپندنت انگلیسی نوشت: سفارت اوکراین در تهران بیانیه‌ای که در آن ذکر شده بود هواپیمای مسافربری این کشور در نزدیکی تهران به دلیل مشکلات فنی سقوط کرده را از روی وبسایت خود حذف کرد و این بیانیه از دسترس خارج شده است. رییس‌جمهور اوکراین هم دقایقی پس از اظهارات اولیه خود، تلویحا احتمال عمدی بودن سقوط هواپیما را مطرح و اعلام دلیل اصلی آن را به نتیجه تحقیقات رسمی موکول کرد. «ولادیمیر زلنسکی»، اعلام کرد: هواپیمای سقوط شده در ایران هیچ ایراد فنی نداشته است. رئیس‌جمهوری اوکراین دستور تحقیقات قضایی را صادر کرد این هواپیما ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پروازی داشته که همه آنها جان باخته‌اند و ۱۴۰ تن از جانباختگان ایرانی بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا