اخبار

ایران و آمریکا؛ به دنبال تشدید تنش و جنگ نیستیم!

نمایندگان واشنگتن و تهران در سازمان ملل با دست زدن به مانورهای دیپلماتیک اعلام کردند دولت های مطبوع آنها خواستار افزایش تنش و جنگ در منطقه نیستند.همزمان معاون رئیس جمهور آمریکا گفت؛ایران به گروه‌های هوادار خود پیام‌ فرستاده است تا علیه اهداف و شهروندان آمریکایی اقدامی نکنند.

تحرکات دیپلماتیک ایران و آمریکا در سازمان ملل متحد

ایرنا – “ایران خواستار نقش فعال‌تر سازمان ملل برای کاهش تنش خاورمیانه شد.مجید تخت روانچی در دیدار با آنتونیو گوترش به تشریح اقدامات و مواضع ایران در مقابل اقدامات تحریک آمیز آمریکا و ترور… قاسم سلیمانی پرداخت.اعلام مجدد آمادگی ایران برای گفت‌وگو و همکاری با کشورهای منطقه برای کاهش تنش‌ها، شکایت از تخلف آمریکا از تعهدات خود در موافقتنامه مقر سازمان ملل در خصوص صادر نکردن روادید برای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و محدودیت‌های غیرقانونی برای دیپلمات‌های ایران در سازمان ملل از محورهای این گفت‌وگو بود…وی همچنین اضافه کرد که ایران قصد جنگ را ندارد.سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از صحبت های خود، با یادآوری نقش و وظایفی که دبیرکل سازمان ملل مطابق قطعنامه ۵۹۸ برای ارتقای همکاری بین کشورهای منطقه خلیج فارس بر عهده دارد، از وی خواست در این راستا تلاش بیشتری انجام دهد.تخت روانچی بر آمادگی ایران برای استقبال از هرگونه ابتکار عملی در چارچوب کاهش تنش‌ها در شرایط شکننده کنونی منطقه تاکید و ارائه ابتکار پویش صلح هرمز توسط رئیس جمهوری اسلامی ایران را در این راستا ارزیابی کرد…آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم در پاسخ، ضمن تشکر از اعلام ایران مبنی بر این که قصد جنگ ندارد، گفت در هر دو زمینه مورد درخواست تلاش خواهد کرد و طرح پویش صلح هرمز را در کنار سایر طرح های مطروحه در راستای کاهش تنش‌ها در منطقه مثبت ازیابی می کند”.

از سوی دیگر به گزارش ایرنا ؛” سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بار دیگر ادعا کرد که این کشور برای مذاکرات بدون پیش‌شرط با ایران به‌منظور جلوگیری از تشدید تنش در منطقه آماده است. «کلی کرفت» سفیر آمریکا در سازمان ملل با ارسال نامه ای برای شورای امنیت این سازمان اعلام کرد که واشنگتن آماده است بدون پیش شرط وارد مذاکرات جدی با ایران شود، تا از به خطر افتادن هرچه بیشتر صلح و ثبات بین المللی و آنچه وی تشدید تنش از سوی ایران خواند، ‌ جلوگیری به عمل آید…آمریکا در عین حال در این نامه ترور سردار قاسم سلیمانی… را اقدامی برای دفاع از خود برشمرد و وعده داد برای محافظت از نیروها و منافع آمریکایی، ‌ اقدامات لازم و بیشتری را در خاورمیانه در پیش خواهد گرفت”…

تماس های تلفنی روحانی با رئیس شورای اروپا و نخست وزیر انگلیس

خبرگزاری ایسنا در گزارش های جداگانه ای خبر مربوط به تماس های تلفنی روحانی با رئیس شورای اروپا و نخست وزیر انگلیس را منتشر کرد. در گزارش اول ایسنا نوشت :”حسن روحانی روز پنجشنبه در تماس تلفنی “بوریس جانسون” نخست وزیر انگیس با وی، پاسخ جمهوری اسلامی ایران به آمریکا و حمله به پایگاه نظامی این کشور در عراق را طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد، دفاع مشروع دانست…این اقدام تروریستی آمریکا برخلاف همه مقررات بین المللی انجام شد.آنها دو سال است دارو و غذای مردم را هم تحریم کرده اند… اگر اروپا به تعهدات خودش برگردد ایران هم به تعهدات برجامی خود باز خواهد خواهد گشت، تهران همچنان به همکاری های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی متعهد است و آژانس همانند گذشته بر فعالیت های هسته ای ایران نظارت خواهد داشت. نخست وزیر انگلیس نیز در این تماس تلفنی با ابراز همدردی و تسلیت در خصوص حوادث متعدد یک هفته اخیر در ایران، نسبت به تشدید ناامنی در منطقه و امنیت سربازان انگلیسی ابراز نگرانی کرد و خواستار خویشتنداری همه طرفها شد.جانسون با تاکید بر ضرورت بهبود روابط تهران – لندن ، حفظ برجام را درتقویت امنیت بین الملل بسیار مهم دانست و خواستار بکارگیری همه تلاش ها برای حفظ این توافق مهم بین المللی شد”.

بعلاوه مطابق گزارش ایسنا ؛”حسن روحانی روز پنجشنبه در تماس تلفنی شارل میشل رئیس شورای اروپا با وی، گفت: ایران آماده است با اتحادیه اروپا همکاری نزدیکتری داشته باشد و معتقدیم نباید اجازه داد فرصت همکاری ، از بین برود…رئیس جمهور در پاسخ به توضیحات رئیس شورای اروپا تاکید کرد: ایران و اروپا به دنبال ثبات منطقه و تحکیم مجدد برجام هستند و برای ما بسیار مهم است که اروپا و چین و روسیه بتوانند برای حفظ برجام نقش مهم خود را ایفا کنند تا منافع ایران تامین شود. روحانی پنج گام ایران در کاهش تعهدات برجامی را در راستای ایجاد تعادل دانست.شارل میشل گفت : اروپا همچنین همه تلاش خود را بکار گرفته است تا نقش مثبتی در فضای سیاسی سطح جهانی و منطقه ایفا کند و در روزهای اخیر بارها از آمریکا خواسته است تا بیش از این باعث افزایش تنش در منطقه نشود.وی افزود: ما نگران تحولات منطقه هستیم و همه طرف ها را به خویشتنداری دعوت می کنیم”.

مایک پنس: ایران به گروه‌های هوادار خود پیام‌ فرستاده است تا علیه آمریکا اقدامی نکنند!

به گزارش ایسنا، مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس به سوالاتی پیرامون ترور قاسم سلیمانی و همراهانش توسط آمریکا و حمله موشکی ایران … پاسخ داد.پنس در پاسخ به اینکه باتوجه به افزایش نگرانی‌ها نسبت به وقوع جنگ پس از شهادت سردار سلیمانی، آیا اکنون نیروهای آمریکایی در ایمنی هستند، مدعی شد که مردم آمریکا به دلیل تصمیم درست رئیس جمهور ترامپ اکنون امن‌تر هستند و خواب راحت‌تری دارند.وی در پاسخ به این سوال که آیا نگران نیستید ایران یک جنگ مخفیانه آغاز کند، ما بیش از ۲۰ سال است که با بزرگ‌ترین حامی تروریسم مواجهیم. بنابراین همچنان آماده خواهیم بود و به مقابله با این کشور به همان شکلی که رئیس جمهور ترامپ تاکنون انجام داده، ادامه خواهیم داد.

معاون ترامپ همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا استراتژی آنها درقبال ایران، تغییر نظام است؟ گفت: ما به دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم اما می‌خواهیم که این کشور رفتارش را تغییر دهد.پنس در پاسخ به اینکه باتوجه به تلفات نداشتن حمله موشکی ایران، آیا آمریکا خوش شانس بوده یا جمهوری اسلامی به عمد نخواسته که این حمله تلفات داشته باشد؟ اظهار داشت که همه آنها از اینکه این حمله تلفات نداشته بسیار خرسند هستند.وی درباره اینکه آیا آمریکا از قبل در جریان حمله قرار گرفته بود؟ تصریح کرد: ما در روزهای گذشته اطلاعاتی را به دست آوردیم که حاکی از حملات احتمالی بود. ما تهدیداتی شدیم. جهان شاهد تهدیدات ایران بود. ما نیروها را جابجا کردیم. ما همچنین سیستم‌های هشدار دهنده داشتیم که اجازه داد آمریکایی‌ها و نیروهای متحدمان را از آسیب دور کنیم.این مقام آمریکایی در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن اکنون نگران حملات از سوی نیروهای مورد حمایت ایران در منطقه نیست؟ مدعی شد: ما اطلاعاتی مبنی بر این دریافت کرده‌ایم که ایران به این گروه‌ها پیام‌هایی فرستاده است تا علیه اهداف و شهروندان آمریکایی اقدامی نکنند و امیدواریم که این پیام‌ها ادامه داشته باشد”…

چین: خروج آمریکا از برجام ریشه اصلی تنش‌ها است

ایسنا، در پی افزایش تنش‌ها در خاورمیانه گنگ شوآنگ سخنگوی وزارت امورخارجه چین در کنفرانس خبری خود گفت: پکن اوضاع خاورمیانه را از نزدیک دنبال می‌کند. ما همچنین تماس خود را با تمام طرف‌ها حفظ می‌کنیم.ایسنا،”سخنگوی وزارت امورخارجه چین در کنفرانس خبری روز پنج‌شنبه خود گفت:آمریکا با خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای با ایران و بازگرداندن تحریم‌ها علیه این کشور از حقوق و قوانین بین‌المللی تخلف کرده است که همین، ریشه اصلی تنش‌ها است”…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا