اجتماعی

سیل، خیابان‌های قشم و بندرعباس را غرق کرد

در حالی بارش‌ها در کشور ما آغاز شده و هواشناسی از ورود سامانه بارشی شدید در نیمه شرقی و جنوب کشور مخصوصا دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان هشدار می‌دهد، که وقوع باران سیل‌آسا از بامداد روز گذشته (جمعه) در استان هرمزگان باعث جاری شدن سیل شد.

آرمان ملی: در حالی بارش‌ها در کشور ما آغاز شده و هواشناسی از ورود سامانه بارشی شدید در نیمه شرقی و جنوب کشور مخصوصا دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان هشدار می‌دهد، که وقوع باران سیل‌آسا از بامداد روز گذشته (جمعه) در استان هرمزگان باعث جاری شدن سیل شد. همان‌طور که نقشه‌های ماهواره‌ای هواشناسی می‌گویند این بارش‌ها تا روز یکشنبه (۲۲ دی‌ماه) در استان هرمزگان فعال است و بارندگی و باد شدید همراه با سیلابی شدن رودخانه‌ها و معابر پیش‌بینی شده است. خسارت جدی به تاسیسات شهری و روستایی، منازل مردم و زمین‌های کشاورزی از پیامدهای بارش‌ شدید باران در این استان است که بیشترین خسارت‌ها را در جزیره قشم و بندرعباس شاهد بودیم. بنا به فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی عبور و مرور در خیابان‌ها و کوچه‌های قشم و بندرعباس با قایق امکانپذیر است. همچنین تعطیلی بندرگاه‌های مسافری، طغیان رودخانه‌ها و بسته شدن برخی راه‌های ارتباطی از اتفاقات سیل این استان است. ستاد بحران هرمزگان آماده‌باش صد‌درصدی اعلام کرده و از مسئولان استانی خواسته در استان حضور داشته باشند و مرخصی اعضای ستاد بحران و فرمانداران هرمزگان لغو شده است. از سوی دیگر این بارندگی در منطقه بشاگرد و میناب باعث تعطیلی همه مقاطع تحصیلی در امروز ش،. هرچند که آماری در رابطه با خسارت‌های جانی این بلای طبیعی منتشر نشده اما روز گذشته جوانی اهل کوخرد شهرستان بستک که به منطقه مروا بستک رفته بود ناپدید شده است و تاکنون اطلاعی از وی در دست نیست.

باران بی‌سابقه در ۲۰ سال گذشته

در ۲۴ ساعت گذشته قشم با ۱۰۱ و ۸ دهم میلیمتر بارندگی، حدود ۱۹ میلیمتر از بیشترین بارندگی استان که در بندرعباس به ثبت رسید فراتر رفت تا بخش های مختلف و محلات قشم با مشکل جدی در این زمینه مواجه شوند. طبق آمار امسال، پرباران ترین سال ۲۰ در سال گذشته بوده و سال ۹۰ با ۱۴ و دو دهم میلیمتر کم بارش‌ترین سال در شهرستان قشم بوده است.راه‌های مسدود بابری، کارشناس مدیریت بحران استانداری هرمزگان به ایسنا، گفت: جاده رویدر به بندرخمیر و راه‌های روستایی بخش فین و تخت بندرعباس هم به‌علت طغیان رودخانه‌های فصلی بسته شده است. راه‌های روستایی بخش سندرک و جاده چارک به بندرلنگه نیز بسته است. باتوجه به هشدارهای هواشناسی، شهروندان تا پایان فعالیت این سامانه (روز یکشنبه) از رفت و آمدهای غیرضروری خودداری کنند و در صورت نیاز با آگاهی از مسیرها از طریق راهداران و پلیس راه‌ها حرکت کنند.

بندرعباس در آماده‌باش کامل

مظفر آرمیده، سرپرست مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس از آماده‌باش ۲۳ تیم آموزش دیده و همچنین حدود ۳۰ دستگاه انواع ماشین‌آلات سنگین از نیمه شب گذشته برای سپری کردن باران و توفان پیش رو خبر می‌دهد و می‌گوید: از نیمه‌شب پنج شنبه ۲۳ تیم آموزش‌دیده که هرکدام حداقل ۱۰ نفر را شامل می‌شود، به حالت آماده‌باش درآمده‌اند. وی از شناسایی نقاط آبگیر سطح شهر پیش از وقوع بارندگی خبر داد و افزود: در برخی بخش‌ها مانند سنگ‌کن که احتمال خطر بیشتری دارد، بارندگی و جاری شدن آب‌های سطحی و همچنین روان‌آب‌های بالادست شهر با بهره‌گیری از انواع ماشین‌آلات سنگین و نیمه سنگین پوشش داده می‌شود. ستاد مدیرت بحران استان از برپایی اسکان اضطراری در دو شهرستان قشم و بندرعباس خبر داد. همچنین این ستاد از مردم بندرعباس و قشم خواست تا نکات ایمنی را رعایت و از تردد های غیرضروری اجتناب کنند.آرمیده بیان کرد: چند مورد شکستگی درخت نیز در سطح شهر گزارش شده بود که توسط تیم‌های فضای سبز رسیدگی شده و مشکل به وجود آمده رفع شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا