گوناگون

ترامپ: مسئولان عراقی از ما نخواسته‌اند کشورشان را ترک کنیم/ تا غرامت نگیریم، نمی‌رویم

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد: دولت عراق اگر می‌خواهد نیروهای آمریکایی از این کشور خارج شوند، باید هزینه این درخواست را پرداخت کند.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز ضمن طرح این ادعا که حمله برای ترور سپهبد قاسم سلیمانی مانع از بروز “بنغازی دیگری” شد، تاکید کرد: دولت عراق اگر می‌خواهد نیروهای آمریکایی از این کشور خارج شوند، باید هزینه‌های صرف شده آمریکا در عراق را به مالیات دهندگان آمریکایی‌ها پرداخت کند.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره اینکه اگر واکنش عراق به ترور سپهبد سلیمانی به خروج نیروهای آمریکایی از عراق منجر شود، گفت: مشکلی با این مساله ندارم.

او درباره فرخوان‌های اخیر مسؤولان عراقی برای آغاز برنامه‌ریزی جهت خروج نیروهای آمریکایی از عراق گفت: این چیزی است که عراقی‌ها در ملا عام می‌گویند اما در جلسه‌های خصوصی آن را عنوان نمی‌کنند.

رئیس جمهور آمریکا افزود: در عراق یکی از گران‌قیمت‌ترین زیرساخت‌های فرودگاهی جهان را احداث کردیم اگر از آنجا خارج شویم عراقی‌ها باید هزینه آن را بپردازند. کشورهایی همانند عربستان و کره جنوبی میلیون‌ها دلار در ازای استقرار نیروهای آمریکایی در آنجا پردخت می‌کنند. آمریکا به عربستان اعلام کرد که باید در ازای استقرار تعداد بیشتری نیرو پول بپردازند و در واقع آنها یک میلیارد دلار را به یک حساب بانکی واریز کردند. اگر عراق  نیروهای آمریکایی را وادار به خروج از این کشور کند، باید هزینه سرمایه‌گذاری‌هایی را که در این کشور کردیم بپردازد یا اینکه به واشنگتن اجازه دهد همچنان در عراق بماند. مقدار زیادی از پول‌های آنها در اختیار ماست ما ۳۵ میلیارد دلار پول عراق را در حساب داریم و فکر می‌کنم آنها با پرداخت مبلغ موافق باشند. در غیر اینصورت ما در آنجا می‌مانیم.

ترامپ بار دیگر مدعی شد: ما با “کشتن” سلیمانی طرح او علیه اهداف آمریکایی در خارج از این کشور را ناکام گذاشتیم.

رئیس جمهور آمریکا افزود: دیدن تظاهرکنندگانی که ساختمان سفارت را محاصره کرده و سعی داشتند وارد آن شود، موجب شد مسؤولان نظامی را احضار کنم و به آنها اعلام کنم که نمی‌خواهیم اقدامی مشابه یورش به کنسول‌مان در بنغازی تکرار شود، اگر مانع از این اتفاق نمی‌شدیم، شاهد بنغازی دیگری بودیم.

رامپ مدعی شد که شرایط خاورمیانه در دوره ریاست جمهوری او آرام‌تر شده، داعش نابود و ده‌ها هزار تن از اعضای آن در زندان‌ها حبس هستند.

او درباره پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز گفت: پس از آنکه تنها آمریکا به دلیل ریاست بر ناتو تامین مالی آن را بر عهده داشت، ۱۳۰ میلیارد دلار برای حمایت مالی ناتو از بودجه‌های کشورهای عضو تامین شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا