گوناگون

رویترز: صادرات آلمان به ایران نصف شده است

صادرات آلمان به ایران در سال گذشته نصف شده است. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز کاهش صادرات آلمان به علت تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی بوده است. واردات ایران به آلمان نیز به شدت کاهش یافته است.

به گزارش دویچه وله؛ بنا به محاسبات و آمار رسمی که در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته است، حجم صادرات آلمان به ایران در بازه ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۹ حدود ۳ / ۱ میلیارد یورو، نزدیک یک و نیم میلیارد دلار، بوده که بیش از ۴۸ درصد کاهش را نسبت به سال قبل از آن نشان می‌دهد.

آلمان بیش از هر چیز ماشین‌آلات، تولیدات شیمیایی، مواد غذایی و دارویی به ایران صادر کرده است.

وضعیت واردات آلمان از ایران حتی از این نیز بدتر است: آلمان حدود ۱۹۱ میلیون یورو از ایران جنس وارد کرده که حدود ۵۵ درصد کمتر از سال قبل از آن است.

هولگر بینگمان، مدیر دفتر تجارت خارجی آلمان، روز جمعه (دهم ژانویه) گفت: «وضعیتی که از قبل هم چندان خوشایند نبود، با تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا باز هم بدتر شد.»

با تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج یکطرفه آمریکا از قرارداد اتمی ۲۰۱۵ (برجام) این کشور به “حداکثر فشار” و شدیدترین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی روی آورد که کشورهای ثالث را نیز شامل شد.

به گفته بینگمان: «فشارهای شدید تحریم‌های آمریکا بیشتر بنگاه‌های تجارتی را وا داشت که میان بازار آمریکا و بازار ایران یکی را انتخاب کنند؛ از این جاست که تجارت با ایران به امری پرمخاطره بدل شده است».

مدیر دفتر تجارت خارجی آلمان هشدار داده است: «چنانچه ایران نیز به نوبت خود از توافق هسته‌ای بیرون رود و در واکنش به آن اتحادیه اروپا نیز از قرارداد خارج شود، وضع از این هم وخیم‌تر خواهد شد».

به گفته بینگمان، به ندرت بتوان در آینده پیشرفتی در عرصه مبادلات تجارتی میان ایران و آلمان انتظار داشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا