گوناگون

فردا قطعا دیر خواهد بود

روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه، که مردم ایران از خبر اسفناک سقوط هواپیما و کشته شدن تمامی سرنشینان آن که عمدتا هموطنان عزیزمان بوده‌اند، بغض آلود و به شدت اندوهگین بوده‌اند،

آرمان ملی، زهرا کریمی؛ روزنامه جام جم، ارگان رسمی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، در قسمت پایین سمت چپ صفحه اول، خبر را به این صورت انعکاس داده است: «سقوط پرنده آمریکایی». خبر به نحوی تنظیم شده که گویی سقوط بوئینگ تولید آمریکا خبر خوبی است چون نشانگر ضعف تکنولوژی دشمن بزرگ است و کشته شدن گروهی از مردم کشور ظاهرا برای ارگان رسمی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران موضوع بعدی است.

این نحوه گزارش فاجعه سقوط هواپیمای بوئینگ خطوط هواپیمایی اوکراین توسط یک ارگان رسمی نشانه‌ای از اولویت‌هایی است که جامعه بر آن‌ها تمرکز یافته است. اولویت تداوم نزاع‌های بین‌المللی و تلاش در جهت تغییر مناسبات جهانی و در حاشیه قرار گرفتن هزینه‌های سنگین اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی ناشی از پافشاری بر اجرای این سیاست‌ها برای مردم ایران. بدون تردید بخش اعظم مردم کشور قادر به تحمل چنین شرایطی نیستند و شمار فزاینده‌ای از اقتصاددانان، کارشناسان و استادان علوم اجتماعی، علوم سیاسی و… بر ضرورت تغییراساسی در رویکرد مسئولان به مسائل داخلی و بین‌المللی تاکید می‌کنند.

اصرار بر ادامه مسیر طی شده، صداوسیما و برخی از نهادها را ناگزیر کرده که در مورد منافع ناشی از سیاست‌های اعمال شده اغراق کنند و در مقابل هزینه‌های کمرشکن این سیاست‌ها شفاف‌سازی نکنند. سقوط هواپیما و اعلام سرنگونی آن در اثر شلیک اشتباهی موشک به هواپیمای مسافربری را می‌توان نمادی از تداوم سیاست کمرنگ کردن هزینه‌های تنش در روابط بین‌المللی ارزیابی کرد.

بی‌تردید هزینه کتمان این واقعیت پرهزینه‌تر از خود سقوط هواپیما بوده است. سرمایه اجتماعی که به تاکید تمامی جامعه‌شناسان در ایران کاهش یافته، ضربه سهمگین تازه‌ای را تحمل کرد که بازسازی آن صرفا با تغییر اساسی در رویکرد‌ها و تاکید بر اولویت تنش‌زدایی و ایجاد ثبات و آرامش در کشور و تلاش در جهت ارتقای سطح رفاه مردم امکان‌پذیر خواهد بود. همین امروز هم برای چنین تحولی دیر شده است، فردا که قطعا دیر خواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا