گوناگون

تاکید روسیه و آلمان بر حفظ برجام

صدراعظم آلمان و رئیس جمهوری روسیه در پایان نشست سه ساعته خود در مسکو در جمع خبرنگاران حاضر شدند و از عزم خود برای حفظ توافق هسته ای با ایران سخن گفتند.

به گزارش شنبه شب ایرنا از مسکو، «آنگلا مرکل»  در کنفرانس خبری مشترک با ولادیمیر پوتین در مسکو با بیان این مطلب افزود: تمام امکانات دیپلماتیک باید بکار گرفته شود تا این توافق بین المللی (برجام) هر چند که کامل نیست، حفظ شود و تمام طرف‌های شرکت کننده در آن به تعهدات خود عمل کنند.

پوتین نیز در خصوص برجام گفت: پس از خروج آمریکا از برجام وضعیتی پیش آمد که ایران نیز از برخی تعهدات خود صرف نظر کرد.

وی ادامه داد: من تاکید می کنم که این تعهدات را ایران داوطلبانه برعهده گرفته بود و تهران اعلام کرده است که می تواند در آینده به تعهدات خود بازگردد.
پوتین گفت: روسیه و آلمان بر اجرای برجام اصرار دارند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین اینستکس را ساز وکار مهمی برای تجارت با ایران خواند و بر لزوم عملیاتی شدن و اجرای کامل آن برای مشارکت کشورهای مختلف در این ساز و کار تاکید کرد.

جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه (۱۵ دی) در بیانیه‌ای، گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد. براین اساس، ایران از این پس با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت‌های عملیاتی در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می‌گذارد. بدین ترتیب برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

محمدجواد ظریف وزیرامور خارجه کشورمان پس از اعلام گام پنجم، در پیامی توئیتری این گام را “در چارچوب برجام” دانست و تاکید کرد: همه گام‌ها در صورت اجرای «موثر» تعهدات متقابل قابل بازگشت است. همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهد یافت.

دونالت ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه بار دیگر تکرار کرد زمان آن رسیده است که انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین این واقعیت را درک کنند، آنها باید از باقی مانده برجام خارج شوند.

وزارت امور خارجه انگلیس نیز بامداد پنجشنبه در واکنش به درخواست ترامپ برای خروج از برجام به ایرنا گفت: در حالی که ما عمیقا نگران اعلام اخیر ایران درباره کاهش بیشتر محدودیت‌های مندرج در توافق هسته‌ای هستیم، اما همچنان به برجام به عنوان قراردادی مهم برای امنیت مشترک‌مان و جلوگیری از اتمی شدن ایران نگاه می‌کنیم.

یک مقام آگاه در وزارت خارجه روسیه نیز به ایرنا گفت: روسیه با درخواست دونالت ترامپ رییس جمهوری آمریکا از کشورهای ضامن برجام برای خروج از این توافق، موافق نیست.

دولت ترامپ اردیبهشت سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته ای که با قدرت های جهان آن را امضا کرده بودند، خارج شد. واشنگتن پس از خروج از برجام تحریم های غیرقانونی را نیز علیه ایران اعمال کرد.

پس از روسیه و انگلیس، امروز آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز به این دو کشور در حفظ برجام پیوست تا آمریکا بیش از هر زمانی در خصوص توافق هسته ای با ایران در انزوای بین المللی قرار بگیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا