اخبار

انتخابات مجلس یازدهم: رد صلاحیت دهها نماینده فعلی

صلاحیت دهها نماینده مجلس که نامزد شرکت در انتخابات مجلس یازدهم بوده اند از سوی شورای نگهبان رد شد. گزارش‌ها از رد صلاحیت چهره‌های شاخص مجلس از جمله علی مطهری، محمود صادقی، طیبه سیاوشی و محمدرضا تابش حکایت دارد. در عین حال بر اساس نقشه آماری که خبرگزاری ایلنا منتشر کرده است، در اغلب استان‌های کشور (به جز پنج استان) بیش از ۴۰ درصد داوطلبان برای نامزدی نمایندگی مجلس رد صلاحیت شده اند…

خبرگزاری تسنیم صبح یکشنبه ۲۲ دی/۱۲ ژانویه از رد صلاحیت ۸۰ نماینده اصول‌گرا و اصلاح‌طلب مجلس از جمله علی مطهری و محمود صادقی خبر داد، اما مدتی بعد متن خبر خود را تغییر داد و «تعداد نمایندگان رد صلاحیت‌شده» و اسامی مطهری و صادقی را نیز از این متن حذف کرد.

با این حال خبرگزاری‌های مختلف رد صلاحیت دهها تن از نمایندگان فعلی مجلس را تایید کرده اند و بر اساس گزارش‌ آنها، محمود صادقی و علی مطهری از جمله نمایندگان فعلی رد صلاحیت‌شده برای مجلس آینده هستند.

اسامی برخی دیگر از نمایندگان رد صلاحیت شده عبارتند از طیبه سیاوشی، محمدرضا تابش، الیاس حضرتی، بهروز نعمتی، سلمان خدادادی، غلامرضا کاتب، نقوی حسینی، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، حمیده‌زرآبادی و نادرقاضی پور، محمدعلی پورمختار، محسن کوهکن، و محمد فیضی.

خبرگزاری‌ها هم اکنون در حال تکمیل و درج فهرست اسامی نمایندگان رد صلاحیت‌شده هستند.

باشگاه خبرنگاران جوان در حال حاضر فهرستی شامل اسامی ۷۹ تن از نمایندگان را ارائه کرده که ۵۴ تن از آنها تایید صلاحیت نشده اند. این فهرست نیز در حال تکمیل است.

شورای نگهبان صبح یکشنبه ۲۲ دی/۱۲ ژانویه از پایان بررسی صلاحیت نامزدهای نمایندگی انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد. در اطلاعیه شورای نگهبان آمده که داوطلبان مزبور از امروز یکشنبه فرصت دارند که به دفاتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان مربوط به حوزه انتخاباتی خود برای ارائه شکایت مراجعه کنند.

پیش از این عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفته بود که ۹۱ درصد از داوطلبان انتخابات مجلس از سوی هیئت‌های اجرایی احراز صلاحیت شده، و اسامی آنها به هیات‌های نظارت برای تایید صلاحیت نهایی اعلام شده است.

خبرگزاری ایرنا نیز امروز یکشنبه نقشه‌ای از تایید صلاحیت‌شدگان نهایی انتخابات مجلس ارائه کرد که نشان می‌دهد در استان کرمانشاه و البرز کمتر از ۴۰ درصد، در بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، اصفهان، گلستان، تهران، ایلام کردستان و آذربایجان غربی ۴۰ تا ۴۹ درصد، و در تعداد کمی از استان‌ها بالای ۶۰ درصد نامزدها تایید صلاحیت شده اند.

بالاترین درصد تایید صلاحیت مربوط به استان همدان با ۶۹ درصد است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه در دو نوبت در حالی برگزار می‌شود، که برخی نمایندگان مجلس در پی سرکوب گسترده اعتراضات آبان، از عدم تاثیرگذاری این نهاد در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور خبر دادند.

به گزارش سایت زمانه، در میان تایید صلاحیت‌شدگان انتخابات مجلس اسامی چهره‌های شناخته‌شده سیاسی از جمله مجید انصاری، مسعود پزشکیان، الهام امین‌زاده، مصطفی کواکبیان، سهیلا جلودارزاده، احمد مازنی، پروانه مافی، محمدرضا بادامچی، سیدفرید موسوی، فریده اولاد قباد، ابوالفضل سروش، علیرضا رحیمی، محمدباقر قالیباف، الیاس نادران، حمیدرضا حاجی‌بابایی، مجتبی ذوالنوری، علیرضا محجوب و الهه راستگو، محمدرضا رضایی کوچی و زهرا سعیدی به چشم می‌خورد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا