حقوق بشر

بازداشت دست‌کم ۱۱ نفر در جریان اعتراض مردم سنندج

نیروهای امنیتی شامگاه یک‌شنبه ۲۲ دی، در جریان تجمع مردم سنندج در اعتراض به سر نگون‌ کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران، دست‌کم ۱۱ تن از معترضان را بازداشت کردند. تاکنون اطلاعی از هویت و محل نگهداری این افراد و همچنین نهاد باز داشت‌ کننده در دست نیست…

به گزارش رادیو زمانه، در تصاویری که از اعتراضات مردمی در شکبه‌های اجتماعی از شهر سنندج منتشر شده، معترضان در خیابان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند و در برخی تصاویر نیروهای یگان ویژه با باتون به مردم معترض هجوم بردند. آروین مرتب، دکتری مهندسی برق از دانشگاه کبک اهل سنندج به همراه همسرش آیدا فرزانه، از جمله مسافرین پرواز پی‌اس ۷۵۲ بودند که جان باختند. در دومین روز اعتراض‌ها به «انهدام هواپیمای مسافربری از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی»، تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از شهرهای مختلف و به خصوص دانشگاه‌ها از حضور پرتعداد معترضان علی‌رغم هشدارهای امنیتی حکایت داشت.

در برخی از شهرها نیروهای امنیتی با گاز اشک‌آور و خودروهای آب‌پاش به معترضان هجوم برده‌اند. در تهران نیروهای ضدشورش از گلوله ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور برای متفرق‌کردن جمعیت معترض استفاده کردند. تجمع اعتراضی در تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، سنندج، کرمانشاه، یزد، سمنان، گرگان، اراک، زنجان و بابل برگزار شد و با برخورد نیروهای امنیتی با معترضان همراه بود.
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا