از هر دری سخنی

پمپئو مدعی شد؛ مقامات عراقی خواستار ادامه حضور نظامیان امریکایی هستند

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا مدعی شده مقام‌های عراقی از طیف‌ها و تشکل‌های مختلف بطور خصوصی، از ادامه حضور نیروهای آمریکایی در کشورشان حمایت می‌کنند.

به گزارش مهر به نقل ازسایت وزارت خارجه آمریکا، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، می‌گوید هر چند مقامات عراقی در ظاهر اعلام می‌کنند که نظامیان امریکایی باید از کشورشان خارج شوند اما در محافل خصوصی عنوان می‌کنند که خواستار ادامه حضور نظامیان ما در کشورشان هستند.

پمپئو در پاسخ به پرسش دانشجویی در دانشگاه استنفورد، کالیفرنیا، گفت طیف گسترده‌ای از رهبرانی سنی، شیعه و کرد عراق از تلاش‌ها و اقدامات ضد تروریستی ایالات متحده در عراق پشتیبانی می‌کنند.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شده با حدود ۵۰ تن از رهبران جوامع و تشکل‌های عراقی تلفنی گفتگو کرده و آن‌ها همه به‌طور آشکار این حرف را نمی‌زنند، ولی به‌طور خصوصی از این موضوع که آمریکا هنوز آنجاست و مشغول ادامه کارزار مقابله با تروریسم است. اینکه به عراقی‌ها بخت این را می‌دهد که استقلال و تمامیت ارضی خود را حفظ کنند، استقبال می‌کنند.

پارلمان عراق در ۱۵ دی ماه در نشستی که حاشیه‌های مختلفی داشت، مصوبه‌ای را به تصویب رساند که از دولت این کشور می‌خواهد به حضور نیروهای خارجی در عراق پایان داده شود.

این مصوبه از دولت خواسته درخواست پیشین خود از ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه «حکومت اسلامی» را لغو کند، به حضور نیروهای خارجی در عراق پایان دهد و همچنین اطمینان حاصل کند که سلاح‌های موجود در کشور تنها در اختیار نیروهای دولتی است.

در واکنش به این مصوبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، گفته بود «ما یک پایگاه هوایی فوق‌العاده و خیلی گران در آن‌جا داریم؛ تا وقتی پول آن را ندهند، [از عراق] خارج نخواهیم شد».

او در عین حال افزوده بود اگر عراق از نیروهای آمریکایی بخواهد از آن کشور خارج شوند، و این کار را به‌شکلی دوستانه انجام ندهد «تحریم‌هایی اعمال خواهیم کرد که هرگز شبیه آن را قبلاً ندیده‌اند».

.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا