از هر دری سخنی

آمریکا چین را از فهرست کشورهای دستکاری کننده نرخ ارز خارج کرد

وزارت خزانه داری آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی همزمان با ورود هیات مذاکره کننده تجاری پکن به واشنگتن با انتشار گزارش نیم ساله سیاست ارزی، چین را از فهرست کشورهای دستکاری کننده نرخ ارزی خارج کرد.

به گزارش ایرنا این اتفاق در حالی است که قرار است در دو روز آینده، مذاکره کنندگان ارشد تجاری چین و آمریکا توافقنامه تجاری مرحله اول بین دو کشور را امضا کنند در همین راستا هیات تجاری چین به ریاست لیو خه مذاکره کننده ارشد تجاری و معاون نخست وزیر چین به آمریکا سفر کرده است.

دستکاری نرخ ارز به این معنا است که ارزش پول یک کشور را در برابر دلار تضعیف کرد تا صادرات کالای آن کشور به صرفه باشد.آمریکا پیشتر می گفت چین یک انحصارگر ارزی است به این معنا که به شکل تعمدی ارز ملی خود را دستکاری و ارزش گذاری می کند، اتهامی که چین تکذیب می کرد.

در ماه اوت سال گذشته ارزش یوان به زیر ۷ یوان در برابر هر دلار آمریکا رسید و باعث شد تا دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعلام کند چین برای اینکه صادرات کالاهایش با بهای کمتری انجام شود، دست به چنین کاری زده است.

چین و آمریکا در تاریخ ۱۳ دسامبر ۲۰۱۹ (۲۹ آذر ۱۳۹۸) برای مرحله اول توافق اقتصادی و تجاری “براساس اصل برابری و احترام متقابل” به توافق رسیدند اما این توافق تا کنون امضا نشده است.

این توافق شامل ۹ بخش از جمله مقدمه، حق مالکیت معنوی، انتقال فناوری، خوراک و محصولات کشاورزی، خدمات مالی، نرخ ارز و شفافیت، گسترش تجارت، ارزیابی دو جانبه و حل اختلافات و موارد نهایی است.

در عین حال دو طرف به توافق رسیدند که طرف آمریکا مراحل تعهدات مربوط به لغو تعرفه افزوده بر کالاهای چین را لغو کند و روند افزایش تعرفه را  به سوی کاهش محقق سازند.

این توافقنامه برای تقویت همکاری اقتصادی و تجاری چین و آمریکا، کنترل موثر و حل اختلافات در زمینه اقتصادی و تجاری مفید است و به توسعه با ثبات روابط اقتصادی و تجاری دو کشور کمک خواهد کرد.

دو طرف به توافق رسیدند که در گام بعدی، تشریفات لازمه مانند رسیدگی حقوقی، ترجمه و بازبینی مربوط را هرچه زودتر انجام دهند و درخصوص سامان بخشی برنامه امضای توافقنامه رسمی رایزنی داشته باشند.

دو طرف در سند این توافق آورده اند که به عنوان دو کشور مهم در عرصه اقتصادی و تجاری جهان با این موافقتنامه جان تازه ای به اقتصاد کشورهایشان و همچنین جهان بخشیده اند و باعث بهبود شرایط سرمایه گذاری و بازارهای مالی شده اند.

هدف از این توافقنامه نیز بهبود شرایط تجاری، حراست از حق مالکیت معنوی، دسترسی بیشتر به بازارها، حفاظت از منافع مشروع شرکت های خارجی در چین و حراست از حقوق قانونی و مشروع شرکت های چینی در آمریکا عنوان شده است.

این توافقنامه به دو کشور امکان می دهد فعالیت های تجاری را بهبود بخشیده و راه را برای حل اختلافات اقتصادی باز کنند و همزمان همکاری هایشان را در این قلمروها افزایش دهند.

دو اقتصاد بزرگ جهان تقریباً دو سال گذشته را درگیر یک مشاجره تلخ تجاری بودند که خسارت زیادی در زمینه کالاها، قطعات مکانیکی و کالاهای نهایی به یکدیگر تحمیل کرد  مقامات چینی می گویند چین و ایالات متحده باید در روابط “دو جانبه اقتصادی” با حسن نیت برخورد کنند.

نبرد تجاری این دو کشور رسما از ششم جولای سال ۲۰۱۸ شروع شد زمانی که آمریکا بر روی ۳۴ میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه ۲۵ درصدی وضع کرد و چین همین میزان تعرفه را برای کالاهای آمریکایی در نظر گرفت این مناقشه شدت بیشتری پیدا کرد تا اینکه در روز ۲۳ اوت طرفین بر روی کالاهای یکدیگر به مبلغ ۳۴ میلیارد دلار،  ۲۵ درصد تعرفه وضع کردند.

آمریکا ۲۴ سپتامبر سال ۲۰۱۸ حدود ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چین را مشمول تعرفه ۱۰ درصدی کرد و چین بر روی ۶۰ میلیارد دلار از کالاهای آن کشور هم تعرفه وضع نمود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا