جوانان

بودجه برای تأمین سرکوب یا پیشگیری از سیلاب؟

حالا حکومت باید پاسخ دهد، در راستای آن دروغ بزرگ و آن خطای بزرگ در سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی، فارغ از فاجعه جبران‌ناپذیر جان باختن انسان‌ها، چند میلیارد از پول مملکت را باید غرامت بدهد؟ با آن پول چند بار می‌شد سیستان و بلوچستان را آباد کرد؟…

سیستان و بلوچستان گرفتار سیلاب است، مثل سراسر ایران که گرفتار سیل بی‌تدبیری، سرکوب، فساد اقتصادی و تمامیت‌خواهی [ استبداد دینی] شده است. باز هم ما مردم باید به کمک هم بشتابیم. چرا که عملا نمی‌توان انتظار زیادی از متولیان اصلی کمک‌رسانی داشت.
اما چند نکته را باید در این شرایط به یاد داشته باشیم. عموما پیشگیری از وقوع بلایای طبیعی دست‌کم در مقیاس محلی و کشوری، دست حکومت‌ها نیست. اما جلوگیری از آثار زیان‌بار این بلایا، از جمله وظایف حکومت‌هاست.

اینکه در سیستان و بلوچستانِ محروم، کمبودهای فراوانی برای پیشگیری از بروز چنین خسارات‌های بزرگی، بیداد می‌کند، فعلا محل بحث نیست، اما بحث دیگر در زمینه امدادرسانی پس از وقوع فاجعه است.

هلال احمر به عنوان یکی از متولیان اصلی، با کمبود امکاناتی مثل هلی‌کوپتر مواجه است، رئیس هلال احمر خودش به دلیل اتهامات گسترده مالی دستگیر شده و بودجه کشور هم با همه کسری‌های ناشی از تحریم‌ها، به بخش‌های دیگری اختصاص می‌‌یابد.

حالا حکومت باید پاسخ دهد، در راستای آن دروغ بزرگ و آن خطای بزرگ در سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی، فارغ از فاجعه جبران‌ناپذیر جان باختن انسان‌ها، چند میلیارد از پول مملکت را باید غرامت بدهد؟ با آن پول چند بار می‌شد سیستان و بلوچستان را آباد کرد؟

در همین شرایط سیلاب، حکومت باید پاسخ دهد، هزینه بسیج نیروهایش برای سرکوب مردم چقدر است؟ من عددی ندارم اما آن حجم گسترده از ادوات سرکوب مردم و نیروهای سرکوبگر چه بودجه‌ای را از جیب مردم برمی‌دارد؟

علاوه بر آن،‌ از روزی که سیل سیستان و بلوچستان، مردم این منطقه از ایران را گرفتار کرده، حکومت به جای آنکه نیروهای بسیج و سپاه و امکانات و تجهیزات گسترده را برای کمک به سیل‌زدگان، سازماندهی کند، مشغول سازماندهی آن‌ها برای سرکوب مردم عزادار در شهرها بود.

و نکته دیگر آنکه، اگر سپاه و دیگر نیروهای نظامی، برای امدادرسانی در این بلایا حاضر شوند، به عنوان افتخار و فداکاری، مورد بهره‌برداری قرار نگیرد چرا که بخشی از وظیفه همین نیروها حضور در چنین میدان‌هایی است؛ فقط کافی است یادآور شویم که برای مثال در همان آمریکای جهانخوار هم بخشی از ارتش این کشور با عنوان سپاه مهندسان زیر نظر آژانس مدیریت بحران فدرال مسئولیت آمادگی، پیشگیری، مقابله و بازسازی و بازتوانی از بحران‌ها با ماهیت بلایای طبیعی را برعهده دارد.

به جای تمرکز بر کشتن و سرکوب مردم، جان و مال و زندگی مردم را نجات دهید.

سپند ارند – کلمه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا