گوناگون

آتش‌بس در جنگ تجاری چین و آمریکا

رئیس‌جمهوری آمریکا و معاون نخست‌وزیر چین «فاز نخست» توافق تجاری میان دو کشور را امضا کردند.

به گزارش اسپوتنیک، پس از ۱۳ دوره طولانی مذاکرات، ایالات متحده و چین به توافق رسیدند و اولین بسته اسناد را تحت توافقنامه تجاری امضا کردند.

این سند در واشنگتن توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امضا شده است، از طرف چین، این سند توسط معاون نخست وزیر شورای دولتی چین، لیو هه امضا شده است.

 همانطور که قبلاً گزارش شده بود، در این توافقنامه مقرر شده است که طرف چینی کالاهای صنعتی آمریکا را به ارزش ۷۵ میلیارد دلار، انرژی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار و محصولات کشاورزی را به مبلغ ۴۰ میلیارد دلار [۲۰۰ میلیارد دلار]خریداری کند و چین مجبور است طی دو سال آینده ۳۵-۴۰ میلیارد دلار دیگر را برای خدمات هزینه کند. بنابراین ایالات متحده انتظار دارد عدم توازن تجارت با چین، که بالغ بر صدها میلیارد دلار بود، به مخرج “صادقانه” برسد.

علاوه بر این، چین قول افزایش حمایت از حق مولف (کپی رایت) را داده و دسترسی به بازار خود را گسترش می دهد. بنابراین، پس از دو سال مذاکره، طرفین در نهایت به یک نتیجه بینابینی دست یافتند.

به عنوان بخشی از مذاکرات در مرحله دوم معامله، بحث در مورد حذف هزینه های گمرگی باقیمانده پیش بینی می شود. رابرت لایتهایزر، نماینده تجارت آمریکا در رابطه با نتیجه گیری مرحله اول توافق نامه تجارت بین پکن و واشنگتن گفت: ” ایالات متحده تعرفه های خود را با نرخ ۲۵٪ برای کالاهای چینی به ارزش حدود ۲۵۰ میلیارد دلار و همچنین ۷.۵٪ برای کالاهای به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار حفظ خواهد کرد.”

 با این حال، ترامپ خاطرنشان کرد که رفع این محدودیت ها یک امتیاز اصلی برای مذاکرات در مرحله دوم معامله خواهد بود.

دولت آمریکا در صورت نقض شرایط معامله تجاری در مرحله اول خود، آمادگی دارد تا تعرفه های جدیدی را اعلام کند. “مکانیسم اجرای ویژه ای” پیش بینی شده است که از جمله توسط اسناد مخفی تنظیم می شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا