گوناگون

ایران بر سر دوراهی ماندن یا خروج از برجام

هفته گذشته و در شرایطی که تنش‌ها میان ایران و ایالات‌متحده به دلیل ترور سردار سلیمانی به اوج خود رسیده بود، یک اتفاق مهم دیگر نیز افتاد که تا حدی در حاشیه قرار گرفت و آن اعلام خبر عبور ایران از محدودیت‌های غنی‌سازی برجام در قالب گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای بود.

ستاره صبح؛ برداشتن این گام، یک اقدام تلافی‌جویانه از جانب ایران در قبال بدعهدی طرف‌های اروپایی تلقی می‌شود. بدین ترتیب ایران آخرین گام خود در راستای کاهش تعهدات را برداشت. طرف‌های اروپایی هم مکانیسم ماشه را فعال کردند؛ اما نکته مهم آن است که ایران هنوز از چارچوب برجام خارج نشده است. به این دلیل که ایران هم به تعهداتش در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبند است، هم چندان از چارچوب تعهدات برجامی عبور نکرده است.

البته تعبیرهای مختلفی از این اقدام ایران صورت گرفته و از طرفی اتحادیه اروپا هنوز واکنش‌های جدی مطرح نکرده است. اگرچه که سه کشور اروپایی یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس یک بیانیه مشترک صادر کردند.

در همین ارتباط محمدجواد ظریف هم به بروکسل رفت و مذاکراتی در این زمینه با آن‌ها انجام داد. بااین‌حال باید گفت که ایران بر سر یک‌دو راهی قرارگرفته است؛ دوراهی بین ماندن در برجام یا خروج از آن.

این در حالی است که هر دو راه تقریباً یک حکم دارد و با تبعاتی همراه خواهد بود. هرچند تبعات باقی ماندن در برجام در طول زمان مشخص خواهد شد، همان‌گونه که برداشتن ۵ گام در جهت کاهش تعهدات بیش از یک سال زمان برده است؛ اما خروج ایران از برجام، می‌تواند عواقب جدی و تندی به همراه داشته باشد. به این معنا که اتحادیه اروپا پشت آمریکا صف‌بندی خواهد کرد و اجماع علیه ایران دوباره شکل خواهد گرفت.

از طرفی هم با فعال شدن مکانیزم ماشه که در متن برجام آمده، پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد رفت. مطابق مکانیزم ماشه، اگر ایران نتواند به تعهداتش عمل کند، پرونده‌اش مجدداً به شورای امنیت می‌رود و این شورا، می‌تواند مثل گذشته، تحریم‌های جدی بین‌المللی علیه ایران وضع کند. هنوز مردم ایران از خاطر نبرده‌اند که در دوره‌ای ایران به دلیل همین تحریم‌های شورای امنیت، ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار گرفت و ایران یک تهدید برای دنیا به‌حساب می‌آید خطر کشور را تهدید می‌کرد. در سال ۲۰۱۵، شورای امنیت، اتحادیه اروپا، کنگره آمریکا و کاخ سفید، چهار نهاد تحریم کننده ایران بودند؛ درحالی‌که امروز فقط کاخ سفید با حضور یک رئیس‌جمهور معلوم‌الحال مثل ترامپ ایران را تحریم کرده است. اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود، تحریم‌های سه تحریم کننده دیگر نیز به‌طور خودکار به مرحله اجرا درخواهد آمد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا