بین‌المللی

اعتصاب فرانسوی‌ها فعالیت بنادر و نیروگاه‌های برق را مختل کرد

هزاران نفر از کارگران فرانسوی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه با تظاهرات گسترده، فعالیت بندرها و نیروگاه‌های برق را مختل کردند.

ایرنا؛ به گزارش پنجشنبه شب شبکه فرانس ۲۴، کنفدراسیون عمومی کارگری فرانسه (CGT) اعلام کرد؛ ۲۵۰ هزار نفر معترض به خیابان‌های پاریس و سایر شهرها آمده و علیه تغییر قانون بازنشستگی تظاهرات کردند.

بنا به اعلام این اتحادیه کارگری، دور تازه اعتصاب و تظاهرات دهم ژانویه (جمعه ۲۰ دی) آغاز شد و حدود ۳۷۰ هزار نفر در تظاهرات شرکت کرده اما وزارت کشور فرانسه شمار معترضان را ۵۶ هزار نفر اعلام کرد.

وزارت کشور فرانسه شمار معترضان روز پنجشنبه را نیز ۱۸۷ هزار نفر تخمین زد.

«فیلیپ مارتینز» رییس کنفدراسیون عمومی کارگری فرانسه گفت: هیچ وقت برای اعمال فشار و تسلیم کردن دولت دیر نیست. عزم ما هنوز قوی است.

همزمان با این تظاهرات، ۱۰ درصد کارکنان شرکت راه‌آهن ملی فرانسه (SNCF) نیز اعتصاب کرده و بر سر کار حاضر نشدند.

بخش‌های حمل و نقل فرانسه نیز در اعتصاب شرکت کردند. طبق گزارش‌ها، فعالیت کشتی‌ها و سفر آنها به انگلیس مختل شد.

همچنین قرار بود که روز پنجشنبه ۵۳۶ هزار تن غله از جمله گندم صادر شود اما شمار زیادی از کشتی‌های ترابری در خارج از بندرها متوقف ماندند.

گزارش‌ها حاکی است که به دلیل اعتصاب کارکنان بخش انرژی حدود ۹ درصد از ظرفیت تولید برق فرانسه کاهش یافت.

در برنامه دولت مکرون، پیشنهاد شده است؛ سن بازنشستگی با این اعتقاد که فرانسوی‌ها کمتر از دیگر اروپایی‌ها کار می‌کنند از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش یابد. این مهم یکی از اصلی‌ترین محورهایی است که معترضان به آن اعتراض دارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا