از هر دری سخنی

نخست‌وزیر کانادا: به خانواده‌های جانباختگان کمک مالی می‌کنیم

نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد که اولویت دولت او در وهله نخست حمایت از خانواده‌های جانباختگان پرواز ۷۵۲ است. در وهله بعدی به پایان رساندن تحقیقات پیرامون این فاجعه و ارجاع پرونده به شورای امنیت سازمان ملل برای جلوگیری از تکرار آن…

به گزارش سایت زمانه، پنج‌شنبه ۲۶ دی  ماه،  وزیران خارجه کانادا، اوکراین، افغانستان، بریتانیا و سوئد در اجلاس چندجانبه‌ای در لندن با صدور بیانیه‌ای از ایران خواستند که به خانواده‌های قربانیان غرامت پرداخت کند و به خواست خانواده‌ها احترام بگذارد و پیکر جان‌باختگان را به آن‌ها بازگرداند. آن‌ها همچنین از ایران خواستند تا دسترسی کامل مقامات کنسولی و بازپرسان به پرونده سقوط هواپیما را فراهم سازد و تحقیقات مستقل و معتبر در این‌باره صورت گیرد. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، جمعه ۲۷ دی/ ۱۷ ژانویه در یک نشست خبری که در اتاوا برگزار شد بر هر دو این موضوعات تاکید کرد. ترودو گفت دولت کانادا به خانواده جانباختگان پرواز ۷۵۲ ، ۲۵ هزار دلار امریکا می‌پردازد. نخست‌وزیر کانادا اما تأکید کرد که این مبلغ یک کمک اولیه برای تأمین نیازهای فوری خانواده‌هاست و با غرامتی که ایران می‌بایست به آن‌ها بپردازد کاملاً تفاوت دارد.

جاستین ترودو سقوط هواپیمای خطوط بین‌المللی هواپیمایی اوکراین را با یک فاجعه ملی مقایسه کرد و گفت که این فاجعه کانادا را به زانو درآورد.

چهارشنبه ۱۸ دی / ۸ ژانویه، چند ساعت پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق در خونخواهی قاسم سلیمانی، در اثر اصابت موشک سامانه پدافند هوایی سپاه، هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی اوکراین در نزدیکی تهران منهدم شد. ۱۷۶ مسافر و خدمه پرواز از جمله ۵۷ نفر از اتباع کانادا در این فاجعه جان خود را از دست دادند. بیشتر مسافران پرواز ۷۵۲ ایرانیان دو تابعیتی مقیم خارج از کشور بودند که برای دیدار با خانواده‌شان به ایران سفر کرده بودند. برخی از مسافران این پرواز دانش‌آموختگانی بودند که در ۱۹ دانشگاه کانادا کار و تحصیل می‌کردند. ترودو در ادامه نشست خبری خود گفت:

«خواستار یک تحقیق جامع درباره سرنگونی هواپیمای اوکراین هستیم و به فشار بر ایران ادامه می‌دهیم. ایران باید مسئولیت کامل سرنگون کردن هواپیما را به عهده بگیرد.»

 محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه اوکراین از آمادگی ایران برای انتقال اجساد شهروندان اوکراینی و نیز مشارکت دادن متخصصان اوکراین در تحقیقات جعبه سیاه اعلام آمادگی کرد. ترودو درباره انتقال اجساد قربانیان کانادایی گفت تاکنون هیچکدام از شهروندان کانادایی به کانادا بازگردانده نشده‌اند. ۲۰ خانواده در گفت‌وگو با دولت کانادا خواهان بازگرداندن اجساد عزیزانشان به آن کشور هستند. تردو اعلام کرد که دولت ایران در این زمینه همکاری می‌کند.

نخست‌وزیر کانادا در این نشست خبری خواهان بررسی جعبه سیاه هواپیما در کوتاه‌ترین زمان ممکن شد و احتمال داد که ایران جعبه سیاه را به فرانسه تحویل دهد.

ترودو همچنین اعلام کرد که دولت کانادا تلاش خواهد کرد پرونده انهدام هواپیمای اوکراین را برای پیشگیری از تکرار چنین فجایعی به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد.

قضیه ساقط کردن هواپیمای مسافربری و کشتن ۱۷۶ نفر جای کمرنگی در خطبه‌های نماز جمعه خامنه‌ای داشت. رهبر جمهوری اسلامی که بعد از هشت سال پشت تریبون نماز جمعه تهران قرار گرفته بود از توضیحات فرماندهان سپاه درباره ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی تشکر کرد. در زبان ولی فقیه، که فرمانده کل قوا هم هست، لفظ «مسئولیت» جاری نشد. در روزهای گذشته معترضان خواهان استعفای خامنه‌ای شده بودند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوایی سپاه هم که عوامل زیر فرمانش با پرتاب دو موشک هواپیمای مسافربری اوکراینی را منفجر کردند، در میان نمازگزاران حضور داشت. دوربین تلویزیون دولتی او را لبخندزنان نشان داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا