اخبار

معنا و مفهوم سیاسی پیام های ترامپ درباره ایران چیست؟!

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به اظهارات خامنه‌ای پیامی در توییتر منتشر نمود.در همین حال وزیران امور خارجه ایران و عمان در خصوص روابط تهران – واشنگتن دیدار و گفت و گو کردند. در این زمینه وزن و بار سیاسی پیام های ترامپ پیرامون ایران را چگونه باید ارزیابی کرد؟

واکنش ترامپ به سخنان خامنه ای

“رییس‌جمهور آمریکا بار دیگر با تکرار ادعاهای دروغین خود، خواستار با عظمت شدن دوباره ایران شد.به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا در توییتی با ادعای این که مردم نجیب ایران آمریکا را دوست می دارند، آن‌ها را سزاوار دولتی دانست که به گفته وی بیش از آن‌چه آن را تمرکز بر کشتن آنها به جرم احترام خواهی، می‌خواند، به آنها کمک کند تا به رؤیاهایشان دست یابند و مدعی شد که رهبران ایران به جای آن که ایران را به سمت ویرانی بکشانند، باید هراس افکنی را کنار بنهند و ایران را دوباره باعظمت کنند! وی همچنین در توییت دیگری به بیانات … رهبری در خطبه‌های نماز جمعه اشاره کرد و مدعی شد که اقتصاد ایران در حال فروپاشی و مردم در حال رنج هستند”.

هیچ کانال مخفی ارتباطی میان امریکا و ایران وجود ندارد؟

به گزارش خبرگزاری مهر؛”برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا در جریان نشست خبری بار دیگر به تکرار اتهامات ضد ایرانی پرداخت.نماینده آمریکا در این نشست خبری، علاوه بر اعلام تحریم یک فرمانده نظامی ارشد ایرانی، با نام «حسن شاهوارپور»، مدعی شد که این موضوع به دلیل تحولات اخیر در ایران است.هوک همچنین ادامه داد که دولت ترامپ هزینه را برای ایران بالا برده است.نماینده آمریکا با ادعای اینکه ایران در حال حاضر در بحران به سر می‌برد، از اقدام اخیر انگلیس علیه مقاومت حزب الله لبنان استقبال کرد و گفت: خرسندیم که لندن، حزب‌الله را در لیست گروه‌های تروریستی گذاشت.برایان هوک همچنین در ادعایی مداخله جویانه مدعی شد که به ایران نباید حق غنی‌سازی داده شود و تاکنون کسی مانند ترامپ با ایران مقابله نکرده است.درارتباط با برجام نیز، نماینده آمریکا مدعی شد که چیز زیادی از برجام نمانده و ایران پنج بار آن را نقض کرده است و در این شرایط مکانیسم ماشه می‌تواند تحریم‌ها را علیه ایران برگرداند.مسئول گروه اقدام ایران در سخنان پایانی خود همچنین تاکید کرد که هیچ کانال مخفی بین ایران و آمریکا وجود ندارد و ما دیپلماسی را با دیپلماسی جواب می‌دهیم”.

پمپئو: آمریکا برای تحریم شرکت‌های چینی خریدار نفت ایران آماده است

در گزارش دیگری ایسنا نوشت ؛” وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به غیرقانونی بودن خرید نفت از ایران گفت: این مسئله غیرقانونی است و قوانین آمریکا را نقض می‌کند. ما سعی داریم تا تحریم‌های خود را بر تمام نهادهایی که تحریم‌های آمریکا را نقض می‌کنند، تحمیل کنیم. یک نهاد یا شرکت چینی نیز درحال خرید محصولات ایرانی است و ما سعی داریم تحریم‌هایمان را علیه تمام کسانی که قوانین‌مان را نقض می‌کنند اعمال کنیم”.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛ نگران نقش ایران در منطقه هستیم

“مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با یک مجله آلمانی به بیان مواضعش درباره جریان‌های اخیر پیرامون ایران پرداخت.به گزارش ایسنا به نقل از مجله اشپیگل، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با این مجله در پاسخ به این سوال که آیا اروپا به وعده خود در چند هفته اخیر درباره بحران ایران پایبند بوده است، گفت: اروپا راه‌های زیادی برای به کار بستن قدرت دارد. ما فقط باید بخواهیم. منظورم قدرت نظامی نیست، حداقل، تنها قدرت نظامی نیست. آغاز سال نو با سختی همراه بوده است و تقریبا این طور به نظر می‌رسد که بحران در هر جایی وجود دارد. ما باید بدانیم که اهدافمان چه هستند و اگر هم لازم باشد، ما باید آماده باشیم که از این اهداف دفاع کنیم، حتی اگر در تضاد با متحدانمان باشند. درحالی‌که مقامات ایرانی همواره تاکید کرده‌اند که سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ما هیچ جایگاهی نداشته و نخواهد داشت، بورل در ادامه گفت: ما هم مانند آمریکا نگران نقشی هستیم که ایران در همسایگی کشورهای دیگر دارد. با این وجود، تمرکز ما جای دیگری است. ما می‌خواهیم از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری کنیم. فقط تصور کنید که اگر امروز، ایران بمب[هسته‌ای] در اختیار داشت، چه اتفاقی می‌افتاد. تنها توافق هسته‌ای تا کنون از آن جلوگیری کرده است، دقیقا همان توافقی که متاسفانه دونالد ترامپ[رئیس ‌جمهور آمریکا] آن را بسیار بد می‌داند”.

عمان و روابط تهران – واشنگتن

“رئیس جمهور آمریکا با پادشاه جدید عمان به صورت تلفنی صحبت کرد.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدی البلد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با هیثم بن طارق بن تیمور پادشاه جدید عمان به صورت تلفنی رایزنی کرد”…همچنین محمدجواد ظریف و یوسف بن علوی وزیران امور خارجه ایران و عمان در مسقط دیدار و گفت وگو کردند. در این باره ایرنا گزارش داد: “به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که از دهلی‌نو به مسقط رفته بود، پیش از ترک عمان با «یوسف بن علوی»همتای عمانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد… وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در راه بازگشت از هند به کشور، در توقفی کوتاه در مسقط با «فرانسوا فیلیپ شامپانی» وزیر امور خارجه کانادا نیز دیدار کرد”…

وزیر خارجه پاکستان: ایران خواستار کاهش تنش با امریکاست

“وزیر امور خارجه پاکستان که شب گذشته با همتای آمریکایی‌اش دیدار و درباره ایران نیز رایزنی کرد، در جمع خبرنگاران گفت که ایران تمایلی به گسترش تنش‌ها ندارد.به گزارش ایسنا، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان شب گذشته با مایک پمپئو همتای آمریکایی خود در واشنگتن دیدار و درباره ایران و روند صلح افغانستان با او گفت‌وگو کرد.قریشی درباره این که آیا در حال انتقال پیامی است یا نه، چیزی نگفت اما اظهار کرد که می‌داند ایرانی‌ها به دنبال گسترش تنش نیستند…وزیر امور خارجه پاکستان در ادامه گفت: ایرانی‌‎ها مسائل و اختلاف‌هایی را که با کشورهای مهم دیگر در منطقه داشتند، مشخص کردند. آن‌ها گفته‌اند که آماده همکاری در هر سطحی و در هر چارچوبی هستند”…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا