از هر دری سخنی

در رویارویی بین معترضان و پلیس در بیروت ۲۲۰ نفر مجروح شدند

پایتخت لبنان شاهد یک روز ناآرام دیگر بود. درگیری بین معترضان و ماموران انتظامی در بیروت مجروحان بسیاری بر جای گذاشت. حدود ۸۰ نفر از مجروحان به بیمارستان‌ها منتقل شدند. مرکز ناآرامی‌ها اطراف پارلمان لبنان در بیروت بود…

بر اساس اخباری که خبرگزاری‌ها شامگاه روز شنبه ۲۸ دی (۱۸ ژانویه) از بیروت، پایتخت لبنان منتشر کرده‌اند، در جریان رویارویی معترضان و ماموران انتظامی دست‌کم ۲۲۰ نفر مجروح شده‌اند. این شدیدترین رویارویی مردم و نیروهای انتظامی است که در برابر ساختمان پارلمان این کشور در بیروت روی می‌دهد. اعتراض مردم به عدم تشکیل دولت جدید در لبنان گزارش شده است.

فراخوان به سرنگونی حکومت

در ناآرامی‌های روز شنبه ۱۸ ژانویه معترضان به سوی ماموران انتظامی سنگ پرتاب کردند و ماموران انتظامی نیز برای متفرق کردن آنان از ماشین‌های آب‌پاش و همچنین شلیک گاز اشک‌آور بهره گرفتند.

معترضان اقدام به آتش زدن دستگاه‌های خودپرداز، فروشگا‌ه‌ها و همچنین زباله کرده و از این طریق تلاش کرده بودند، از تاثیر گاز اشک‌آور بکاهند. شرکت کنندگان در این اعتراضات با استفاده از درختان اقدام به مسدود کردن خیابان‌ها کرده و شعار “انقلاب، انقلاب” سر داده بودند. پلیس و نیروهای انتظامی عده‌ای از معترضان را بازداشت کرده‌اند.

ارتش با اعزام ده‌ها خودروی نظامی بر آن بود تا به پلیس این کشور در برابر اعتراضات یاری رساند. نیروهای انتظامی از معترضان درخواست کرده بودند از خشونت و رویارویی با ماموران انتظامی پرهیز کنند. راجا حسن، وزیر کشور لبنان حمله معترضان به موسسات دولتی و تخریب اموال خصوصی را غیر قابل قبول خوانده است.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان از وزیر دفاع این کشور خواسته است همه تلاش خود را برای پایان دادن به ناآرامی‌ها و ایجاد امنیت در کشور به کار گیرد. او در عین حال با انتشار یک پست توییتری از نیروهای انتظامی خواست از معترضان صلح‌جو حمایت کنند.

خلاء قدرت پس از استعفای حریری

ناآرامی‌ها و اعتراضات مردم در روز شنبه ۱۸ ژانویه در ادامه اعتراضاتی است که چند هفته پیش آغاز شد. مردم لبنان در اعتراض به فساد مسئولان دولتی به خیابان‌ها آمده بودند. فساد گسترده در میان مسئولان دولتی، سوءمدیریت و ناکارآمدی برنامه‌های اقتصادی انگیزه اعتراض‌هایی چندین ماهه لنبان است و معترضان خواستار اصلاحات بنیادی و کنار رفتن تمام سیاست‌مدارانی هستند که آنها را فاسد می‌دانند.

در واکنش به اوج گرفتن دامنه اعتراضات، سعد حریری پایان ماه اکتبر از مقام نخست‌وزیری این کشور استعفا کرد. با این‌حال استعفای سعد حریری نیز نتوانسته تا کنون به ناآرامی‌ها و اعتراضات مردم پایان دهد. ساختار پیچیده سیاسی لبنان مانع از آن شده است که دولتی جدید بتواند زمام أمور را در دست گیرد.

اعتراضات گسترده مردم باعث شکل‌گیری بحرانی سیاسی و اقتصادی در لبنان شده است. بحرانی که پس از پایان جنگ داخلی در لبنان و ظرف سه دهه گذشته بی سابقه بوده است. واحد پول لبنان نیز به علت بحران سیاسی گسترده حاکم بر این کشور به شدت از ارزش افتاده است.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا