گوناگون

جنگ یمن: حوثی‌ها ۷۰ سرباز ارتش را کشتند، منصور هادی اعلام آماده‌باش داد

حمله موشکی شورشیان حوثی به مسجدی در یک اردوگاه نظامی در شرق صنعا، دست کم ۷۰ سرباز ارتش یمن را کشت. به‌دنبال این حمله رئیس جمهوری یمن برای مقابله با شبه‌نظامیان حوثی به ارتش اعلام آماده‌باش داد…

به گزارش یورو نیوز، حمله موشکی شامگاه روز شنبه حوثی‌ها به اردوگاه نظامی نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری تبعیدی این کشور در مارب واقع در ۱۲۰ کیلومتری شرق صنعا ده‌ها کشته برجای گذاشته است.

براساس اعلام منابع خبری و نظامی شورشیان حوثی شامگاه شنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸،  با موشک یک اردوگاه نظامی را در مارب، ۱۷۰ کیلومتری شرق صنعا هدف گرفتند. به نوشته گاردین این حمله به وقت نماز عشا انجام شد و براثر آن دست کم ۷۰ سرباز کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

رویترز در این گزارش  به نقل از یک منبع پزشکی در بیمارستان شهر مارب با شمار کشته شدگان را تایید کرد. این منبع پزشکی می گوید:  با توجه به وخامت وضعیت زخمی‌ها ممکن است رقم کشته‌شدگان افزایش پیدا کند. اردوگاه نظامی فوق متعلق به نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن است.

هادی در واکنش به این حمله  آن را «بزدلانه» و یک حمله «تروریستی» خواند. او در اظهاراتی که خبرگزاری رسمی سبا به نقل از او منتشر کرده است، شبه نظامیان حوثی را «ابزار کم‌ارزش جمهوری اسلامی ایران در منطقه» نامید و گفت: «اقدامات ننگین شبه‌نظامیان حوثی بدون شک تاکیدی‌ست بر این‌که آن‌ها صلح را نمی‌خواهند چرا که جز مرگ و نابودی چیزی نمی‌شناسند.»

رئیس جمهوری یمن روز یکشنبه ۲۹ دی نیز به ارتش برای مقابله با شورشیان حوثی اعلام آماده‌باش داد.

حوثی‌ها هنوز درباره این حمله و پذیرش مسئولیت آن ابراز نظر نکرده‌اند.

بحران سیاسی یمن در سال‌های گذشته، به یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های انسانی جهان معاصر تبدیل شده است. جنگ داخلی یمن پس از تصرف صنعا ــ پایتخت ــ به دست حوثی‌ها، برکناری عبد ربه منصور هادی و مداخله نظامی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی و امارات متحده عربی آغاز شد و به جنگی نیابتی بین دو قدرت عربی حوزه خلیج فارس با ایران بدل شد. جمهوری اسلامی از حوثی‌ها حمایت می‌کند.

دولت یمن و حامیانش در کشمکش با شیعیان حوثی‌‌اند. سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای هم در تلاش هستند تا آن‌ها را به پایان‌ دادن به جنگ پنج‌ساله در یمن متقاعد کنند. جنگی که یمن را ویران کرده، موجب سوء تغذیه و شیوع بیماری در این کشور شده و بسیاری را بی‌خانمان کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا