گوناگون

شورای نمایشی کار

سه‌جانبه‌گرایی برای کارگران باید بر بنیان تشکل‌های مستقل کارگری استوار باشد، اما در حال حاضر هیچ‌یک از تشکل‌های موجود در قانون کار شرایط یک سندیکای مستقل را ندارند.

علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار، از تعلل دولت در برگزاری جلسه فوق‌العاده بررسی حداقل دستمزد سال ۹۹ انتقاد کرد. بر اساس گفته‌های خدایی «نمایندگان کارگری درخواست برگزاری را به دبیرخانه شورا تحویل داده‌اند» اما مدیران وزارت کار تا کنون به این درخواست بی‌توجه بوده‌اند.

به گزارش ایلنا، نماینده کارگری شورای عالی کار با اشاره به نمایشی بودنِ سه‌جانبه‌گرایی (کارگران، کارفرمایان، دولت) در این شورا، از معطل ماندن یک‌ساله آیین‌نامه مربوط به «تعیین سقف زمان برای قراردادهای موقت و تامین امنیت شغلی‌» هم انتقاد کرد.

مطابق ماده ۱۶۷ قانون کار در وزارت کار و امور اجتماعی شورائی بنام شورایعالی کار تشکیل میشود وظیفه شورا انجام کلیه تکالیفی است که به موجب این قانون و سایر قوانین مربوطه به عهده آن واگذار شده است.

بسیاری از فعالان کارگری معتقدند با توجه به اینکه دولت خود یکی از کارفرمایان بزرگ است، چیدمان این شورا نمی‌تواند سه جانبه‌گرایی واقعی را تامین کند. سه‌جانبه‌گرایی برای کارگران باید بر بنیان تشکل‌های مستقل کارگری استوار باشد، اما در حال حاضر هیچ‌یک از تشکل‌های موجود در قانون کار (شورای اسلامی کار، انجمن صنفی و نمایندگان کارگری) شرایط یک سندیکای مستقل را ندارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا