گوناگون

فرصت‌های غنیمت

“بن‌علوی” وزیر خارجه عمان دیروز سه‌شنبه اول بهمن ماه در تهران با ظریف دیدار کرد.

مستقل، هرمز شریفیان؛ هرچند جزئیات این دیدار تاکنون رسانه‌ای نشده اما این سومین دیدار دو وزیر خارجه ظرف ۲۰ روز گذشته بود و بدون تردید بن‌علوی پیام‌های مقام‌های جمهوری اسلامی و ایالات متحده را به طرف مقابل اعلام کرده است.

این دیدارها نشان می‌دهد که خوشبختانه، درِ گفت‌وگو بین مقام‌های دو کشور باز مانده و دولت عمان به دلیل داشتن “فطرت تنش‌زدا” سعی در کاهش تنش بین دو کشور را دارد.

درست است که کاهش تنش بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده به‌سود عمان نیز خواهد شد اما این دیدارها چه به نتیجه برسند یا نرسند(که امیدواریم برسند) مردم ایران هرگز تلاش‌های دولت عمان برای کاهش تنش را فراموش نخواهند کرد. میانجیگری عمان فرصت بسیار مغتنمی است که می‌تواند مواضع دو طرف متخاصم را به هم نزدیک کند و بهتر است از این فرصت به‌خوبی و با هوشیاری استفاده شود.

ایران کشوری بزرگ، تاثیرگذار با منابع انسانی شاخص و منابع طبیعی بی‌نظیر است و تمام شاخصه‌های پیشرفت و اثرگذاری در منطقه و جهان را دارد. آنچه اکنون مردم ایران در حال گذراندن آن هستند، برخلاف نظر وزیر خارجه چیزی نیست که “خود انتخاب کرده باشند”.

اگر صدای این مردم شنیده شود، اگر رفاه و آزادی را به‌طور نسبی در زندگی خود حس کنند، اگر حاکمیت قانون و کاهش تبعیض و اختلاف بسیار زیاد طبقاتی شکل بگیرد، این مردم می‌توانند قله‌های پیشرفت و ترقی را با سرعت طی کنند و این همان چیزی است که بسیاری در دنیا آن را دوست ندارند.

کلید حل این مشکلات تنها در دست حاکمیت است. اگر حاکمیت تلاش خود را صرف پر کردن این شکاف بسیار بزرگ بین خود و ملت کند، اگر بتواند اعتماد و باور از دست رفته ملت را دوباره باز گرداند، بدون تردید هیچ قدرتی در دنیا یارای تحریم، تهدید به جنگ و حذف تیم‌های ورزشی ما را نخواهد داشت.

ما ایرانیان این خصوصیت را داریم که ضمن حفظ کرامت و احترام متقابل، با تمام دنیا رابطه داشته باشیم و در عین حال اجازه هیچ سوءاستفاده‌ای به قدرت‌ها ندهیم. این دست‌یافتنی نیست مگر اینکه مشکلات و اختلافات داخلی را کاملا حل کنیم تا امید به میان مردم بازگردد.

چنانچه حاکمیت نتواند چنین کند، روزهایی به مراتب سخت‌تر از امروز در انتظار همه خواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا