فرهنگی

“من به جشنواره فجر نمی روم”

پس از انصراف بسیاری از هنرمندان از جشنواره‌های حکومتی فجر فشارهای امنیتی از سوی جمهوری اسلامی افزایش یافته است، با این حال ۱۴۰ سینماگر وهنرمند نیز اعلام کردند که به جشنواره فجر نمی روند….

گزارش های انتشار یافته حاکی از آن است که جمعی از سینماگران و هنرمندان کشور با انتشار هشتگ «من به جشنواره فجر نمی روم» در صفحه اینستاگرام خود، این جشنواره فیلم حکومتی را تحریم کردند.

در صفحه اینستاگرام این هنرمندان نام ۱۴۰ هنرمند از جمله تهمینه میلانی، حمید فرخ‌نژاد، علی مصفا، جعفر پناهی، فرهاد مهرانفر، فریدون شهبازیان، مرضیه وفامهر، مصطفی آل‌احمد نیز به چشم می خورد که با راه انداختن این هشتگ، انصراف خود را از جشنواره فیلم فجر اعلام کرده‌اند.

ادامه انصراف هنرمندان از این جشنواره در حالی است که فشارهای امنیتی حکومت با انصراف دهندگان بسیار شدت یافته است.

ترانه علیدوستی بازیگر سرشناس ایران که چندی پیش با انتشار پستی در اینستاگرام خود نوشته بود: «مدت‌ها با این خیال جنگیدم و نخواستم بپذیرم؛ ما شهروند نیستیم. هیچ‌وقت نبودیم. ما اسیریم. میلیون‌ها اسیر.» به دادسرای احضار شده و با قرار «کفالت» آزاد شده است.

این پست اینستاگرامی خانم علیدوستی به نظر می رسد پس از فشارهای امنیتی پاک شده است.

بازداشت یک هنرمند در مشهد

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ولایی، تحریم جشنواره فجر از سوی برخی هنرمندان را “نوعی وطن‌فروشی” دانست.

احمد سالک این دسته از هنرمندان را متهم کرد که “به جای تقویت جامعه به دنبال ایجاد یأس در بین مردم” هستند، و گفت: «قابل پذیرش نیست که در شرایط حساس فعلی کشور رفتارهایی دشمن شاد کن از سوی هنرمندان کشور انجام شود و هیچ‌گونه پاسخی از سوی نظام به آن‌ها داده نشود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ولایت خامنه ای در ادامه گفت که “هنرمند واقعی” قاسم سلیمانی بود.

به نوشته سایت امتداد، مسعود حکم آبادی، هنرمند مشهدی روز گذشته بازداشت شده است.

این منبع نوشت: گفته می‌شود دلیل بازداشت این هنرمند مشهدی به دلیل انصراف از حضور در جشنواره فجر است.

حکم‌آبادی تهیه کننده تئاتر و مدیر کانال “تئاترکده” است. از نهاد بازداشت کننده او خبر دقیقی در دست نیست.

حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی

عباسی در جایی از سخنانش می‌گوید: ….ما به شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید… زیر تابوت شما‌ها را پنج‌هزارنفر هم نمی‌گیرد، اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع کننده هست که بگیرند…..

حمایت ناصر تقوایی از انصراف مسعود کیمیایی

ناصر تقوایی؛ کارگردان صاحب‌نام سینمای ایران از تصمیم مسعود کیمیایی دیگر کارگردان مطرح کشورمان، برای انصراف از حضور در جشنواره فجر امسال حمایت کرد و نوشت: نمی‌توان از ماجراهای سیاسی کشور کنار بکشیم و بگوییم به ما مربوط نیست.

مسعود کیمیایی که امسال با فیلم خون شد به تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت با انتشار پیامی در فضای مجازی انصراف خود را از حضور در این رویداد سالانه اعلام کرد.

کیمیایی در پیام خود اعلام کرده بود: من امسال فیلمی ساختم به نام خون شد که در جشنواره فجر هست. من هیچ وقت اهل جشنواره نبودم و سمت و سویم همیشه مردم هستند و نگاه می‌کنم و می‌بینیم که مردم روزگار سختی را می‌گذرانند و روزی نیست که خبرهای بد نشنویم. دلم نمی‌خواهد فیلمم در جشنواره فجر نشان داده بشود به دلیل تسلیتی که به این همه آدم دارم. مردمی که مسافر بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا