یادمان و رویدادها

پیشوای دموکراسی خواه

پرسش این است، که چرا قاضی با وجود نبودش، وجودش در سیاست و اجتماع کردستان الهام بخش است.

هفتاد و دو سال از نبود قاضی محمد می گذرد، اما او هنوز برای کردها پیشوا است. نام و یاد قاضی در سپهر سیاست همچنان جاری و ساری است. پرسش این است، که چرا قاضی با وجود نبودش، وجودش در سیاست و اجتماع کردستان الهام بخش است. چرا او برای کردها با گذشت نیم قرن و اندی همچنان احترام آمیز است. دلربایی قاضی در چه بود که هم ستایش می شود و هم در نبودش حسرت سر می دهند.

باور عمیق قاضی به دموکراسی و حقوق اتتیک ها وی را از معدود رهبرانی ساخته بود، که در آن دوران با این مفاهیم آشنا و مانوس بودند، از این روی دوای درد جامعه استبداد زده را قاضی در یک کلمه دموکراسی می دانست و بر آن پای فشرد.

دیگر اصولی که قاضی و یارانش به آن باورمند و وفادار ماندند، حقوق اتتیک ها در ایران بود. او این حقوق را ابتدایی ترین حق هر ملتی می دانست و نادیده انگاشتن آن را از نشانه ها و خصایص یک سیستم استبدادی می دانست که در آن حقوق بشر محلی از اعراب ندارد.

سومین ویژگی بارز قاضی نگاه به سیاست از دریچه اخلاق بود. او هم اخلاق سیاست را پاس داشت و هم سیاست را اخلاقی می دید. با آرمان های ملت اش کاسبی نکرد و از جانش مایه گذاشت. هر چند کامیاب نشد، اما جاودانه شد.

گفتمان قاضی دموکراسی و حقوق بشر بود.قاضی و گفتمان اش غریب و ناآشنای دوران خویش بود.این مفاهیم برای جوامع توتالیتر و استبدادی ناآشنا و مهجور بود و به آن روی خوش نشان ندادند. اینک گفتمان دموکراسی خواهی هفت دهه پس از قاضی چشم و چراغ خاورمیانه شده و هر روز پر فروغ تر می شود.قاضی برای ما پیشوای دموکراسی خواهی است.

پ.ن: قاضی محمد از رهبران سیاسی و ملی کورد بود که در سال ۱۳۲۵ توسط رژیم شاه به اتهام تشکیل جمهوری کوردستان اعدام شد.

جامعه نو- اجلال قوامی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا