زحمتکشان

اعلام بیکاری ۹۰ درصد از رانندگان تاکسی تلفنی در شیراز پس از افزایش قیمت بنزین

تاراج بنگاه‌های تولیدی با نام خصوصی‌سازی، اجرای قانون ضدملی “هدفمندی یارانه‌ها”، افزایش ده برابری قیمت حامل‌های انرژی در کمتر از ده سال، تحمیل دو شوک ارزی ویرانگر و کاهش ارزش پول ملی به یک‌دهم ارزش آن در کمتر از هشت سال، قاچاق لگام‌گسیخته به‌وسیلهٔ وابستگان رژیم، واردات بدون مهار از سوی سرمایه‌داری انگلی، و تحمیل مالیات شکننده به تولیدکنندگان واقعی هم‌زمان با ارائهٔ معافیت‌های مالیاتی به بنیادها و سرمایه‌داری انگلی (که “بیش از ۴۰ درصد اقتصاد کشور” را در کنترل می‌دارند) ویرانی تولید ملی و بیکاری میلیون‌ها کارگر ماهر کشورمان را موجب گردیده است….
بیش از دو ماه پیش بود که شورای سران سه قوه تصمیم گرفت تا قیمت بنزین را از یکهزار تومان به ۳ هزار تومان افزایش دهد و سهمیه‌ای ۶۰ لیتری را نیز با قیمت ۱۵۰۰ تومان برای خودروهای سواری در نظر گرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز همان زمان اعلام شد که برای مشاغلی که ارتباط مستقیم با بنزین دارند، مانند آژانس‌ها و تاکسی‌های تلفنی، وانت‌بارها و… سهمیه‌ای جداگانه از بنزین ۱۵۰۰ تومانی در نظر گرفته خواهد شد.

با این حال دو ماه پس از این تصمیم، هنوز هیچ سهمیه‌ بنزینی به رانندگان آژانس و تاکسی‌های تلفنی تعلق نگرفته است. موضوعی که به گفته نائب‌ رئیس اتحادیه آژانس‌ها و تاکسی تلفنی‌های شیراز سبب شده، حدود ۹۰ درصد از رانندگان آژانس‌ها در شیراز عطای این کار را به لقایش ببخشند و بیش از ۱۰۰ دفتر تاکسی‌تلفنی شهر نیز تعطیل شود.

روندی که به گفته علی پارسایی در صورت ادامه‌یافتن و عدم تحویل سهمیه سوخت به آژانس‌ها، با تعطیلی کامل این صنف و بیکاری جمعیتی قابل‌توجه روبه‌رو خواهد شد.

عطای کار را به لقایش بخشیدیم

در همین راستا نائب‌رئیس اتحادیه آژانس‌ها و تاکسی تلفنی‌های شیراز در گفت‌وگو با ایلنا با اعلام بیکاری ۹۰ درصد رانندگان آژانس شیراز پس از سهمیه‌بندی و گران‌کردن قیمت بنزین می‌گوید: در حالی که بیش از دو ماه از سهمیه‌بندی و گرانی قیمت بنزین می‌گذرد، هنوز هیچ سهمیه بنزینی به رانندگان آژانس داده نشده است.

علی پارسایی با بیان اینکه این موضوع سبب شده که رانندگان آژانس، عطای کار را به لقایش ببخشند، می‌افزاید: با افزایش قیمت بنزین به ۳ هزار تومان، رانندگان آژانس عملاً درآمدی ندارند و به ناچار از این کار کناره گرفته‌اند.

پارسایی با انتقاد از عدم تحویل سهمیه ۴۰۰ لیتری بنزین به رانندگان تاکسی‌های تلفنی خاطرنشان می‌کند: به همین خاطر بسیاری از دفاتر آژانس و تاکسی‌های تلفنی در حال تعطیلی هستند.

تعطیلی بسیاری از دفاتر تاکسی تلفنی‌های شیراز

نائب‌رئیس اتحادیه آژانس‌ها و تاکسی تلفنی‌های شیراز در ادامه با بیان اینکه کاهش شدید تعداد رانندگان آژانس موجب اختلال در سرویس‌دهی به مردم شده است، می‌گوید: اگر پیش از گرانی بنزین، هر دفتر تاکسی تلفنی روزانه حدود ۲۰۰ سرویس ارائه می‌کرد، امروز این تعداد به کمتر از ۵۰ سرویس در روز رسیده است و همین موضوع مردم را نیز دچار مشکل کرده است.

علی پارسایی با اشاره به اینکه تا پیش از افزایش قیمت بنزین تعداد دفاتر آژانس و تاکسی تلفنی در شیراز حدود ۶۸۰ دفتر بوده است، می‌گوید: امروز دست‌کم بیش از ۱۰۰ دفتر آژانس شیراز تعطیل شده و آن دفاتری هم که همچنان در حال فعالیت هستند، با کاهش شدید راننده و سرویس‌های ارائه‌شده به مردم مواجه شده‌اند.

635317842285212492

دولت سهمیه سوخت آژانس‌ها را نمی‌دهد

پارسایی در ادامه با تأکید بر اینکه دولت باید هر چه زودتر سهمیه بنزین رانندگان آژانس را در کارت‌های سوخت آن‌ها لحاظ کند، خاطرنشان می‌کند: با آنکه سهمیه ۴۰۰ لیتری بنزین ۱۵۰۰ تومانی هم برای رانندگان آژانس کافی نیست، اما اگر دولت همین میزان را هم به آژانس‌ها ارائه کند، می‌توانیم فعالیت خود را از سر بگیریم.

نائب‌رئیس اتحادیه آژانس‌ها و تاکسی تلفنی‌های شیراز در ادامه با اشاره به عدم حمایت دولت از آژانس‌ها و تاکسی‌های تلفنی پس از روی کار آمدن تاکسی‌های اینترنتی و سپس افزایش قیمت بنزین می‌گوید: این شرایط سبب شد که ما دیگر نتوانیم به مردم خدمات ارائه کنیم.

درآمدها روزانه به  ۲۰ هزار تومان  رسیده

علی پارسایی با بیان اینکه پیش‌تر هر دفتر آژانس با بیش از ۳۰ تا ۷۰ راننده به مردم خدمات ارائه می‌کرد، می‌گوید: به عنوان مثال در حال حاضر دفتر تاکسی تلفنی من که تا پیش از افزایش قیمت بنزین بیش از ۶۰ راننده داشت، تنها با ۸ راننده به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

پارسایی با بیان اینکه تعرفه‌های تاکسی‌های تلفنی پس از افزایش قیمت بنزین، افزایشی نداشته است، می‌افزاید: کسب و کار تاکسی‌های تلفنی پس از افزایش قیمت بنزین با کاهش بسیار شدید مواجه شده و بسیاری از رانندگان شاغل در این دفاتر که تنها از این طریق امرار معاش می‌کردند، از کار بیکار شده‌اند.

پارسایی با بیان اینکه پس از افزایش قیمت بنزین، درآمد رانندگان آژانس به شکل بسیار قابل‌توجهی کاهش یافته است، می‌گوید: امروز اگر یک راننده از صبح تا شب در آژانس کار کند و سرویس ببرد، تا پایان شب و با احتساب قیمت بنزین، دست‌بالا ۲۰ هزار تومان درآمد خواهد داشت.

گزارش: احسان اکبرپور

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا