گوناگون

ظریف: آماده‌ایم حتی پس از قتل قاسم سلیمانی با آمریکا مذاکره کنیم

محمد جواد ظریف، وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوئی با هفته نامه “اشپیگل” آلمان، ضمن انتقاد شدید از اروپائی‌ها و هشدار دادن نسبت به تشدید بحران در مناقشه اتمی، اعلام کرد که حتی پس از قتل قاسم سلیمانی فرمانده لشکر قدس هم گفت‌وگو با آمریکا را تحت شرایطی غیرممکن نمی‌داند. وی به طور غیرمستقیم تأیید کرد که جمهوری اسلامی در عراق و لبنان مخالفانی دارد.

مصاحبه ظریف شامگاه روز جمعه ۴ بهمن/ ٢۴ ژانویه، در پایگاه اینترنتی هفته‌نامه اشپیگل انتشار یافت.
ظریف در این مصاحبه گفت «اروپائی‌ها برای استفاده از مکانیسم ماشه که می‌تواند به ادامه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران منتهی شود، زمینه قانونی ندارند». وی افزود «نه تنها ایران، بلکه روسیه و چین هم به این امر اعتقاد دارند».
ظریف به این وسیله به طور مستقیم هشدار داد که در صورت تلاش برای تصویب قطعنامه‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی در شورای امنیت، روسیه و چین می‌توانند از حق وتوی خود علیه آن‌ها استفاده کنند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در ادامه این مصاحبه به اقداماتی اشاره کرد که حسن روحانی رئیس جمهور، پیش‌تر اعلام کرده است ایران در صورت بازگشت تحریم‌های سازمان ملل اجرا خواهد کرد. به نوشته اشپیگل آنلاین، خروج ایران از پیمان خلع سلاح اتمی یکی از این اقدامات خواهد بود.
پیش‌تر روسیه و اروپا هشدار داده‌اند که خروج ایران از پیمان خلع سلاح اتمی می‌تواند برای این کشور خطرناک باشد.
ظریف متقابلاً اروپائی‌ها را به «زانو زدن در برابر آمریکا» متهم کرد و گفت: «برای اروپائی ها این یک فاجعه است که اجازه می دهند زیر دست آمریکا باشند».

محاکمه عاملان حمله به هواپیمای اوکراینی
ظریف در بخشی دیگر از گفت‌وگوی خود، نسبت به اعتراضات مردم ایران در پی حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای اوکرائینی تفاهم نشان داد و گفت که عملکرد نیروهای امنیتی در ناآرامی‌های آبان‌ماه نیز که در آن صدها تظاهرکننده به قتل رسیدند، احتمال دارد نتایج حقوقی داشته باشد. وی افزود که هم اکنون تحقیقات حقوقی در این زمینه جاری است و همچنین کسی که به هواپیمای اوکراینی شلیک کرده در زندان است.
پیش‌تر قوه قضائیه جمهوری اسلامی خبر از بازداشت چند نفر در رابطه با شلیک موشک به هواپیمای اوکرائینی داده، اما هرگز به امکان محاکمه عاملان قتل قربانیان ناآرامی‌های دیماه امسال اشاره نکرده است.
محمدجواد ظریف در برابر این پرسش که آیا هیچوقت روابط بحرانی ایران و آمریکا به اندازه امروز خطرناک بوده است گفت: «ما در چهل سال گذشته بارها تا آستانه یک جنگ پیش رفته‌ایم. این بار شرایط به ویژه حساس است، زیرا آمریکا دست به یک حمله تروریستی علیه یک رهبر نظامی ایران زده است. چنین چیزی سابقه نداشته است».

آمادگی مذاکره با آمریکا
خبرنگار اشپیگل سپس پرسید «آیا احتمال تشدید بحران دیگری هم هست»؟
ظریف پاسخ داد: «آمریکا تصور می‌کرد کشتن قاسم سلیمانی موقعیتش را در منطقه بهتر خواهد کرد. مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا توییت کرد که انسان‌ها در خیابان‌های عراق رقص و پایکوبی کردند. اما مراسم سوگواری عظیمی برگزار شد. این لحظه های بسیار سختی در منطقه است که آمریکا از آن سود نخواهد برد».
وزیرخارجه جمهوری اسلامی در فرازی دیگر از گفت‌وگوی خود اعلام کرد که «حتی پس از قتل سلیمانی هم ایران تحت شرایطی آماده مذاکره با آمریکا هست. برداشتن تحریم های اقتصادی موجود علیه ایران یکی از این شرایط است».
دولت ایران پیش‌تر نیز بارها اعلام کرده است که اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد، آماده است که مذاکره در مورد برجام را آغاز کند؛ اما حاضر به گفت‌وگو بر سر برنامه موشکی خود نیست.
اما ایالات متحده آمریکا، ١٢ پیش‌شرط را برای مذاکره با جمهوری اسلامی و لغو تحریم ها تعیین کرده که محدودیت برنامه تولید موشک‌های بالستیک، دست برداشتن از سیاست نظامی تهاجمی در منطقه و عدم پشتیبانی از گروه‌هائی که واشنگتن آن‌ها را تروریستی می‌خواند، از جمله آن‌ها هستند.
در جائی دیگر از مصاحبه، ظریف درباره پیام‌های مبادله‌شده میان ایران و آمریکا پس از قتل قاسم سلیمانی از طریق سویس گفت: «این کار ابتدا از سوی آمریکا آغاز شد، اما پیام مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا تحریک‌آمیز، توهین‌آمیز و تهدیدآمیز بود. ما نیز پس از حمله موشکی به پایگاه آمریکائی‌ها، پیام دادیم که پاسخ ما انجام گرفته و اگر آن‌ها دست به اقدام دیگری نزنند، ما نیز کاری نخواهیم کرد».
ظریف شعارهای اعتراضی مردم لبنان و عراق علیه جمهوری اسلامی ایران را تأیید کرد؛ اما گفت: «در عراق و لبنان، اعتراضات علیه فساد و مشکلاتی است که مردم در دولت‌های خود می‌بینند. در این میان شعارهائی هم علیه ایران سرداده می‌شود. اما بروز احساسات گسترده پس از ترور سردار سلیمانی نشان‌دهنده ارتباط واقعی مردم منطقه با ایران است».
رادیو فرانسه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا