بین‌المللی

۱۶ماه اعتراض و اعتصاب علیه سیاست‌های الیزه در فرانسه

پنجاه و دومین روز از آغاز اعتصاب‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی و شصت‌و‌سومین هفته اعتراض‌های مردمی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت و ضد‌نظام سرمایه‌داری در فرانسه موسوم به جنبش «جلیقه‌زردها» در حالی فرا رسیده که رکورد طولانی مدت‌ترین اعتصاب‌ها به اصلاحات بازنشستگی در این کشور شکست و این جنبش همچنان به روند خود ادامه می‌دهد.

به گزارش روزنامه «اکتو» فرانسه، پس از اعتصاب‌ روز جمعه ۲۴ژانویه(چهارم بهمن) بنا بر پیش‌بینی‌ها، ترافیک در خطوط سازمان حمل‌ونقل پاریس(RATP) و شرکت ملی راه‌آهن فرانسه (SNCF) (شنبه پنجم بهمن‌ماه) در خطوط مترو و شبکه تندرو منطقه‌ای (RER) آشفته شده و طبق پیش‌بینی این دو سازمان، دو خط مترو و یک خط خطوط تندروی منطقه‌ای راه‌آهن در پاریس شنبه مختل خواهد بود. روزنامه لوپروگرس نیز اعلام کرد، روز شنبه در شهر لیون در ساعت ۱۴ به وقت محلی معترضان به سیاست‌های دولت از جمله برنامه اصلاحات بازنشستگی، در میدان «بلکور» این شهر تجمع می‌کنند. هیچ حکمی مبنی بر ممنوعیت این تجمع از سوی دولت و پلیس صادر نشده است. (جمعه) در ادامه اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی، طبق اعلام وزارت کشور ۲۴۹ هزار نفر در سراسر این کشور به خیابان‌ها آمده بودند که از این رقم ۳۱ هزار نفر مربوط به پایتخت است. این رقم پس از جمعیت حدود ۲۸۹هزار نفری در روز ۱۷نوامبر ۲۰۱۸(۲۶ آبان ۹۷) که جنبش جلیقه‌زردها نخستین اعتراض خود را نسبت به افزایش مالیات بر سوخت رقم زد و به‌تدریج هویت آن به جنبشی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت تغییر یافت، یکی از پر‌تعدادترین اعتراض‌ها در طول افزون بر یک سال و دوماه گذشته محسوب می‌شود.

به گزارش روز شنبه تارنمای رادیو «آر.ت.ال»، این رقم در حالی از سوی وزارت کشور فرانسه اعلام شده که طبق برآوردهای انجام شده برای رسانه‌های فرانسوی، جمعیت حاضر در خیابان‌های پاریس در روز جمعه ۳۹ هزار نفر را شامل می‌شد. نانت و نیس از جمله شهرهایی بودند که در روز جمعه جمعیت بسیاری اقدام به تظاهرات در خیابان‌ها کرده بودند. کنفدراسیون عمومی کار فرانسه به عنوان بزرگ‌ترین اتحادیه سندیکایی در این کشور نیز مجموع جمعیت معترضی را که در روز جمعه به خیابان‌های این کشور گسیل شده بودند، یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرد. طبق اعلام این اتحادیه، بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از این میزان جمعیت، به سنگ‌فرش‌های پایتخت خسارت زدند. تظاهرکنندگان در روز جمعه در پنجاه و یکمین روز از اعتصاب‌ها علیه برنامه اصلاحات بازنشستگی، مسیر میدان جمهوری تا میدان کونکورد پاریس را طی کردند.

دستگیری ۱۱ نفر دیگر از معترضان

در جریان این تظاهرات و راهپیمایی‌ها، ۱۱ نفر در پاریس توسط نیروهای پلیس دستگیر شدند. اتحادیه‌های فرانسوی روز جمعه همزمان با اقدام دولت در رونمایی از طرحی که تغییر در نظام بازنشستگی ملی را هدف قرار می‌دهد، اعتصاب کردند. مسافران بار دیگر همزمان با اعتصاب اتحادیه‌های کارگری با اختلال در حرکت قطارهای منطقه‌ای و متروی پاریس مواجه شدند و برخی از خدمات عمومی و مدارس نیز به اعتصاب‌ها پیوستند. اختلال در سیستم حمل‌ونقل این کشور به وخامت اعتصابات قبلی نبود. بر اساس این گزارش، تعداد کارگران معترض و توقف حرکت قطارها این هفته به شکل قابل‌ملاحظه‌ای به دنبال مجموعه‌ای از توافق‌های دولت کاهش یافته است اما اتحادیه‌ها امیدوارند با اقدامات روز جمعه، مخالفت‌ها با اصلاحات امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه احیا شود. دولت مکرون بر اجرای طرح اصلاحاتی خود که دیروز آن را به کابینه ارائه داد، اصرار دارد. این طرح سپس راهی پارلمان می‌شود که حزب میانه‌روی مکرون اکثریت را در آن در اختیار دارد.

تصویب طرح اصلاحات بازنشستگی

روزنامه «لا تریبون» فرانسه نیز از ارائه و تصویب طرح اصلاحات بازنشستگی در شورای وزیران دولت این کشور خبر داده و نوشته است: این لایحه قرار است روز سوم فوریه (۱۴ بهمن) در کمیته‌ای در مجلس شورای ملی بررسی شود. این لایحه شامل یک متن هزار صفحه‌ای است که می‌تواند در خصوص دشواری‌های طرح تعدیل شود. همچنین به نقل از حساب توییتری «شهروند ناشناس» که اخبار سیاسی و جنبش‌های اجتماعی در فرانسه و جهان را بازتاب می‌دهد، کارکنان نیروگاه «گاردان»، در ساختمان مدیریت این نیروگاه زغال‌سنگ خالی کردند. سندیکاها در فرانسه با هدف اعتراض به طرح دولت خواستار راهپیمایی دوباره در ۲۹ ژانویه(نهم بهمن) شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا