بین‌المللی

اعتراضات گسترده مردم و بومیان استرالیا در روز تهاجم

هزاران نفر در استرالیا با شرکت در تظاهرات گسترده در سراسر این کشور در روز موسوم به روزملی که مخالفان دولت و بومیان این کشور آن را ‘روز تهاجم یا اشغال ‘ می دانند، با یادآوری تاریخ استعمار انگلیس در این قاره پهناور اقیانوسی خواستار حفظ این کشور برای صاحبان اصلی آن شدند.

ایرنا؛ طبق گزارش رسانه های استرالیایی، حامیان این تظاهرات که در هفته پایانی نخستین ماه هر سال میلادی  برگزار می شود خواستار بازنگری جشن های روز ملی و احترام به بومیان این کشور’ابورجینال ها’ و حفظ تاریخ و فرهنگ آنها هستند.

دولت استرالیا روز ۲۶ ژانویه هرسال را به عنوان روز ملی این کشور نام برده است اما درسال های اخیر بسیاری از گروههای مدنی و مردم استرالیا نه تنها این روز را جشن نمی گیرند بلکه آن را یادآور تاریخ تهاجم بیگانگان علیه ابورجینال ها به عنوان صاحبان اصلی این کشور می دانند.

هزاران نفر از استرالیایی ها در سیدنی و دیگر شهرهای این کشور امسال نیز به رغم گرما و آتش سوزی هایی که هنوز در مزارع، جنگل ها و بوته زارهای آن  که هنوز ادامه دارد با شرکت در یک تظاهرات سراسری در بسیاری از شهرهای بزرگ این کشور خواستار تغییر تاریخ روز ملی یا حذف کامل آن شدند چرا که این روز یادآورزمان حمله بیگانگان به بومیان این منطقه برای تصرف  استرالیا بوده است.

نخستین گروه از استعمارگران انگلیسی در روز ۲۶ژانویه ۱۷۸۸، وارد استرالیا شدند و کارنامه ای از سرکوب و قتل و غارت بومیان این کشور را از خود برجای گذاشتند.

پس از حدود سه قرن از ورود استعمارگران، بومیان یا صاحبان اصلی استرالیا دراین کشور کاملا مهجور مانده و دولت مرکزی همواره آنها را نادیده گرفته است.

تظاهرکنندگان امسال هم  روز گذشته (یکشنبه) با پلاکاردها و شعارهای مختلف مراتب اعتراض خود را دراین زمینه اعلام کرده و تاکید کردند ‘”استرالیا باید همیشه برای بومیان آن محفوظ باشد”

بومیان استرالیا می گویند این کشور در ۶۵ هزار سال گذشته متعلق به آنها بوده  و از ورود مهاجران انگلیسی در سال ۱۷۸۸ تاکنون به عنوان دو قرن درد و رنج یاد می کنند. بسیاری از مردم استرالیا نیز هرساله درروز تهاجم با رنگ کردن صورت و بدن خود سعی می کنند زندگی طبیعی ابورجینال ها  یا ساکنان بومی و اصلی استرالیا را به تصویر بکشند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا