گوناگون

وضعیت امنیتی در بغداد وخیم است

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حمله موشکی به سفارت این کشور در بغداد، وضعیت را وخیم توصیف کرده و از ادامه “تهدیدهای گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران سخن گفته است. این دومین حمله به سفارت آمریکا در ظرف یک هفته است….

به گزارش دویچه وله، وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به حمله موشکی به سفارت این کشور در بغداد از دولت عراق خواست از اماکن آمریکایی در این کشور محافظت کند.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا که یکشنه‌شب (به وقت آمریکا) (۶ بهمن/۲۶ ژانویه) منتشر شد آمده است که وضعیت امنیتی عراق همچنان وخیم است و با توجه به “ادامه تهدید گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران” نیروهای آمریکایی هشیاری خود را حفظ می‌کنند.

در این بیانیه با اشاره به این که از سپتامبر سال ۲۰۱۹ تا کنون نیروهای آمریکایی در عراق آماج  ۱۴ حمله از  سوی “ایران و شبه نظامیان تحت حمایت ایران” از دولت عراق خواسته می‌شود که  به “وظایف خود در حمایت اماکن آمریکایی در این کشور عمل کند”.

شامگاه یکشنبه پنج موشک کاتیوشا به سمت منطقه امنیتی سبز (منطقه الخضراء) که در مرکز بغداد قرار دارد شلیک شد که یکی از آنها در سفارت آمریکا فرود آمد و گفته می‌شود که به سالن غذاخوری سفارت اصابت کرده است. این دومین حمله موشکی به سفارت آمریکا در یک هفته اخیر است. منطقه سبز بغداد میزبان سفارتخانه‌های خارجی، وزارتخانه‌های دولتی و منازل بسیاری از شخصیت‌های سیاسی است.

مقام‌های دولت آمریکا در مورد مجروحان یا قربانیان این حمله توضیحی نداده‌اند، ولی برخی منابع از مجروح‌شدن پنج کارمند سفارت آمریکا خبر داده‌اند که حال یکی از آنان وخیم گزارش شده است.

پیش‌تر دولت آمریکا کشته‌شدن ماموران خود در عراق خط قرمزی اعلام کرده است که آن را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.

پنتاگون: گروه‌های تحت حمایت ایران در تدارک حمله علیه آمریکا هستند

ماه گذشته میلادی حمله به یک پایگاه عراقی میزبان نیروهای آمریکایی در کرکوک که به کشته‌شدن یک شهروند آمریکایی انجامید که آمریکا در واکنش به آن مقر نیروهای کتائب حزب‌الله، از نیروهای حشد شعبی نزدیک به ایران را مورد حمله قرار داد که کشته‌شدن شماری از این نیروها را در پی داشت.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح  این کشور در بیانیه‌ای که در ارتباط با حمله به سفارت آمریکا منتشر کرد، به نیروهای امنیتی دستور داد برای ممانعت از تکرار چنین حملاتی تحقیقات و بررسی‌های لازم را انجام دهند.

او ضمن محکوم کردن حمله به هیات‌های دیپلماتیک خارجی آن را  قانون‌شکنانه و موجب تضعیف دولت و وارد شدن خدشه به حاکمیت عراق توصیف کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا