زحمتکشان

چه کسانی موافق مزد منطقه‌ای و توافقی هستند؟

در حالی که دولت٬ کارفرمایان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اجرای طرح مزد منطقه‌ای حمایت می کنند؛ تشکل های زرد حکومتی و نمایندگان آنها در شورای عالی کار نیز زمزمه پذیرش مزد منطقه‌ای و توافقی را آغاز کرده اند!

آزاد سازی مزد تحت پوشش اجرای مزد منطقه‌ای و توافقی

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین حبیبی … در خصوص حمایت‌های مجلس شورای اسلامی از مزد منطقه‌ای اظهار داشت: این‌روزها سخن از دستمزد منطقه‌ای و توافقی زیاد شنیده می‌شود و اینکه علت تعطیلی کارگاه‌ها و افزایش بیکاری ناشی از حداقل دستمزد موضوع ماده ۴۱ قانون کار است.وی با طرح این پرسش که آیا مدعیان مزد منطقه‌ای یعنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نمی‌دانند که اگر مزد براساس مناطق محاسبه شود، باید رتبه‌بندی مناطق صورت بگیرد، گفت: مبنای رتبه‌بندی این است که هر منطقه دارای هزینه‌های معیشتی بیشتر باشد، باید مزد بیشتری بگیرد. آنوقت اتفاقی که می‌افتد مناطق موضع بحث همیشه مناطق خوب برخوردار بوده که دچار رشد و توسعه پایدار خواهند بود و مناطقی هم همیشه در سطح به مراتب پایین‌تر و در تنگناهای اقتصادی با فقر و فلاکت روزگار سپری می‌کنند و به اختلاف طبقاتی دامن زده می‌شود. به این ترتیب جامعه به دو گروه فقیر و غنی مطلق تقسیم می‌شوند و در نهایت گروه فقیر برای رهایی از فقر به مناطق خوب برخوردار با دستمزد بیشتر مهاجرت می‌کند.

وی طراح ایده مزد منطقه‌ای را یک موسسه‌ در اصفهان دانسته و گفت: این موسسه نام خود را از عناوین مذهبی گرفته است و این‌روزها با همکاری نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی و دولت و اتاق بازرگانی ایران و سایر کانون‌های کارفرمایی در تلاش است تا با طرح مجدد اصلاح قانون کار، مزد توافقی را در قانون کار بگنجاند که کارگران و کارفرمایان با توافق میزان دستمزد را تعیین کنند…امروزه در عقد قرارداد کاری توافق حاکم نیست، بنابراین در دستمزد نیز عملاً موافق حاکم نخواهد بود. عملاً کارگران به کمتر از حداقل دستمزد رضایت می‌دهند، همانطور که این موسسه براساس شواهد به کارگران خود مانند زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست، زندانیان و روستاییان کمتر از ۵۰۰ هزار تومان در ماه پرداخت می‌کند. درحالیکه حداقل دستمزد ۹۸ بیش از یک میلیون و پانصد هزار تومان است و با لواحق آن بیش از دو میلیون تومان می‌شود.

وی افزود: حالا خودتان قضاوت کنید حداقل دستمزد بیش از دو میلیون تومان کجا و مزد توافقی کمتر از پانصد هزارتومان کجا؟ آیا این عدالت است؟!… با موافق مزد منطقه‌ای ومزد توافقی موافق نباشید که به خود و فرزندانتان در حال و آینده ظلم می‌کنید… طراحان مزد منطقه‌ای و توافقی اگر فکر کارگران هستند، طرح طبقه‌بندی مشاغل موضوع مواد ۴۸ و ۴۹ قانون کار را اجرایی کنند…

سفره کارگران سال به سال کوچکتر می‌شود

یک کارگر شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو در تماس با خبرنگار ایلنا، از عدم پرداخت دستمزد آذر و دی ماه کارگران انتقاد کرد.این کارگر می‌گوید: اغلب کارگران به علت عدم پرداخت منظم دستمزدها با مشکل رو‌به رو هستند. طی این مدت از همه آشنایان قرض کرده‌ایم. به علت مشکلات خصوصی‌سازی این واحد تولیدی و پایین بودن دستمزد‌ها نسبت به هزینه‌های واقعی زندگی، در خانواده ما تفریح به کلی فراموش شده است.به گفته وی؛ آن زمان که هیئت مدیره‌ها سودهای زیاد می‌برند و حقوق‌های کلان دریافت می‌کنند، کسی به حقوق کارگران اضافه نمی‌کند. ما کارگران همواره کمترین حقوق را بدون اعتراض دریافت می‌کنیم و هر سال نسبت به سال گذشته سفره‌مان کوچک و کوچکتر می‌شود.این کارگر تصریح می‌کند: افزایش دستمزد سال آینده باید متناسب با نیازهای زندگی کارگران باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا