اخبار

طرح “معامله قرن” ؛ طرحی برای صلح یا نقض قوانین بین‌ المللی!

همزمان با اعلام جزئیات طرح “معامله قرن” از سوی ترامپ؛ محمود عباس رییس کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین و  رییس تشکیلات خودگردان ضمن مخالفت با این طرح٬ اعلام کرد که پیشنهاد آمریکا برای خاورمیانه عملی نخواهد شد.

“معامله قرن”عملی نخواهد شد!

به گزارش ایسنا؛” کنفرانس خبری مشترک دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو برای اعلام بندهای معامله قرن برگزار شد. ترامپ جزئیاتی از این طرح ارائه داد و نتانیاهو از آن استقبال کرد.در این کنفرانس خبری، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: من راه‌حل‌های کامل و مفصلی برای برخورداری از محیطی دارای صلح بیشتر برای طرف‌های مختلف پیشنهاد می‌دهم. طرحی که برای صلح ارائه خواهم داد، متفاوت از پیشنهادهای پیشین است…”

ترامپ: نتانیاهو از طرح من حمایت می‌کند

همچنین به گزارش یورونیوز -“دونالد ترامپ در ابتدای سخنانش که با حضور جمعی از سیاستمداران آمریکایی و اسرائیلی و سفرای کشورهای مختلف از جمله اردن، بحرین و امارات متحده عربی همراه بود با اشاره به اینکه «صلح فراتر از سیاست» است از رهبران اسرائیل ستایش کرد و گفت که آنها خوهان صلح با فلسطینی ‌ها هستند…رئیس جمهوری آمریکا افزود که امروز اسرائیل قدم بزرگی برای صلح بر می دارد و این طرح پایه ای خواهد بود برای مذاکرات مستقیم بین مقامات اسرائیل و فلسطین. ترامپ با ستایش از نخست وزیر اسرائیل گفت که این اتفاقی نادری است که آقای نتانیاهو جرات آنرا داشته است که بپذیرد قدمی به جلو برداشته شود.ترامپ گفت که واشنگتن کمیته مشترکی با اسرائیل تشکیل خواهد داد که این طرح را با جزئیات بیشتری برای عموم آماده می کند و نقشه ای با جزئیات ارائه خواهیم کرد که نشان خواهد داد مرزهای دو کشور در کجا خواهند بود و کشور فلسطین کجا خواهد بود البته به این شرط که آنها تروریسم را رد کنند.به گفته رئیس جمهوری آمریکا، بر اساس این طرح دونالد ترامپ، بیت‌المقدس پایتخت بلامنازع اسرائیل باقی خواهد ماند.ترامپ گفت که راه حل ما تشکیل دو کشور خواهد بود و این طرح هیچ ریسکی برای کشور اسرائیل ایجاد نکند. ما اجازه نمی دهیم که حملات به اسرائیل ادامه یابد و نمی خواهیم که این طرح امنیت اسرائیل را زیر سوال ببرد.دونالد ترامپ لحظاتی پس از پایان سخنانش با انتشار توئیتی جزئیات نقشه دو کشور آینده اسرائیل و فلسطین را منتشر کرد و نوشت که «من همیشه در کنار دولت اسرائیل و یهودیان ایستاده‌ام. من قویا از امنیت‌شان و حق شان برای زندگی در وطن تاریخی‌شان حمایت می کند. اکنون زمان صلح است.»…”

“رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت که این طرح ۴ سال فرصت به فلسطینی‌ها می دهد تا با مذاکراه با اسرائیل، کنترل جایی که بعنوان کشور فلسطین در نظر گرفته شده را در دست بگیرند.ترامپ همچنین خطاب به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی گفت که اگر مسیر صلح را انتخاب کند، آمریکایی ها به تو کمک می کنند و قدم به قدم در کنار تو خواهیم بود.او همچنین از فلسطینی ها خواست که به این طرح جواب مثبت دهند. ترامپ همچنین به ایران اشاره کرد و گفت ما قاسم سلیمانی «تروریست درجه اول دنیا» را از بین بردیم. او یک سازمانی را می گرداند به نام « آزادی بیت‌المقدس» بود که سازمانی نفرت انگیز بود…

نتانیاهو نیز گفت :” «آقای رئیس جمهوری شما حق ما را بر دره اردن به رسمیت شناختید. شما به رسمیت شناختید که اسرائیل باید بتواند خودش از خودش دفاع بکند.»وی افزود: «آقای رئیس جمهوری شما حق حاکمیت اسرائیل را در کل مناطقی که یهودی ها آنجا هستند و پیامبران من آنجا هستند به رسمیت شناختید و دیگر آنجا سرزمین اشغالی نیست. اینها در انجیل آمده و بخش اساسی قومیت ماست و پدران و مادران یهودی ما آنجا خاک شدند. به لطف شما آقای رئیس جمهوری خیلی بخش هایی که در قلب مردم یهودی بوده حالا از طرف ایالات متحده بعنوان بخش ثابت و همیشگی کشور یهودی اسرائیل به رسمیت شناخته می شود.»نتانیاهو همچنین در بخشی از سخنان گفت که اگر فلسطینی ها آماده پذیرش این طرح باشند، اسرائیل آماده پذیرش کشور فلسطین است. او افزود موضع فلسطینی ها هر چه باشد ما قوانین‌مان را در سرزمین‌هایی که ترامپ برای ما به رسمیت شناخته است، اعمال می کنیم.او افزود که استعداد زیادی لازم تا پیشنهاد کمک ۵۰ میلیارد دلاری دونالد ترامپ را رد کند”…

واکنش‌های بین‌المللی به طرح دونالد ترامپ برای خاورمیانه

رادیو بین المللی چین گزارش داد:” نخست وزیر فلسطین از جامعه بین المللی خواست “توافق قرن” آمریکا نپذیرند.محمداشتیه نخست وزیر فلسطین در شهر رام الله از توابع کرانه غربی رود اردن گفت: این به اصطلاح “توافق قرن” که قرار است به زودی از سوی آمریکا برای حل مسئله فلسطین و اسرائیل اعلام شود مصداق نقض قوانین بین‌ المللی است و جامعه بین المللی نباید آن را بپذیرد.اشتیه در نشست هفتگی کابینه فلسطین گفت که جامعه بین المللی باید از همدستی با “توطئه توافق قرن” آمریکا امتناع ورزد چرا که فلسطین چنین توافقنامه ای را نخواهد پذیرفت. این توافقنامه قوانین بین الملل را نقض می کند؛ آمریکا نیز اعتبار خود را به عنوان یک میانجی منصف در روند صلح فلسطین و اسرائیل از دست داده است”.بعلاوه؛” محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطین اعلام کرد که پیشنهاد صلح ایالات متحده آمریکا برای خاورمیانه «عملی نخواهد شد.»آقای عباس این سخنان را در رام الله و پس از تشکیل جلسه‌ای با حضور مقاماتی از جناح‌های مختلف فلسطینی …اعلام کرد”.

در گزارش دیگری یورونیو نوشت :”جوزپ بورل، مسئول دستگاه خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ابتکار عمل امروز ایالات متحده، فرصتی را فراهم آورد تا بار دیگر تلاش‌ها برای انجام مذاکرات و یافتن راه حلی عملی برای مناقشۀ فلسطینی‌ها و اسرائیل از سر گرفته شود.»او تاکید کرد که اتحادیه اروپا پیشنهاد ارائه شده را مطالعه و ارزیابی خواهد کرد و این کار را بر اساس مواضع مشخص این اتحادیه و تعهد قوی آن به یک مذاکرۀ سازنده که به راه حل دو دولت ختم شود، انجام خواهد داد.آقای بورل افزود که بروکسل در ارزیابی این طرح، به آرمان‌های مشروع فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها توجه دارد و این کار را با احترام به کلیه قطعنامه‌های سازمان ملل و دیگر توافقات بین‌المللی انجام خواهد داد.مسئول دستگاه خارجی اتحادیه اروپا در پایان اعلام داشت: «اتحادیه اروپا بار دیگر آمادگی خود را برای از سرگیری مذاکرات معنی‌دار برای دستیابی به صلحی عادلانه و پایدار اعلام می‌دارد و از هر دو طرف می‌خواهد تا از مسیر رفتار سیاسی و عملی، تعهد واقعی خود را به راه حل دو دولت به عنوان تنها راه حل واقع‌بینانه برای پایان دادن به این درگیری نشان دهند.»

گوترش: به راه حل دو دولتی بر مبنای مرزهای سال ۱۹۶۷ متعهدیم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در واکنش به طرح صلح ادعایی آمریکا برای حل مناقشه میان فلسطین و اسرائیل گفت که «سازمان ملل همچنان به تلاش برای برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطین بر پایه قطعنامه‌های سازمان ملل، توافقات دوجانبه و چشم انداز راه‌حل دو دولتی بر مبنای مرزهای سال ١٩۶٧ ادامه می‌دهد».

واکنش مصر

“قاهره از اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها خواست تا «این طرح را با دقت مطالعه کنند».وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که این طرح به دنبال آن است تا از مسیر ایجاد «یک دولت مستقل و دارای حاکمیت مستقل در سرزمین‌های فلسطین اشغالی» تمام «حقوق مشروع» فلسطینی‌ها به آنها بازگردانده شود.مصر از معدود کشورهای عربی محسوب می‌شود که با اسرائیل روابطی صلح‌آمیز دارد؛ قاهره می‌گوید قدردان تلاش‌های دولت آمریکا برای حل مناقشه‌ای است که دهها سال طول کشیده است”.

عفو بین‌الملل: طرح «معامله قرن» باعث نقض قوانین بین‌الملل و محرومیت بیشتر فلسطینی‌ها از حقوقشان خواهد شد

“سازمان غیردولتی عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بستۀ پیشنهادی دونالد ترامپ، باعث نقض قوانین بین‌الملل و محرومیت بیشتر فلسطینی‌ها از حقوقشان خواهد شد و این پیشنهادات، رنج و آزار بیشتری را برای اسرائیل و سرزمین‌های اشغال شده فلسطینی‌ها در پی خواهد داشت.عفو بین‌الملل از جامعه جهانی خواست تا تدابیر طراحی شده در طرح دونالد ترامپ را، از جمله گسترش رسمی حاکمیت اسرائیل بر کرانه باختری رود اردن و بر بخش عمده‌ای از شهرک سازی‌های غیرقانونی اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی که مغایر با قوانین بین‌الملل است، رد کنند”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا