گوناگون

خطر خشک شدن یک میلیون نخل خرما در آبادان 

یکی از معضل‌های مهمی که بر وخامت اوضاع افزوده و گریبان کشاورزان را گرفته است، بحران کم‌آبی است که لطمه‌هایی جبران ناپذیر به کشاورزی وارد می‌آورد و چون دولت اعتنایی به این امر ندارد…
به گزارش ایرنا، ۱۳ نهری که در محدوده شهر اروندکنار در نزدیکی آبادان بیش از دو میلیون نخل خرما را به شکل طبیعی آبیاری می‌کردند به نیزار تبدیل شده‌‌‌اند.

ایرنا روز چهارشنبه ۹ بهمن گزارش کرد «تخلیه زباله‌های شهری» و «عدم لایروبی» در تبدیل این نهر‌ها به نیزار نقش داشته‌اند.

این خبرگزاری در ادامه نوشته است قطع مکرر برق شبکه آبیاری که از سه ماه پیش در آبادان شروع شده و همچنان ادامه دارد، در حال حاضر یک میلیون نخل را در معرض خشک شدن قرار داده است.

احمد شهابی، یکی از نخلداران روستای «منیوحی» آبادان هم گفته که «از سه ماه گذشته با از کار افتادن ایستگاه‌های پمپاژ شبکه آبیاری وضعیت تامین آب نخل‌ها، بحرانی» شده است.

شهابی افزوده این منطقه پیش شروع جنگ حدود چهار میلیون نخل داشت که حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار اصله در جریان جنگ و در پی «بستن نهرهای سنتی»، «تاخیر در اجرای شبکه آبیاری جدید» و یا «شور شدن آب» از بین رفت.

به گفته شهابی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار اصله نخل در بخش اروندکنار و حاشیه رودخانه اروند وجود دارد و هشت هزار کشاورز از آنها ارتزاق می‌کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا