گوناگون

سرمایه هایی که سالهاست به هدر می رود؛ بی توجهی به نفت مغان وصنایع نفتی استان اردبیل

مطالعات بلوک نفتی مغان که گفته می‌شد در سال ۹۰ آغاز شده و اتمام آن تا یک سال بعد وعده داده شده بود، همچنان راه به جایی نبرده است. …
منطقه نفت خیز دشت مغان (میدان مغان) یکی از نقاط شناخته شده هیدروکربوری در خاورمیانه است که کشف نفت در آن از سال ۱۳۵۰ بلاتکلیف مانده است. این حوضه در استان اردبیل با وسعت ۵/۶ کیلومتر مربع واقع می‌باشد. ضخامت رسوبات در این حوضه بیش از ۸ کیلومتر بوده و غنی از طبقات شیلی- رسی است.

وجود نفت و مواد مرتبط با آن و سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع نفتی می‌تواند بعنوان عامل جهشی برای توسعه یک منطقه عمل کند، چیزی که در منطقه مغان نسبت به آن از سالیان پیش بی توجهی شده و تاکنون اقدامات در این زمینه به نتیجه دلخواه نرسیده است.

ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی مهم‌ترین تاثیر طرح اکتشاف نفت در دشت مغان است، صنعت نفت از صنایع اشتغال‌زا در کشور بوده ،بنابراین اکتشاف نفت در منطقه علاوه بر ایجاد اشتغال شغل‌های جانبی زیادی را برای ساکنان منطقه بطور غیرمستقیم بوجود آورده و باعث رونق اقتصادی در منطقه خواهد شد.

توسعه صنایع جانبی نظیر صنایع پتروشیمی ، احداث پالایشگاه و سایر تاسیسات و فرآورده‌های نفتی از عوامل تاثیرگذار اقتصادی دیگر در وضع معیشتی و اشتغال مردم منطقه خواهد بود. بطور کلی این صنایع نه تنها گروه عظیمی از بیکاران را جذب خواهد کرد بلکه برای عده بسیاری از مردم نیز شغل ایجاد خواهد کرد.

بر اساس اعلام مسوولان و کارشناسان ، رگه‌هایی از ذخایر نفتی و مواد مرتبط با آن در منطقه مغان در شمال اردبیل وجود داشته و در گذشته اقدامات اکتشافی با حضور شرکت‌های داخلی و خارجی انجام شده و با وجود نتایج مثبت این اکتشافات به اقدام برای استخراج و نیز سرمایه‌گذاری‌های دیگر منتج نشد.

همچنین وجود منابع غنی برخی مواد نفتی از جمله قیر که در برخی مناطق مغان با گذر از لایه‌های زیرین در سطح زمین جاری است، ضرورت توجه و سرمایه‌گذاری به مهار و استفاده از این نعمت خدادادی را ضروری کرده است.

حسن قبادی ،فرماندار بیله‌سوار مغان گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، چندین منطقه در این شهرستان دارای ذخایر نفت و قیر بوده و نیاز است دولت توجه ویژه‌ای جهت اکتشاف و بهره‌برداری آن انجام دهد.

قبادی اظهارکرد: این مهم می‌تواند موجب تحول بزرگ در این شهرستان مرزی شود.

به گزارش ایرنا، منطقه نفت خیز دشت مغان (میدان مغان) یکی از نقاط شناخته شده هیدروکربوری در خاورمیانه است که کشف نفت در آن از سال ۱۳۵۰ بلاتکلیف مانده است. این حوضه در استان اردبیل با وسعت ۵/۶ کیلومتر مربع واقع می‌باشد. ضخامت رسوبات در این حوضه بیش از ۸ کیلومتر بوده و غنی از طبقات شیلی- رسی است.

اکتشاف نفت در مغان به ۶۰ سال قبل توسط یک شرکت فرانسوی باز می‌گردد که تعداد تاقدیس‌های منطقه را ۳۷ مورد عنوان کرده بود و تمامی این تاقدیس‌ها در داخل کشور بوده و به صورت مشترک با مرز کشور آذربایجان نیست؛ چند سال بعد شرکت روسی پس از مطالعات خود اعلام کرد با وجود برخورداری از ۳۷ تاقدیس، تعداد قابل بهره‌برداری ۱۷ مورد است که از روح‌کندی به خروسلو آغاز شده و تا “دیش داش” ادامه دارد.

مغان در منطقه قیرلو از توابع شهرستان بیله‌سوار دارای ۲ بلوک نفتی است که ذخایر این ۲ بلوک بیش از چهار میلیارد بشکه نفت برآورد شده است، نفت این بلوک‌ها سبک بوده و از نظر کیفیت و پالایش فرآوری و فرآورده‌های نفتی خوب و با ارزش است.

در ابتدای دهه ۹۰ یک تیم ۴۵ نفره بمنظور بررسی و مطالعه در منطقه مغان حاضر شدند، این تیم در قالب چند گروه مجزا، عملیات مطالعه، بررسی و اکتشاف نفت را در مناطق مختلف شهرستان گرمی آغاز کردند و قرار شد نتایج بررسی‌های تیم اکتشاف نفت گرمی مغان که از مدت‌ها آغاز شده بود برای تصمیم‌گیری نهایی در زمینه برآورد ذخیره احتمالی نفت و مقرون به صرفه بودن یا نبودن اکتشاف آن به وزارتخانه مربوطه ارائه شود.

اکتشاف نفت مغان قرار بود با همکاری مشاوران فنی و اجرایی خارجی و شرکت‌های معتبر داخلی تکمیل شود تا با احداث چهار حلقه چاه اکتشاف نفت مغان شکل عملیاتی و اجرایی به خود گیرد.

در سه چهار سال گذشته مقرر شده بود برای اکتشاف نفت در منطقه مغان مناقصه بین‌المللی برگزار شود ، طوری‌که مقدمات اولیه در بلوک اکتشافی مطالعه شده بود ولی اقدامات اجرایی مهمی تاکنون در منطقه به عمل نیامده است.

از سال‌ها پیش مردم انتظار اکتشاف نفت مغان را می‌کشیدند تا این منطقه به یکی از حوزه‌های نفتی تبدیل شده و پالایشگاهی هم در این منطقه احداث شود ولی همچنان ‌طلای سیاه در زیر خاک مدفون شده است.

به گفته ، اکبر بهنامجو استاندار اردبیل، اکتشاف نفت در مغان از مدت‌ها قبل مطرح شده و پیگیری‌هایی هم در این خصوص انجام شده اما مهم‌تر از همه حضور سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این منطقه است که پیگیر سرمایه‌گذاری و جلب و جذب سرمایه‌گذار برای این طرح هستیم.

میرحمایت میرزاده ،نماینده مردم گرمی در مجلس شورا ی اسلامی هم در این باره گفت: نفت قرار بود در منطقه‌ای اکتشاف شود که جزو مناطق محروم دشت مغان محسوب می‌شود، منطقه گرمی که از امکانات زیرساختی کمتری در کل دشت مغان برخوردار بوده و در نتیجه از درصد بالای بیکاری برخوردار است، با اکتشاف نفت مغان و آغاز عملیات اجرایی آن و انتقال آب سدهای در دست احداث ، محرومیت از این منطقه رخت بر می‌بندد.

وی اکتشاف نفت مغان را از خواسته‌های به حق مردم دانست و افزود: طرح اکتشاف نفت در مغان توقعات و خواسته‌های مردم را بالا برده و یکی از خواسته‌های اصلی مردم شده است.

وی بیان‌کرد: این طرح در صورت اجرا رونق اقتصادی منطقه را به همراه خواهد داشت و تلاش می‌شود با حمایت دولت سرمایه‌گذار برای این منظور پیدا شود.
نماینده مردم پارسآباد و بیله‌سوار مغان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تلاش مستمر برای استخراج و اکتشاف نفت مغان زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا بتوانیم اقتصاد منطقه را پویاتر و اشتغال مولد را بهتر و شایسته فراهم کرده و به توسعه همه‌جانبه منطقه مغان کمک کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از ثمرات اجرای این طرح تلاش برای تکمیل راه‌آهن اردبیل – پارس‌آباد است، بیان‌کرد: اکتشاف نفت مغان و انتقال آن به سایر مناطق ضرورت تکمیل این پروژه و تقویت خط ریلی را در شمال استان اردبیل فراهم می‌آورد.

به گفته عاملی امام جمعه اردبیل همسایگی با جمهوری آذربایجان بعنوان یکی از کشورهای نفت‌خیر زمینه مناسبی برای ایجاد صنایع مربوط به نفت و گاز از جمله پالایشگاه و مجتمع‌های پتروشیمی را در منطقه مغان استان اردبیل مقرون به صرفه و ضروری است. به گفته وی ایجاد پالایشگاه در مغان پیگیری می‌شود و مذاکراتی با مقام‌های جمهوری آذربایجان برای تحویل ۵۰ هزار بشکه نفت بعنوان خوراک این مجتمع انجام گرفته و در صورت عملیاتی شدن این پروژه منطقه شاهد تحول اقتصادی خواهد بود.

بنا بر این خبر، مسوولان استان اردبیل و جمهوری آذربایجان به تازگی درباره ایجاد و تاسیس شهرک صنعتی مشترک در پارس آباد مغان به توافق رسیده‌اند و ایجاد این شهرک می‌تواند زمینه را برای سرمایه‌گذاری ۲ طرف در زمینه صنایع نفت و گاز در مغان فراهم کند

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا