گوناگون

چین دومین کشور بزرگ تولیدکننده سلاح در جهان است

نتایج تحقیق یک موسسه سوئدی فعال در زمینه صلح نشان می‌دهد که چین در عرض دو سال، به دومین تولید‌کننده بزرگ اسلحه در جهان تبدیل شده و روسیه را کنار زده است. تولیدات کارخانجات اسلحه‌سازی چین بیشتر مصرف داخلی دارد…

به گزارش دویچه وله، موسسه تحقیقات بین‌المللی صلح استکهلم (SIPRI) اعلام کرد که چین بعد از ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید‌کننده بزرگ اسلحه در جهان است.

این موسسه در گزارش جدید خود که امروز هفت بهمن (۲۷ ژانویه) منتشر شد، از چین به عنوان ابرقدرت آسیا نام برده که پیش از این تسلیحات نظامی‌ خود را از روسیه خریداری می‌کرد ولی اکنون گوی سبقت را از این کشور ربوده است.

در گزارش سال ۲۰۱۷ این موسسه، چین در رتبه ششم جهان قرار داشت. این کشور در گذشته وارد‌کننده عمده سلاح از روسیه بود.

تحقیقات موسسه SIPRI همچنین نشان می‌دهد که چهار گروه چینی فعال در حوزه اسلحه‌سازی، به حد “کافی” تسلیحات ساخته‌اند به طوری که  در بین ۲۰ فروشنده برتر اسلحه در جهان قرار می‌گیرند.

فروش تولیدات این چهار گروه در سال ۲۰۱۷ به ارزش ۵۴/۱ میلیارد دلار معادل ۴۹/۱ میلیارد یورو برآورد شده است.

SIPRI در گزارش جدید خود که در وب‌سایت این موسسه منتشر شده، تصریح کرد که تحقیقاتش “جامع‌ترین تصویر” از تولید انواع سلاح در شرکت‌های چینی را تا به امروز نشان می‌دهد.

در این گزارش تاکید شده که با توجه به “نبود شفافیت لازم” در چین، احتمالاً باید به آمارها و ارقام مربوط به چین، به شکل “حداقلی” نگاه کرد.

بیشترین مهمات تولید چین هر سال توسط گروه‌های مختلف ارتش آزادیبخش خلق چین خریداری می‌شوند.

به گزارش موسسه تحقیقات بین‌المللی صلح استکهلم تمایل به خرید سلاح‌های چینی در جهان رو به رشد است. اما هنوز راهی طولانی پیش پای چین است تا به رقم‌های صادراتی روسیه در عرصه تسلیحات برسد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا