بین‌المللی

غلبه بر کروناویروس با اتکا به نیروی مردم چین

در وضعیت شیوع بیماری ذات الریه کروناویروس جدید، شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین با صدور دستوری تأکید کرد که در روند مقابله جدی با شیوع بیماری، باید منافع مردم در اولویت قرار گیرد و با اتکا به نیروی مردم، پیروزی در مبارزه با بیماری به دست آید. این سخنان رییس جمهور چین نه تنها اندیشه زمامداری دولت چین مبتنی بر مردم محوریت، بلکه ضرورت و اهمیت غلبه بر کروناویروس با بسیج هر چه بیشتر نیروهای اجتماعی را نشان داده است.

خدمت به مردم و اتکا به نیروی مردم سنت حزب حاکم چین و نیز تجربه ارزشمند این کشور در رشد و توسعه خود است. در سالهای گذشته، چین با اتکا به نیروهای مردم بر شیوع سارس، بلای برف و یخبندان و زمین لرزه بزرگ در ون چوان و رویدادهای دیگر غلبه کرد. در وضعیت شیوع کروناویروس جدید نیز جامعه چین بار دیگر همدلی و همبستگی نیرومندی از خود نشان داده است.

تا روز چهارشنبه ۹ بهمن/ دلو، ۲۹ ژانویه ۳۱ استان، شهر تابع مرکز و منطقه خودمختار چین طرح درجه یک مقابله با وضعیت بهداشت عمومی را به اجرا گذاشته و مطابق تصمیم و برنامه مدوّن دولت، به پیشگیری و مهار بیماری پرداخته است. طوری که مقامات سطح مختلف برای انجام وظایف خود و بیش از ۶ هزار پزشک عازم مناطق شیوع بیماری شده، کارخانه ها به طور فشرده در حال تولید محصولات و مایحتاج هستند، کارشناسان و پژوهشگران در تلاش برای تحقیق و تولید واکسن بیماری هستند و اعضای جامعه چین با همکاری و همدلی در مقابله با شیوع بیماری مشارکت می کنند.

مناطق مختلف چین بر اساس وضعیت خود، تدابیر شایسته و مؤثری در پیش گرفته است. طوری که در بسیاری مناطق روستایی، شعارهایی درباره پیشگیری از کروناویروس نصب شده، کادرها و پزشکان به خانواده ها مراجعه می کنند و دانستنیها و معلومات درباره پیشگیری و مهار بیماری را تبلیغ می کنند، در شهرکهای مسکونی شهرهای بزرگی چون پکن و شانگهای قواعد ثبت نام برای افرادی که خارج می شوند مراعات می شود و مواردی از این قبیل.

این در حالی است که رسانه های چین نیز همه روزه اطلاعات مربوط به وضعیت شیوع بیماری را منتشر و معلومات مربوط به پیشگیری و کنترل آن را اطلاع رسانی کرده اند.

بسیاری از کاربران اینترنتی خارجی گفتند که ایجاد چنین شبکه ای پیشگیری و کنترل بیماری در مدت کوتاهی بجز چین در هیچ کشور دیگری نمی تواند انجام شود. دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در این باره اعلام کرد که سرعت و گستره وسیع عملیات چین در جهان بی نظیر و تجربیات چین در این زمینه برای دیگر کشورها قابل استفاده است.

مردم چین در ۷۰ سال گذشته پس از تأسیس چین نو بر مشکلات زیادی غلبه کرده اند. کروناویروس جدید نیز نخواهد توانست مانع رشد و توسعه چین شود. با همکاری و همدلی همه مردم چین، این کشور در مقابله با شیوع بیماری به پیروزی خواهد رسید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا