حقوق بشر

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس: با قرار التزام آزاد شدم، نه کفالت

به گزارش اعتماد آنلاین، پروانه سلحشوری نماینده مجلس: هفته گذشته احضاریه دادگاه به صورت شبانه به بنده ابلاغ شد که کاملا برخلاف تبصره ۱ ماده ۹ قانون نظارت بر رفتار نمایندگان و اصول ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی (اظهارنظر نماینده در تمام امور کشور آزاد است) بود…

متاسفانه در این خصوص هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و هیات رئیسه مجلس به وظیفه قانونی خودشان در خصوص دفاع از جایگاه نمایندگی مردم عمل نکردند که این جای گلایه بسیار دارد.

احضار امروز به اتهام نشر اکاذیب یا تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام بر اساس شکایت اطلاعات سپاه و برخی دیگر از مراجع دیگر بود که تماما به موضوع اظهارنظرها و موضع‌گیری‌ها در راستای وظایف نمایندگی و دفاع از حقوق مردم بر می‌گشت.

بعد از جلسه چند ساعته در دادسرای فرهنگ و رسانه به دلیل اینکه احضار خود را مغایر قانون می‌دانستم، از معرفی کفیل خودداری کردم که بر همین اساس خبرگزاری فارس بازداشت اینجانب را خبری کرد ولی نهایتا بعدازظهر امروز توسط بازپرس محترم پرونده با قرار التزام آزاد شدم.

این را نیز باید عرض کنم سخت‌ترین لحظات امروز، زمانی بود که از جایگاه یک نماینده مجلس به جهت اظهارنظر و دفاع از حقوق مردم، بازجویی می‌شدم.

این در حالیست که خبرگزاری فارس ساعتی قبل گزارش داده بود سلحشوری حاضر به دادن کفالت برای آزادی موافقت نکرده است. در متن خبرهای ارسالی هم به جزییات «قرار مناسب» صادره اشاره نشده است. طبق قانون آیین دادرسی متهمان پس از مراجعه به دادسرا با یکی از قرارهای زیر مواجه می‌شوند: ۱- دادن التزام ۲- ارائه کفیل ۳- دادن وثیقه ۴- بازداشت
بنابر گزارش‌ها، سلحشوری برای توضیح درباره دو اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به دادسرا احضار شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا