احزاب و شخصیت‌ها

در چهل و یکمین سالگرد انقلاب/بازنگری مسالمت آمیز در ساختار قدرت، ضرورت امروز ایران

جبهه ملی: اعدام های گسترده غیر قانونی در تابستان ۶۷ ، قتل های زنجیره ای نفرت انگیز در پائیز ۷۷ ، تهاجم به دانشگاه در سال ۷۸ ، سرکوب شدید معترضین به انتخابات در سال ۸۸ و کشتن معترضین در خیابان ها و تراژدی زندان کهریزک…

در سپیده دم چهارشنبه هجدهم دیماه ۹۸ ، یک یا دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران ، هواپیمای مسافربری اکرایینی با ۱۷۶ مسافر را که ۱۴۸ تن از آنان ایرانی و اکثرا از نخبگان بودند به آتش کشید و سرنگون کرد . این رویداد نه یک خطای انسانی که یک فاجعه بشری بود . این حادثه دردناک جامعه جهانی را متاثر و ملت ایران را عزادار نمود . تاسف وتاثر وقتی به مراتب افزونی یافت که حکومت تا سه روز , علت بروز حادثه را نقص فنی در هوا پیما اعلام می کرد و به مردم دروغ میگفت ، و پس از گذشت چند روز در اثر پافشاری و پیگیری سایر کشورها ، ناگزیر به اعتراف به واقعیت و قبول مسئولیت حادثه گردید.

در نیمه شب ۲۴ آبانماه ۹۸ ، حکومت جمهوری اسلامی به طور ناگهانی وبی مقدمه وبدون درجریان قراردادن مردم و بدون تصویب شدن در مجلس ، افزایش قیمت بنزین را تا حد سه برابر قیمت قبلی اعلام کرد . این نحو نا معقول اعلام افزایش بهای بنزین ، اعتراض گسترده ملت ایران که افزایش تمام قیمت ها را در پیش روی خود می دید ، در دویست شهر بزرگ و کوچک کشور را به دنبال داشت . اعتراضات مردم به شدت سرکوب و به خون کشیده شد و صدها نفر کشته و هزاران نفر مجروح و هزاران نفر زندانی شدند.

اشتباهات بزرگ و خطا های حیرت انگیز حکومت جمهوری اسلامی به همین دو مورد اخیر ختم نمیشود وطی این چهل و یک سال ، فهرست بلند بالایی را تشکیل می دهد . اولین و مهمترین خطای قدرت مداران پس از انقلاب ، زیر پا نهادن اهداف ملت ایران از انقلاب بود که آزادی و استقلال و عدالت در راس آن ها قرار داشت . آنان از شعار « نه شرقی ، نه غربی » که سیاست خارجی مستقل و جدا از بلوک های قدرت را مورد تاکید داشت ، نیز عدول کردند . ده ماه پس از پیروزی انقلاب ، اشغال سفارت آمریکا و گروگان گیری کارکنان آن ، موجب آغاز تخاصم و دشمنی بی دلیل جمهوری اسلامی با دولت آمریکا گردید که تا کنون هم ادامه یافته و خسارات غیر قابل شمارشی را به کشور ما تحمیل کرده است . وقوع جنگ ۸ ساله ی عراق با ایران با آن همه زیان های مادی و از دست رفتن صد ها هزار جوان ایرانی از تبعات آن گروگانگیری بود. تاخیر در پذیرش قطع نامه ۵۹۸ سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ ، سبب اضافه شدن به مدت جنگ تا شش سال بعد از آن و وقوع اغلب خسارت های مالی و جانی طی این شش بعدی گردید . اعدام های گسترده غیر قانونی در تابستان ۶۷ ، قتل های زنجیره ای نفرت انگیز در پائیز ۷۷ ، تهاجم به دانشگاه در سال ۷۸ ، سرکوب شدید معترضین به انتخابات در سال ۸۸ و کشتن معترضین در خیابان ها و تراژدی زندان کهریزک ، متعاقب آن ، سرکوب خشونت بار خیزش اعتراضی مردم در بیش از یکصد شهر کشور در دیماه ۹۶ با ده ها کشته و هزاران زندانی ، فساد های مالی و اختلاس های گسترده با ارقام نجومی هزاران میلیاردی که اقتصاد کشور را از توان انداخته ، سوء سیاست خارجی که موجب درگیر شدن ایران در کشورهای همسایه و به هدر دادن ارقام عمده ای از منابع مالی کشور و رویارویی با جامعه جهانی گردیده و کشور ما را منزوی و در حالت ورود به وضعیتی مشابه کره شمالی قرار داده است .

در نتیجه این عمل کرد های نادرست ، امروز دیگر حکومت جمهوری اسلامی در شرایطی قرار گرفته که امکان ادامه دادن به این روش ها را ندارد و آینده ی چندانی برای خود باقی نگذاشته است . جامعه ایران در تب و تاب می سوزد و کشور همچون انباری از باروت در آستانه ی انفجار است .

جبهه ملی ایران در حدود یک سال و نیم قبل در تاریخ پنجم مرداد ماه ۹۷ ، به هیئت حاکمه جمهوری اسلامی پیشنهاد کرد که برای رهانیدن کشور از این بحران های فزاینده باید سه گام برداشته شود . اول اینکه زندانیان سیاسی و عقیدتی در سراسر کشور باید آزاد شوند . دوم اینکه آزادی های اولیه و اساسی ملت ایران مانند آزادی قلم و بیان ، آزادی احزاب و اجتماعات و آزادی انتخابات باید محترم شمرده شوند و سوم اینکه باید یک انتخابات سالم تحت نظارت یک شورای مردمی و مورد قبول برای همگان جهت بر پایی یک مجلس موسسان و بازنگری در ساختار قدرت صورت پذیرد .

جبهه ملی ایران به عنوان خانه سیاسی دکتر مصدق و به مثابه سازمان مادر برای بسیاری از احزاب و گروه های ملی ، اکنون و در این شرایط نا هنجار کشور اعلام میدارد که آماده است تا به کمک همه گروه های سیاسی و جوامع مدنی مانند جوامع کارگران ، معلمان ، دانشجویان ، زنان ، بازنشستگان ، وکلای دادگستری و مدافعان حقوق بشر ، دانشگاهیان ، بازاریان و اصناف ، مدیریت این تغییر و تحولات مسالمت آمیز و ایران ساز را به عهده بگیرد و به سامان برساند .

اصرار حکومت بر ادامه دادن به روال شکست خورده گذشته و حفظ و تداوم وضع موجود ، پی آمد های ناگوار و فاجعه باری را برای میهنمان در بر خواهد داشت.

سرمقاله نشریه پیام جبهه ملی ایران شماره ۲۰۰ مورخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا