گوناگون

سوئیس انتقال پول برای دارو را تضمین کرد

دولت سوئیس روز پنجشنبه ۱۰ بهمن در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اولین پرداخت از طریق کانال تجاری این کشور با ایران برای ارسال دارو، سه روز پیش به طور آزمایشی انجام شده است و به زودی به شکل کامل به جریان می‌افتد.

آرمان ملی: دولت سوئیس روز پنجشنبه ۱۰ بهمن در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اولین پرداخت از طریق کانال تجاری این کشور با ایران برای ارسال دارو، سه روز پیش به طور آزمایشی انجام شده است و به زودی به شکل کامل به جریان می‌افتد. سفارت سوئیس در تهران هم در توئیتی با اعلام راه افتادن این کانال نوشت: «روز نقطه عطف مهم پس از اولین پرداخت موفق برای محموله دارویی، به طور آزمایشی و آماده شدن بستر سازوکار مالی جهت تحویل کالاهای انسان‌دوستانه، تامین اقلام کشاورزی، غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی. با تشکر از تمامی مقامات ایرانی، سوئیسی و آمریکایی». به گفته مقامات ایرانی این محموله شامل داروهای مربوط به سرطان و نیز داروهای مورد نیاز برای پیوند اعضاست که ارزش آن‌ها به ۳/۲ میلیون یورو می‌رسد. عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران روز جمعه در این باره توضیح داد: داروی مبادله شده با پیگیری و درخواست سفارت دولت سوئیس و درحد ۵/۲ میلیون دلار آن هم از طریق منابع موجود بانک مرکزی نزد یک بانک سوئیسی و از طریق شرکت‌های سوئیسی بوده است. همتی با اشاره به کارشکنی مداوم آمریکایی‌ها در نقل و انتقال منابع برای مبادلات کالاهای اساسی و دارو تأکید کرد: اگر آمریکایی‌ها واقعا مدعی همراهی برای تأمین دارو و کالاهای کشاورزی هستند، باید مکانیزم بانکی برای انتقال و تأمین منابع خرید کالاهای اساسی را فراهم سازند. رئیس کل بانک مرکزی صرف انجام مکانیزم فنی مبادله بدون امکان انتقال منابع را کافی ندانست و فراهم‌سازی مکانیزم انتقال منابع و تأمین مالی آن را معیار مهمی برای ارزیابی صحت ادعای آمریکایی‌ها اعلام کرد. ایرنا نوشت، رئیس بخش اقتصادی روابط دوجانبه وزارت اقتصاد سوئیس در پاسخ به سوالی در این رابطه گفت؛ انتقال منابع و تأمین مالی بخشی از سازوکار است. به گفته او زمانی که از حساب هزینه می‌شود باید بتوان موجودی آن را پر کرد. او در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا با تبادل مالی میان بانک‌های ایرانی و سوئیسی در زمینه تحقق این سازوکار موافق است افزود: نمی‌توانم وارد جزئیات بشوم اما از این بابت می‌توانید مطمئن باشید که اهرم‌های سازوکار باید به‌گونه‌ای متعادل عمل کنند که موجودی کافی برای ادامه فعالیت آن وجود داشته باشد. وی بدون ارائه اطلاعات بیشتر، از برخی هماهنگی‌ها با آمریکا برای تداوم این سازوکار خبر داد. بولینگر در بخش دیگری از این گفت وگو توضیح داد که شرکت‌های زیادی برای استفاده از این سازوکار ابراز علاقه‌ کرده‌اند. وی بدون ارائه اطلاعات بیشتر، از برخی هماهنگی‌ها با آمریکا برای تداوم این سازوکار خبر داد. او آمار دقیقی از تعداد آنها ارائه نداد اما گفت؛ با برخی از شرکت‌ها در تماس بوده و آنها نسبت به استفاده از این سازوکار ابراز علاقه‌ کرده‌اند. وی همچنین عنوان کرد که در حال حاضر یک بانک در این سازوکار همکاری دارد. رئیس بخش اقتصادی روابط دوجانبه وزارت اقتصاد سوئیس در پاسخ به سوالی درباره معاملات بعدی با ایران از طریق این سازوکار افزود؛ برخی صحبت‌ها در سطح فنی در جریان است «اما کاملا اطمینان دارم که به زودی شرکت‌ها و قراردادهای تجاری زیادی در این سازوکار فعال خواهند شد».

تفاوت سازوکار جدید با اینستکس

اروین بولینگر رئیس بخش اقتصادی روابط دوجانبه وزارت اقتصاد سوئیس درباره تفاوت این سازوکار با سازوکاری که سه کشور اروپایی عضو برجام حدود دو سال پیش برای تسهیل همکاری‌های مشروع تجاری با ایران (اینستکس) راه‌اندازی کردند گفت: اینستکس به عنوان یک شرکت از سوی کشورهای اروپایی ثبت شده، اما ما از ابتدا با مقامات آمریکا، وزارت خزانه‌داری و دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی در تماس بودیم، ریز اطلاعات شرکت‌هایی را که در این سازوکار همکاری می‌کنند با آمریکا به اشتراک می‌گذاریم؛ معاملات را به طور دقیق ارزیابی می‌کنیم و برخی از این اطلاعات را با آمریکا به اشتراک می‌گذاریم. وی با بیان اینکه سوئیس موفقیت این سازوکار را با آمریکا تقریبا نهایی کرده است، گفت: اهمیت سازوکار در این است که می‌تواند انتقال دارو به ایران را تضمین کند. بولینگر نتیجه گرفت که این ابتکار نتیجه رایزنی مقام‌های سوئیس با مقام‌های آمریکا و ایران است که از این لحاظ با اینستکس متفاوت است. این سیاستمدار سوئیسی عنوان کرد که این سازوکار در حال حاضر برای شرکت‌هایی که در سوئیس ثبت شده‌اند خدمت‌رسانی می‌کند و هیچ محدودیتی به لحاظ معاملات و مبادلات تجاری وجود ندارد. این مقام اقتصادی سوئیس یادآور شد که پس از خروج آمریکا از برجام، کار برای شرکت‌ها و بانک‌ها به منظور تامین منابع مالی همکاری‌های اقتصادی، حتی در حوزه اقلامی که تحریم نبودند دشوار بود. وی با بیان اینکه سوئیس موفق به انجام هماهنگی‌های بین‌المللی لازم درخصوص سازوکار جدید شده است، گفت: اهمیت سازوکار در این است که می‌تواند انتقال دارو به ایران را تضمین کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا