اخبار

انتصابات عریان و یکدست!

انتخابات اسفند ماه، و نتیجه کرسی های آن از هم اکنون روشن و مشخص است. حاکمیت با علم به عدم مشروعیت خود در بین مردم امیدی به مشارکت مردم، به خصوص بعد از اعتراضات اخیر، ندارد و پیشاپیش انتخابات نمایشی خود را به انتصابات عریان و روشن تبدیل کرده است.

انتخابات در جمهوری اسلامی مرد

به گزارش کلمه، صدیقه وسمقی در یادداشتی نوشت: سالیان درازی است که در جمهوری اسلامی انتخابات به صورت ناسالم و غیرآزاد برگزار می شود. در تمام این مدت، آرزومندان انتخابات سالم و آزاد، هرچند با امیدی اندک، برای حفظ نهاد انتخابات و صندوق رای در برگزاری این مراسم تشریفاتی حکومتی مشارکت کرده اند؛ اما اکنون به شرایطی رسیده ایم که باید گفت انتخابات در جمهوری اسلامی مرد.

نظارت استصوابی و مهندسی انتخابات توسط نهادهای حکومتی و نظامی، انتخابات را به یک مراسم تشریفاتی انتصاباتی تبدیل کرده است، به گونه ای که نتیجه ی آن نمی تواند مقبول و مشروع باشد. دعوت از مردم برای آمدن به پای صندوق هایی که در آنها چیزی برای مردم نیست، یک فریب کاری بزرگ و سوء استفاده ی ابزاری و تبلیغاتی از مردم است. با تغییر کامل ماهیت انتخابات، دیگر صندوق رای نداریم تا با پناه بردن به آن در تعیین سرنوشت اجتماعی و سیاسی خویش از طریق انتخابات مشارکت کنیم. رئیس جمهور اگر مسئولیت حقوقی خویش را در دفاع از قانون اساسی و حقوق ملت باور دارد، نباید زیر بار برگزاری چنین مراسم خفت بار و توهین آمیزی در دوم اسفند ماه برود. همه ی نهادهایی که در برگزاری این مراسم تشریفاتی برای تشکیل یک مجلس انتصاباتی مشارکت دارند در این فریب کاری بزرگ سهیمند. متاسفانه حکومت با تغییر دادن ماهیت انتخابات راه تعیین سرنوشت سیاسی کشور را تغییر داده است. برای حفظ امنیت کشور و صیانت از حقوق ملت، دولت موظف است شرایط را برای برگزاری یک انتخابات واقعی آماده سازد و تا آن هنگام از همکاری با نهادهایی که مخالف برگزاری انتخابات واقعی، آزاد و سالم هستند خودداری ورزد.

حقوقدان شورای نگهبان: شما باید همان را بگویید که ما می‌گوییم

زیتون– در ادامه رد صلاحیت نامزدهای اصلاح طلب یا نزدیک به اصلاح طلبان در انتخابات مجلس٬ علی مطهری و غلامرضا حیدری٬ نمایندگان فعلی مجلس روایت نحو و دلیل رد صلاحیتشان را اعلام کردند.

علی مطهری، نماینده مجلس در ادامه روایت جلسه‌اش با یکی از اعضای شورای نگهبان را نقل کرده و نوشت: «این که عضو حقوقدان شورای نگهبان در جلسه‌ای که به دعوت شورا به آنجا رفتم تلویحاً گفت شما باید همان را بگویید که ما می‌گوییم، لرزه بر اندامم انداخت و در یک لحظه فکر کردم که دارم خواب می‌بینم.

علی مطهری در ادامه تاکید کرد که «اینجانب ادامه این رویه را که در این دوره از انتخابات مجلس شدت گرفته است خطری می‌دانم که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند.»

غلامرضا حیدری٬ نماینده تهران در مجلس نیز امروز در گفت‌وگو با ایسنا به نقل جلسه دیدارش به کدخدایی پرداخت و گفت: «روزی که مراجعه کردم کنار آقای کدخدایی فرد دیگری به عنوان کارشناس، پرونده را در دست داشت، آنچه مطرح کردند تمرکز روی نطق‌ها و به خصوص نطق سیزدهم شهریور سال ۹۶ بود. آنچه به عنوان اتهام با من در میان گذاشتند اظهارنظرهای سیاسی من بود؛ گفتند در نطق خود گفته‌اید که “ما سفارت آمریکا را اشغال کردیم و نقطه آغازین شروع جنگ تحمیلی همین موضوع بوده و بعد از فتح خرمشهر جنگ را تا نوشیدن جام زهر ادامه دادیم”، چرا این را گفتی؟ جنگ را امام ادامه دادند و گفتند که یک لحظه هم پشیمان نیستند. من در توضیحاتم گفتم اگر بعد از فتح خرمشهر ما صلح را می‌پذیرفتیم جنگ شهرها و بمباران تاسیسات ما شروع نشده بود و تازه عربستان حاضر بود ۵۰ میلیارد دلار غرامت به ما بدهد، و این خیلی به نفع ما بود تا اینکه در حالت اضطرار قرار بگیریم.»

«نکته دیگری که در این جلسه مطرح کردند این بود که چرا گفتی “کشور خوب اداره نمی‌شود و اختیار یکجا و مسئولیت جای دیگر است و باید تغییر ساختار ایجاد شود”، من در توضیح خود گفتم مهمترین دلیلش اصطکاکی بوده که همواره وجود داشته است و این نشان می‌دهد یک جای کار ایراد دارد و ساختار باید اصلاح شود. در دهه ۷۰ حوزه تخصصی من ساختار بود، نامه مکتوبی به رهبری نوشتم و تقدیم ایشان کردم و عتابی هم ندیدم.»

حیدری افزود: «در بخش دیگری از این گفت‌وگو به من گفتند چرا در نطق خود گفتی “هزینه‌های فعالیت برون مرزی ما در سوریه و یمن زیاد است و تحریم‌ها اثر گذاشته است و تا زمانی که روابط ما با دنیا حسنه نشود اوضاع بهتر نمی‌شود؟” من گفتم روی هزینه های برون مرزی نقد دارم، هنر ما در این است که در روابط خارجی بالانسی برقرار کنیم و منافع ملی کشور را در این وضع نمی‌بینم. در مورد تحریم‌ها هم توضیح دادم که بر اساس مسئولیتم در کمیسیون‌های بودجه و تلفیق می‌بینم که تحریم‌ها اثر کرده و اقتصادمان را آچمز کرده است.»

لاریجانی به اطرافیان خود هشدار داده بود “ردصلاحیت ” خواهند شد

سایت دیده بان ایران نوشت: فقط اصلاح طلبان نیستند که از رد صلاحیت گسترده خود خبر داده و مانند هر دوره نسبت به آن اعتراض می کنند در این دوره دامنه ردصلاحیت ها گسترده تر شده و جناح های مستقل و میانه را در هم شامل شده است.

بنابر آنچه فعالان سیاسی نزدیک به طیف علی لاریجانی و فراکسیون نزدیک به وی در مجلس (فراکسیون مستقلان ولایی ) به دیده بان ایران گفته‌اند. اکثریت افراد شاخص این جناح بنابر ماده ۲۸ قانون انتخابات یعنی عدم التزام به نظام “ردصلاحیت ” شده اند. در میان ردصلاحیت شدگان می توان به بهروز نعمتی عضو هیات رئیسه مجلس دهم و غلامعلی جعفر زاده ایمن‌آبادی رئیس فراکسیون مستقلان ولایی اشاره کرد.

اما فقط نمایندگان مجلس نبودند که ردصلاحیت شدند؛ فعالان سیاسی نزدیک به این جریان هم جزو صدها رد صلاحیت شده این جریان بودند.

دو منبع نزدیک به علی لاریجانی ریاست مجلس به دیده بان ایران درباره رد صلاحیت ها گفته اند؛ “علی لاریجانی دو ماه قبل پس از مرحله اول ثبت نام کاندیداهای مجلس به اطرافیان خود هشدار داده بود که رد صلاحیت خواهند شد؛ لاریجانی از اطرافیان خود خواسته بود حتی المکان از حضور در انتخابات انصراف دهند چرا که احتمالاً رد صلاحیت شده و او قادر نیست برای آنها رایزنی کرده و مانع از رد صلاحیت آنان شود.”

سرنوشت معلوم کرسی ها قبل از انتخابات

حمیدرضا جلایی پور در یادداشتی که اخیراً منتشر کرده نوشته است: در فرآیند تاییدصلاحیت‌های کاندیداهای مجلس یازدهم (که انتخابات آن در اسفند ۹۸ برگزار می‌شود) نقطه به نقطه کرسی‌ها نمایندگی در سراسر ایران هدف ارزیابی حذف-اطلاعاتی قرار گرفته است. حذف‌ کاندیداهای کرسی‌های نمایندگی این‌بار کلی و مبهم اعمال نشده بلکه خیلی جزئی، دقیق و نقطه به نقطه انجام شده است. بطوری‌که هم‌اکنون ۲۳۰کرسی سرنوشتش قبل از انتخابات معلوم است. ۱۶۰کرسی برای «جوانان مومن انقلابی» (یا کرسی‌های مورد حمایت نظامی‌گراها) از الان قطعی است و هیچ کاندیدایی امکان رقابت جدی با آنها را ندارد. ۷۰کرسی هم فقط رقابت بین «اصول‌گرایان تندرو» است. کاندیداهای اصلاح‌طلب تاییدشده در کل کشور (غیر از تهران) فقط ۱۷نفر هست و کاندیداهای میانه‌روها هم ۱۲نفر هستند؛ ولی این افراد در شهرهایی تایید شده‌اند که اساسا امکان رقابت ندارند و در شهرهایی که امکان پیروزی داشتند، حذف شده‌اند. در تهران هم ۱۴نفر تایید شده‌اند که بعضی از آنها مورد تایید اصلاح‌طلبان نیستند. از آنجا که برای پیروزی این عده حتی در تهران حداقل به مشارکت ۴۰در‌صد تهرانی‌ها نیاز است، که امکان تحقق آن کم است؛ لذا باخت این کاندیداها نیز به طور جدی محتمل است.

خامنه ای: امروز بیشتر از همیشه کشور به عنصر مومن حزب‌اللهی احتیاج دارد 

پیام خامنه ای خطاب به تشکل‌های دانشجویی کشور توسط رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های سراسر کشور قرائت شد.

به گزارش ایسنا،‌در این پیام که از سوی حجت الاسلام رستمی قرائت شد، آمده است:

«اولاً سلام من را به آنان برسانید، ثانیاً بگویید امروز بیشتر از همیشه کشور به عنصر مومن حزب‌اللهی احتیاج دارد. هرچه می‌توانند برروی مبانی پافشاری کنند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا