بین‌المللی

چین: ضربات کرونا بر اقتصاد چین سنگین تر از سارس نیست

کمیسیون اصلاحات و برنامه ریزی اقتصادی چین در بیانیه‌ای روز سه شنبه تاکید کرده است که اگرچه ویروس کرونا بسرعت شمار بیشتری از مردم را مبتلا کرد اما آثار منفی آن بر اقتصاد چین از بیماری مرگبار سارس به مراتب کمتر است.

به گزارش ایرنا؛ این بیانیه تاکید می کند که دولت چین در ۱۷ سال گذشته شاهد ضربات سنگین بیماری سارس بر اقتصاد خود بود و با آن تجربه سخت، تلاش کرده است تا هر چه سریعتر بیماری کرونا را مهار کند.

به رغم اینکه شمار مبتلایان به ویروس کرونا در چین همچنان افزایش می یابد و افراد بیشتری جانشان را از دست داده اند، پکن در تلاش است تا از ضربات بیشتر اقتصادی و اجتماعی این بیماری به کشور جلوگیری کند.

ویروس این بیماری از شهری به نام ووهان مرکز استان خوبی چین شیوع پیدا کرد. اولین مورد ابتلا در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی به ثبت رسید و پس از آن چین بتدریج ۶۰ میلیون نفر را در کل استان قرنطینه کرد.

این اقدام باعث شده است تا در روزهای اخیر چین از شیوع گسترده تر ویروس به دیگر مناطق کشور و حتی کشورهای دیگر جلوگیری کند و بخصوص آثار این تلاش ها در مناطقی چون هنگ کنگ و ماکایو و تایوان که با چین مرز مشترک دریایی و زمینی دارند، دیده می شود و امنیت اجتماعی و اقتصادی بیشتری در آنها احساس می شود.

با گذشت زمان و گرمتر شدن هوا طبیعتا این ویروس فروکش خواهد کرد و چین امیدوار است هر چه سریعتر واکسن و راه های درمانی موثری برای ریشه کن کردن آن پیدا کند.

تلویزیون چین گزارش کرده که ویروس توانسته است نگرانی زیادی در میان سرمایه گذاران و در بورس چین در شهرهای شانگهای و شن جن در شرق و جنوب چین ایجاد کند و روز دوشنبه در اولین روز از بازگشایی بورس در شانگهای شاخص سهام ۷/۷ درصد کاهش یافت.

با این وصف کمیسیون اصلاحات اقتصادی چین که مهمترین مرجع برنامه های اقتصادی کشور محسوب می شود تاکید کرده است که این ویروس نمی تواند اساس اقتصاد چین را تهدید و تضعیف کند.

اقتصاد چین البته تحت فشار است. بخصوص آنکه رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۶/۱ درصد رسید که پایین ترین رقم رشد در سه دهه گذشته است و دولت برنامه ریزی کرده است تا فقر را در سال ۲۰۲۰ میلادی ریشه کن کند.

در همین حال امیدواری ها برای درمان بیماری و کشتن ویروس کرونا هر روز بیشتر می شود و آزمایش های بالینی و کلینیکی روی شماری از بیماران در روزهای اخیر در ووهان محل اصلی شیوع بیماری شروع شده و دارویی به نام رامدیسیور که برای درمان سارس و ایبولا به کار رفته و ساخت شرکت جیلید است، بر روی بیماران ازمایش شده و تاثیرات مطلوبی داشته است.

افزون بر این تدابیر بی سابقه قرنطینه در سراسر چین و در هنگ کنگ و ماکایو و تایوان در نظر گرفته شده که باعث پیشگیری موثری از شیوع ویروس شده است.

شمارجانباختگان ۴۲۶ نفر مبتلایان ۲۰۶۲۲ نفر

کمیسیون بهداشت ملی چین در بیانیه روز سه شنبه خود اعلام کرد که شمار کل مبتلایان به ویروس کرونا که از شهر ووهان چین نشات گرفته به ۲۰ هزار و ۶۲۲ نفر رسیده و ۴۲۶ نفر هم به دلیل بیماری فوت کرده اند. در این میان ۲۰ هزار و ۴۳۸ نفر از چین هستند و ۴۲۵ نفر هم در این کشور جان باخته اندو فقط پیشتر یک شهروند چین که از ووهان به فیلیپین رفته بود فوت کرده است.

در این میان دو هزار و ۳۲۵ تفر در استان خوبی و مرکز آن شهر ووهان به ویروس ابتلا پیدا کرده اند و ۶۴ نفر دیگر در این منطقه جان باخته اند و شمار فوتی ها در استان تاکنون به ۴۱۴ نفر رسیده است و کل مبتلایان استان ۱۳ هزار و ۵۲۲ نفر هستند.

در این میان شیوع بیماری آنفلوانزا از نوع اچ ۱ ان ۱ در تایوان هم موج تازه ای از نگرانی ها ایجاد کرده است. ضمن آنکه ۱۰ نفر هم در تایوان به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در این جزیره اعلام کرده که در طول سه ماه گذشته شمار کشته های این بیماری به ۵۶ نفر رسیده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا