گوناگون

وام ۲۰ درصدی به درد کشاورز نمی‌خورد

سرپرست معاونت توسعه صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی با انتقاد از کم کاری بانک های عامل در اختصاص تسهیلات ارزان قیمت به بخش کشاورزی اعلام کرد:‌ برخی بانک ها تسهیلاتی با سود ۱۶ تا ۲۰ درصد در اختیار کشاورزان می گذارند که این میزان تسهیلات به‌درد تولید کننده نمی‌خورد….

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی کاظم نژاد عصر دوشنبه در مراسم تجلیل از ۴۹ تولید کننده برتر بخش کشاورزی استان تهران که در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی شهرستان ری برگزار شد گفت:‌ درست است که بانک کشاورزی به عنوان بانک تخصصی باید تسهیلات در اختیار بخش کشاورزی قرار دهد اما بانک های عامل دیگر نیز طبق قانون موظفند ۲۵ درصد تسهیلات ارزان قیمت را به بخش کشاورزی اختصاص دهند.

وی با اشاره به ظرفیت بیش از ۵ میلیون تنی ظرفیت سردخانه ای کشور اعلام کرد: در دهه فجر امسال ۱۰۰ هزار تن به ظرفیت سردخانه ای کشور افزوده می‌شود. هم اکنون سرانه هر فرد در کشور آمریکا در بخش سردخانه حدود ۷۰ کیلوگرم به ازای هر فرد است و در کشورهای اروپایی این میزان به ۵۰ کیلوگرم رسیده اما در کشورمان میزان سران سردخانه ای به ازای هر فرد حدود ۶۰ کیلوگرم است که تلاش هستیم این ظرفیت را افزایش دهیم.

وی تاکید کرد: برای بهبود امنیت غذایی راهی جز ایجاد زیرساخت در بخش تولید نداریم و اگر محصولات کشاورزی به سمت تولید محوری حرکت کند با کاهش ضایعات همراه خواهیم شد.

سرپرست معاونت صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در سال ۵۶ تولید سالیانه بخش کشاورزی کشور ۲۵ میلیون تن بود اما با تلاش کشاورزان و در حالی که کشور درگیر تحریم های استکبار جهانی است ظرفیت تولید محصولات کشاورزی اکنون به سالانه ۱۲۵ میلیون تن رسیده است.

کاظم نژاد با بیان اینکه کشاورزی استان تهران به سمت بهره وری رفته خاطرنشان کرد: در حالی که این استان ۱.۲ درصد اراضی کشاورزی کشور را در اختیار دارد اما ۹ نفر از ۱۶۰ کشاورز برتر کشور در استان تهران فعالیت دارند که این آمار نشان می دهد که کشاورزی این استان به سمت افزایش بهره وری گام برداشته است.

وی تصریح کرد: در دنیای رقابتی امروز چاره‌ای جز نگاه بازار محور نداریم و دلیل مشکلات در بخش صادرات محصولات کشاورزی این است که به بازارهای هدف پایدار به خوبی توجه نکرده ایم و باید بدانیم که بطور مثال کشور عراق برای ما بازار پایدار محسوب نمی شود و در این زمینه باید ارتباط بین تجار و تولیدکنندگان را در زمینه صادرات برقرار کنیم.

۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی استان تهران فرآوری می شود

همچنین در این مراسم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران اعلام کرد: از مجموع ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصولات تولید شده ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن از این محصولات در داخل استان فرآوری می شود.

کریم ذوالفقاری با بیان اینکه حال کشاورزی استان تهران خوب است افزود: کشاورزان این استان با همه توان در حال تلاش و فعالیت هستند و گرچه وسعت کشاورزی استان تهران در سطح کشور کوچک است اما با وجود ۱.۲ درصد اراضی کشاورزی کشور ۶ درصد محصولات کشاورزی ایران را تولید می کنیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا