گوناگون

دستگیری صدها پناهجو در کانال مانش

پلیس بریتانیا در روزهای گذشته صدها پناهجو را که با قایق‌های کوچک از فرانسه راهی بریتانیا بودند دستگیر کرده است. شماری از دستگیرشدگان ایرانی هستند.
به گزارش دویچه وله، بر اساس بیانیه‌ای که وزارت کشور بریتانیا روز جمعه، ۱۸ بهمن (نهم فوریه) منتشر کرد، تنها در این روز ۱۰۲ مهاجر دستگیر شده‌اند که از فرانسه به قصد ورود به بریتانیا از کانال انگلیس (مانش) می‌گذشتند. به این ترتیب شمار دستگیرشدگان در دو روز اخیر به حدود ۲۰۰ نفر رسیده است.

به گزاش خبرگزاری آلمان، پلیس مرزی بریتانیا روز پنجشنبه دست‌کم ۹۰ مهاجر، از جمله ۱۵ فرد نابالغ را بازداشت کرده است.

بسیاری از دستگیرشدگان گفته‌اند، شهروند ایران هستند. شماری نیز از افغانستان، پاکستان، سوریه و عراق آمده‌اند.

احتمال می‌رود که این افراد بر مبنای قرارداد دوبلین به فرانسه بازگردانده شوند. بر اساس این قرارداد، پناهجویانی که وارد اروپا شده‌اند، تنها در محل ورودشان به خاک اروپا اجازه دارند تقاضای پناهندگی کنند. اگر به یک کشور دیگر اروپایی بروند، به کشور مبدا در اروپا بازگردانده می‌شوند.

به گفته براندون لوئیس، وزیر امنیت بریتانیا، شمار مهاجران و پناهجویانی که از راه کانال مانش وارد بریتانیا می‌شوند کاهش یافته است.

او روز جمعه اعلام کرد که تعداد زیادی از پناهجویانی که به طور غیرقانونی از کانال انگلیس (مانش) به بریتانیا مهاجرت می‌کنند، “متوقف شده‌اند”.

لوئیس بدون ارائه آمار گفت، امسال تنها نزدیک به ۲۵ درصد از مهاجرانی که اقدام به عبور از این آبراه کرده‌اند، موفق شده‌اند، که این در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته (۴۸ درصد) کاهش قابل ملاحظه‌ای به‌شمار می‌رود.

پلیس فرانسه به مهاجران هشدار داده است، برای گذر از این مرز آبی از قایق‌های کوچک استفاده نکنند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که علت مصون ماندن مهاجران در قایق‌های غیرایمن، آرامش دریا در روزهای اخیر بوده است.

کانال مانش (Manche) یا کانال انگلیس (English Channel) آبراهی است که در شمال فرانسه و جنوب انگلیس واقع شده و اقیانوس اطلس را به دریای شمال پیوند می‌دهد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا