حقوق بشر

اعتراضات آبان؛ حکم حبس و شلاق در تهران

پیام درفشان، وکیل دادگستری، از صدور حکم دادگاه انقلاب تهران علیه یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ماه خبر داد. بر اساس رای صادره این شهروند در وهله نخست به تحمل یکسال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. حکم صادره با در نظر گرفتن فقدان سابقه کیفری متهم، نهایتا به سه ماه حبس تعزیری، تعلیق ۹ ماه حبس و مجازات شلاق به مدت پنج سال به شرط مطالعه و رونویسی از سه جلد کتاب مورد نظر دادگاه طی ۶ ماه بدل شده است….

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، پیام درفشان، وکیل دادگستری، از صدور حکم علیه یکی از معترضان بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، خبر داد.

وی در این خصوص گفت: “موکل که جوانی ۲۱ ساله است در اعتراضات آبان ماه بازداشت و اتهامات وی از سوی دادسرا «اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف در معابر عمومی و قرار دادن جعبه مقوایی در سطل زباله آتش گرفته و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» عنوان شده است”.

درفشان افزود: “پس از ارسال پرونده به دادگاه انقلاب و ارجاع آن به شعبه ۲۶ این دادگاه، متهم و وکیل پرونده اظهارات خود را در خصوص اتهامات مطروحه در کیفرخواست ارائه کردند و در نهایت دادگاه پس از استماع اظهارات، ختم رسیدگی را اعلام و در مهلت مقرر قانونی مبادرت به صدور رأی کرد”.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: “در حکم صادره از سوی دادگاه، قاضی افشاری در ارتباط با عنوان اتهامی اخلال در نظم عمومی، وی را ابتدا به یکسال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم کرد اما در ادامه این حکم با توجه به فقدان سابقه کیفری متهم، اوضاع و احوال خاص وی از قبیل جوانی و سرپرستی مادر، اجرای مجازات یاد شده را مناسب ندانسته و به تجویز مواد ۳۷، ۳۸، ۴۱، ۴۲، ۴۶ و ۴۷ قانون مجازات اسلامی، ۹ ماه از یکسال حبس صادره و همچنین تمام شلاق تعزیری را به مدت پنج سال تعلیق کرده است”.

پیام درفشان، ادامه داد: “دادگاه در حکم خود تصریح کرده که با تعلیق مراقبتی، موکل موظف است ظرف مدت ۶ ماه مبادرت به مطالعه و رونویسی از سه جلد کتاب کند و بر این اساس، سه ماه از مجازات حبس صادره قابل اجراست”.

درفشان گفت که دادگاه همچنین در ارتباط با عنوان اتهامی اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور با توجه به اظهارات متهم و وکیل پرونده، مبادرت به صدور حکم برائت از این عنوان اتهامی کرده است.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هرانا همچنین در تاریخ ۲ دی ماه در گزارشی جداگانه با عنوان “گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه” به وضعیت شماری از زخمی شدگان در جریان اعتراضات آبان پرداخته بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا