بین‌المللی

برگزاری تظاهرات جلیقه‌زردها در فرانسه

پلیس در شصت‌وپنجمین هفته پیاپی از اعتراضات مردمی با جلیقه‌زردها در «پاریس» درگیر شد.

ه گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، جنبش اعتراضی به اوضاع اقتصادی فرانسه و سیاست‌های دولت «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری این کشور موسوم به جلیقه‌زردها، در شصت‌وپنجمین هفته پیاپی امروز نیز برگزار شد.

تصاویر ارسالی توسط این شبکه تلویزیونی نشان از حضور گسترده مردم به ویژه در پاریس پایتخت این کشور و شهر «بوردو» در جنوب‌غرب فرانسه حکایت دارد.

پلیس برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان از گاز اشک‌آور و سلاح پِینت‌بال استفاده کرده است.

این درحالیست که دیروز اعلام شد که پلیس فرانسه دستور ممنوعیت برگزاری هرگونه تجمعی از سوی جلیقه زردها را برای امروز صادر کرده است.

معترضین (جلیقه زردها) با انتخاب روزهای شنبه و نامگذاری آن با عنوان «شنبه سیاه» اعتراضات خود را در هر هفته پیگیری می‌کنند.

جنبش اعتراضی جلیقه زردهای فرانسه از ۱۷ ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی و در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت سوخت و کاهش مالیات ثروتمندان آغاز شد ولی به مرور مطالبات آنها رو به افزایش است.

پارلمان فرانسه چندی پیش لایحه «ضد خرابکاری» دولت فرانسه که با هدف تشدید برخورد با اقدامات مخرب معترضان تدوین شده بود را تصویب کرد؛ اما این قانون از سوی شورای قانون اساسی فرانسه رد شد.

جلیقه زردها معتقدند ارائه این لایحه از سوی دولت ماکرون نشان دهنده روحیه دیکتاتوری وی است لذا این افراد خواهان استعفای او هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا