جوانان

بازداشت فعال دانشجویی و زندانی سابق سیاسی

درحالی که وضعیت بهاره هدایت، فعال دانشجویی که از روز گذشته پس از احضار به حراست دانشگاه تهران نامشخص شده بود، امروز سه‌شنبه ۲۲ بهمن در تماس با خانواده‌اش از بازداشت خود خبر داد…

روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه، بهاره هدایت، زندانی سیاسی سابق، در پی احضار به حراست دانشگاه و حضور وی در آن محل بازداشت شد. خانم هدایت روز جاری طی تماسی با خانواده‌ از بازداشت و حضور خود در دادسرای اوین خبر داده است. او با بی‌اطلاعی از دلیل احضار خود نوشته بود: «احضار فعالان نمونه‌ای است از سازوکار پنهان سرکوب، و هدفش فلج کردن کنش سیاسی‌ است؛ بنابراین نباید پوشیده نگهش داشت.» بهاره هدایت برای پنجمین بار است که بازداشت می‌شود و پیش‌تر با حکم دادگاه انقلاب به ۹ سال و نیم محکوم شده بود که پس از شش سال و نیم حبس با «تجمیع برخی از حکم‌هایش»، در سال ۱۳۹۵ آزاد شد. نحوه بازداشت بهاره هدایت مورد انتقاد بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان سیاسی قرار گرفت. در ماه‌های اخیر احضار و بازداشت برخی از فعالان سیاسی شدت گرفته است. مهدی محمودیان، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، نیز ۱۵ بهمن ماه برای بار دوم در مدت کمتر از دو ماه بازداشت شد. مهدی محمودیان از امضاکنندگان بیانیه ۷۷ نفره پس از اعتراضات آبان ماه بود که روز ۱۹ آذر و پس از احضار به دادسرا بازداشت شده بود. وی نهم دی‌ماه امسال از زندان اوین آزاد شد. این فعال سیاسی در سال ۸۸ نیز بازداشت شد و پنج سال زندانی بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸، بهاره هدایت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، وی به حراست دانشگاه احضار شده و پس از آن هیچ خبری از این فعال سیاسی در دست نبوده است.

امروز سه‌شنبه ۲۲ بهمن‌ماه، بهاره هدایت طی تماسی با خانواده خود، خبر از بازداشت و حضورش در دادسرای اوین داده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و نهاد بازداشت کننده بهاره هدایت اطلاعی در دست نیست.

بهاره هدایت دی ماه سال ۸۸ بازداشت و پس از چند ماه نگهداری در بند ۲۰۹ زندان اوین به ۷ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی سیاسی بار دیگر و در سال ۸۹ به اتهام نگارش نامه‌ای از زندان به شش ماه حبس دیگر محکوم شد.

بهمن ماه سال ۹۴ دوران محکومیت این فعال دانشجویی با احتساب ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی به پایان رسید که پس از چند روز ممانعت از آزادی به وی ابلاغ شد که دو سال حکم تعلیقی او که در سال ۸۵ صادر شده بود، به اجرا در آمده است.

بهاره هدایت نهایتا در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۹۵، پس از تحمل ۶ سال و شش ماه حبس، با تجمیع احکامی که بخش عمده آن گذشته بود آزاد شد.
***
شورای صنفی دانشجویان کشور: بهاره هدایت پس از احضار به حراست دانشگاه تهران، ناپدید شده است

شورای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد که «بهاره هدایت، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران، ظهر دوشنبه بیست و یکم بهمن پس از احضار به حراست این دانشگاه ناپدید شده است».

بهاره هدایت که سال‌ها زندانی سیاسی بود، یک روز پس از آنکه از «احضار» خود برای روز چهارشنبه بیست و سوم بهمن خبر داد، ظهر روز دوشنبه به هنگام حضور در دانشگاه، از سوی حراست دانشگاه تهران احضار شد و پس از مراجعه به حراست تاکنون خبری از او در دست نیست.

برخی منابع مطلع از احتمال بازداشت بهاره هدایت خبر می‌دهند اما نزدیکان او گفتند که این فعال دانشجویی و زندانی سیاسی پیشین پس از مراجعه به حراست مفقود شده و تاکنون هیچ دستگاه امنیتی مسئولیت بازداشت هدایت را بر عهده نگرفته است.

شورای صنفی دانشجویان کشور نیز با اشاره به اخبار منتشر شده درباره احتمال بازداشت این فعال دانشجویی و زندانی سیاسی پیشین، تاکید کرد که تاکنون «نهاد بازداشت کننده، علت بازداشت و مکان نگهداری بهاره هدایت همچنان نامشخص است».

بهاره هدایت روز یک‌شنبه بیستم بهمن ماه در صفحه توییتر خود نوشت: « برای روز چهارشنبه ۲۳بهمن احضار شدم. دلیل احضار هم روشن نیست.»

او با تاکید براینکه از دلیل احضار خود بی‌اطلاع است، نوشت: «احضار فعالان نمونه‌ای است از سازوکار پنهان سرکوب، و هدفش فلج کردن کنش سیاسی‌ است؛ بنابراین نباید پوشیده نگهش داشت.»

هدایت در دهه هشتاد و زمانی که عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت بود بارها بازداشت و احضار شده بود اما در جریان بازداشت‌های پس از اعتراضات سال۱۳۸۸ بار دیگر دستگیر شد و با حکم دادگاه انقلاب تهران به مدت شش سال و نیم زندانی بود.

هدایت سه سال پیش و پس از تجمیع برخی حکم‌های صادره از سوی دادگاه انقلاب در روز یک‌شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ آزاد شده بود.مقام‌های قوه قضاییه و دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی تا ساعات پایانی دوشنبه توضیحی درباره سرنوشت بهاره هدایت نداده‌اند.

به گفته برخی نزدیکان بهاره هدایت، مقام‌های حراست دانشگاه تهران در پاسخ به پیگیری خانواده و بستگان هدایت عنوان کرده‌اند که تنها برای دقایقی او را احضار کرده بود و پس از آن از سرنوشت این دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران اطلاعی ندارند.

در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه، تشکل‌های دانشجویی از همکاری بسیار نزدیک حراست دانشگاه تهران با دستگاه‌های امنیتی خبر داده و اعلام کرده بودند که با همکاری حراست این دانشگاه در شامگاه دوشنبه ۲۷ آبان ماه، ماموران امنیتی درحالی که در چندین آمبولانس مخفی شده بودند وارد محوطه این دانشگاه شده و بیش از ۴۰ تن از دانشجویان معترض را بازداشت کردند. به گفته فعالان دانشجویی، نیروهای امنیتی از آمبولانس برای انتقال دانشجویان بازداشت شده به بازداشتگاه نیز استفاده کرده بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا