اخبار

نظام ناکارآمد و بی کفایت ؛استان گیلان در آستانه یک فاجعه بزرگ!

مردم استان گیلان به خصوص شرق استان پس از بیش از ۳۰ ساعت قطعی برق و آب در حال حاضر تلفن هم ندارند. ساعاتی پیش نیز زلزله‌ای ۴.۵ ریشتری استان گیلان را لرزاند.به دلیل سرمای بیش از حد و بارش برف‌ سنگین راه‌های کمک رسانی مسدود شده است.

بارش سنگین برف و زمین لرزه در گیلان؛ زندگی ده ها هزار تن مورد تهدید جدی قرار گرفته است

به گزارش خبرنگار ایسنا، برف سنگین روز گذشته موجب ایجاد وضعیت بحرانی در استان گیلان به ویژه شرق استان شده است به نحوی که بیش از ۳۰ ساعت از قطع برق سپری می‌شود، به دنبال قطع برق افت فشار آب، قطعی آب و قطعی تلفن نیز به وقوع پیوسته است.عارف لطفی ساکن یکی از روستاهای شهرستان لنگرود به خبرنگار ایسنا گفت: وضعیت بسیار بحرانی است ساعت‌ها از قطع برق و آب می‌گذرد. خانه‌های مردم سرد است، آبی برای خوردن ندارند و با آب کردن برف احتیاجات ضروری خود را برطرف می‌کند.فرحناز سعیدی ساکن شهر لاهیجان نیز با بیان اینکه آب و برق قطع است و جریان گاز ضعیف شده است، تصریح کرد: به دلیل افت فشار گاز انقدر خانه سرد است که فرزندم دندان‌هایش به هم می‌خورد مجبور شدم ساعتی او را به ماشین منتقل کنم ماشین را روشن کنم تا گرم شود اما بنزین هم نداریم و نمی‌توانیم بیش از حد ماشین را روشن بگذاریم.

انسداد جاده‌ها و مسیرهای بین شهری و روستایی استان گیلان

همچنین یورو نیوز گزارش داد :”بارش سنگین برف که ارتفاع آن در برخی شهرستان‌های استان گیلان به بیش از یک متر رسیده ضمن قطع برق، انسداد راه‌ها و تخریب منازل، دامداری‌ها و برنجکوبی‌های این استان، منجر به کشته شدن ۷ نفر و مصدوم شدن ۸۵ تن شد.بارش برف که از شامگاه یکشنبه در استان گیلان واقع در شمال ایران آغاز شد تا اواخر سه‌شنبه شب ادامه یافت و طی این بارش سنگین بنا بر اعلام اداره هواشناسی این استان، ارتفاع برف در ارتفاعات به یک و نیم متر رسید. در عین حال راهداری استان گیلان اعلام کرد که در ارتفاعات این استان بیش از دو متر برف بر زمین نشسته است.در شرق گیلان و به ویژه در شهرستان‌های لاهیجان، رودسر، لنگرود، سیاهکل، املش، لاهیجان و کلاچای از روز دوشنبه و نزدیک به ۴۸ ساعت برق قطع شد و همزمان با انسداد جاده‌ها و مسیرهای بین شهری و روستایی، زندگی عادی ساکنان این مناطق مختل شد.همچنین با رسیدن ارتفاع برف به بیش از ۱ متر در شهرستان آستانه اشرفیه، ضمن قطع برق مسیرهای ارتباطی ۴۰ روستا مسدود شد”.

“با وجود این که عمده قطعی برق در شرق استان در شهرهای رشت، رضوانشهر، صومعه سرا و شفت نیز به صورت موردی و منطقه‌ای جریان برق قطع شد.در مجموع طی دو روز گذشته برق بیش از ۲۰۰ هزار مشترک برق در سراسر استان گیلان قطع شد و دسترسی ۱۰ هزار روستایی به آب شُرب غیرممکن شد که با توقف بارش برف و گشایش موردی مسیرهای ارتباطی در حال اتصال مجدد است. بنا بر اعلام خبرگزاری ایرنا، توزیع سوخت و پخت نان در بخش‌های قابل توجهی از شرق استان به دلیل قطعی برق متوقف شد ولی امید می‌رود با گشایش مسیرهای ارتباطی استان این مشکلات تا روز پنجشنبه رفع شود”…

“البته گیلان برفی بعدازظهر چهارشنبه ساعت ۱۴ و ۲۳ دقیقه و ۴۶ ثانیه به وقت محلی با یک زمین لرزه نیز مواجه شد. بر پایه اعلام مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران، مرکز این زمین لرزه شهر «احمد سرگوراب» و قدرت آن چهار ونیم ریشتر بوده که در عمق ۱۸ کیلومتری زمین به وقوع پیوسته است”… هنوز از تلفات جانی خبری انتشار نیافته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا