اخبار

ظریف: قادر به استخراج اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی نیستیم اما آن را تحویل نمی‌دهیم

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت روحانی می گوید: ما نمی‌توانیم اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را استخراج کنیم اما آن را در اختیار دولت‌های خارجی قرار نمی دهیم. او در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا از تحویل ندادن جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی دفاع کرده و گفت: «چیزهای نامعلوم زیادی وجود دارد و به همین خاطر است که ما بیشتر از هر کس دیگری خواهان این هستیم که محتوای جعبه سیاه را بدانیم.»……
او در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا از تحویل ندادن جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی دفاع کرده و گفت: «چیزهای نامعلوم زیادی وجود دارد و به همین خاطر است که ما بیشتر از هر کس دیگری خواهان این هستیم که محتوای جعبه سیاه را بدانیم.»
او  اظهار داشت:‌«طبق قانون هوانوردی بین‌المللی، ایران حق این را داشت که هدایت تحقیق درباره ساقط شدن هواپیما را بر عهده بگیرد، اما ایران به نرم‌افزارها و تجهیزات خاصی از آمریکا یا کشورهای غربی احتیاج دارد تا بتواند اطلاعات درون جعبه سیاه را رمزگشایی کند.»
وزیر خارجه دولت روحانی،  بار دیگر گفته است که طبق مقررات بین‌المللی کشورش حق هدایت و رهبری تحقیقات در زمینه سرنگونی هواپیما را دارد اما اذعان کرده که ایران به نرم‌افزار و تجهیزات تخصصی از آمریکا یا دیگر کشورهای غربی برای دریافت اطلاعات جعبه سیاه نیاز دارد. او  واشنگتن را متهم کرده که این تجهیزات را به ایران ارسال نمی‌کند:«ما درخواست کمک کردیم. چرا آمریکا به ما کمک نکرده است؟ این یک مساله بشر دوستانه است. چرا به ما نرم‌افزار ندادند؟ چرا تجهیزات لازم را به ما ندادند؟»

 ظریف در عین حال گفته که ایران بدون حضور تمامی طرف‌های درگیر در این مسئله، به جعبه‌های سیاه دست نخواهد زد.

دی ماه امسال یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ مسافر با دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. ظریف در مصاحبه خود، سقوط این هواپیما را یک فاجعه خوانده و گفته است بیشتر جان‌باختگان، گذرنامه‌های ایرانی و بستگانی در ایران داشتند.

 ۵۷ تبعه کانادا نیز در این هواپیما بودند و تعدادی نیز شهروند سوئد و اوکراین بودند. کانادا و اوکراین خواهان ارسال جعبه سیاه به فرانسه شده‌اند اما ایران از ارسال دو جعبه سیاه هواپیما به خارج کشور خودداری کرده است.

ظریف در این مصاحبه همچنین تاکید کرده که تا سه روز بعد از سرنگونی و کشته شدن ۱۷۶ سرنشین این هواپیما از علت این سقوط اطلاع نداشته است: «من ظهر جمعه، چند ساعت پیش از اعلام رسمی شلیک موشک‌‌های سپاه پاسداران به هواپیما از این خبر مطلع شدم. پیش از آن به من گفته شده بود یک ایراد فنی بوده است.»

۱۰ روز قبل با انتشار مکالمه خلبان هواپیمایی آسمان با برج مراقبت فرودگاه در لحظه اصابت موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی مشخص شد سازمان هواپیمایی کشوری ایران که جزو دولت است از همان ابتدا از هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی اطلاع داشته است.

ظریف اما با دفاع از تاخیر سه روزه ستاد کل نیروهای مسلح و سپاه پاسداران در اعلام شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی گفته است:

«آن‌ها باید تحقیق می‌کردند. این تحقیقات ادامه دارد.»

او همچنین گفته:«هنوز نمی‌دانیم چرا فردی که پشت سامانه دفاع هوایی بود، فکر کرده یک موشک نزدیک می‌شود. او این فکر را می‌کرده. این فرد اکنون در بازداشت و تحت بازجویی است و این چیزی است که می‌گوید.»

اخیرا شرکت آمریکایی “جنرال‌الکتریک” که سازنده موتور این هواپیماست. به طور موقت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شد تا در تحقیقات مربوط به حادثه شرکت کند.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهر سازی، حکومت اسلامی هم گفته است: دولت  “در حال آماده‌سازی سخت‌افزار و نرم‌افزار” لازم برای بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه است اما توضیحی نداد که چنین آماده‌سازی چگونه در حال انجام شدن است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا