حقوق بشر

فرستادن پرونده‌ی سه عضو کانون نویسندگان ایران به اجرای احکام

کانون نویسندگان ایران طی اطلاعیه ای از ارسال پرونده سه نویسنده عضو کانون, رضا خندان (مهابادی), بکتاش آبتین و کیوان باژن به دایره اجرای احکام خبر داد. متن اطلاعیه کانون نویسندگان ایران عینا در زیر می آید:

به گزارش خبرگزاری هرانا، روز شنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۸ شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر این سه عضو کانون نویسندگان ایران را مجموعا به ۱۵ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد.
اطلاع یافتیم که پرونده‌ی سه نویسنده عضو کانون، رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن به دایره اجرای احکام فرستاده شده است. این سه نویسنده در دادگاه بدوی که اردیبهشت امسال برگزار شد هر یک به شش سال زندان محکوم شدند. چندی بعد احکام صادره در دادگاه تجدید نظر با اندکی کاهش در محکومیت کیوان باژن تایید و در اوایل دی ماه سال جاری به وکلای آنها ابلاغ شد. به این ترتیب حکم شش سال زندان رضا خندان و بکتاش آبتین تایید شد و حکم کیوان باژن به دلیل نداشتن سابقه‌ی کیفری به سه سال و شش ماه زندان کاهش یافت.

وزارت اطلاعات در سال ۱۳۹۴ برای این سه نویسنده به دلیل عضویت و فعالیت در کانون نویسندگان ایران که نهادی ضد سانسور و حامی آزادی بیان و حقوق نویسندگان است، پرونده‌ گشود. این پرونده پس از طی کردن مراحل بازپرسی با دو اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “تجمع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به دادگاه فرستاده شد و در روزهای اخیر با حکم مجموعا ۱۵ سال و شش ماه زندان برای سه نویسنده به دایره اجرای احکام ارسال شده است.

مشارکت در تدوین کتاب تاریخچه‌ی کانون، انتشار نشریه داخلی کانون و حضور در مراسم بزرگداشت احمد شاملو و جعفر پوینده و محمد مختاری از “مصادیق” و “مستندات” پرونده‌ی این سه نویسنده است. سه نویسنده‌ای که «جرم» واقعی‌شان سانسورستیزی و دفاع از آزادی بیان بی‌هیچ حصر و استثناست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا