زنان

تجمع زنان عراقی علیه درخواست مقتدا صدر برای تفکیک جنسیتی در اعتراضات این کشور

زنان در میدان التحریر  بغداد، با شعارهای مخالف و پرچم‌های اعتراضی تجمع کردند. این راهپیمایی به سرپرستی و سازماندهی زنان در پی به چالش کشیدن پیام توییتری مقتدا صدر، رهبر شیعیان عراق انجام شد که خواستار تفکیک جنسیتی در راهپیمایی‌های ضددولتی در پایتخت و شهرهای جنوبی کشور شده است…

به گزارش سایت زمانه، مقتدا صدر که در ابتدا از معترضان حمایت می‌کرد، در اظهارنظری دیگر، معترضان را مصرف‌کننده الکل و مواد مخدر خوانده است.

عراقی‌ها در ماه‌های اخیر برای مطالبه خدمات اساسی، فرصت‌های شغلی بیشتر و پایان دادن به فساد دولت و دخالت‌های خارجی در کشور، به خیابان‌ها آمده‌اند و زنان در صدر این جنبش قرار داشته‌اند.

زنان معترض خواسته مقتدا صدر برای تفکیک جنسیتی در تظاهرات را آپارتاید جنسی و بازگشت به عقب می‌دانند و اعلام کرده‌اند که تنها برای آزادی و امنیت عراق روح و جان خود را فدا خواهند کرد.

به گفته تظاهرکنندگان به آنها درباره حملات احتمالی به تجمع زنان هشدار داده شده بود. بر همین اساس تعدادی از مردان معترض با ایجاد سپر انسانی از تجمع زنان حفاظت کردند.

شامگاه پنج‌شنبه، مقتدا صدر برای اعتراض به راهپیمایی زنان در توئیتر خود نوشت که این اعتراضات گناه است. او درباره سقوط اخلاقی کشور هشدار داد.

صدر نوشت: «ما نباید در برابر وسوسه‌های غرب تردید داشته باشیم.»

در اقدامی برای مقابله با اعتراضات روز پنج‌شنبه، صدر از زنان خواسته بود تا در روز جمعه به راهپیمایی وابسته به او بپیوندند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا